Már a nyáron megtelhet élettel a régi kaszárnya udvara

Teljesen megújult a több mint kétszáz éves műemléképület •  Fotó: Tuchiluș Alex

Teljesen megújult a több mint kétszáz éves műemléképület

Fotó: Tuchiluș Alex

Végéhez közeledik az egykori Székely Katonanevelde felújítása Kézdivásárhelyen. A klasszicista stílusú, impozáns épület az Incze László Céhtörténeti Múzeum új otthonául szolgál majd, de az önkormányzat már a költözés előtt szeretné bekapcsolni a kulturális körforgásba. Mindeközben az ugyanazon pályázathoz tartozó DAC-tó szabadidőközponttá való alakítását a kivitelező és az önkormányzat közötti nézeteltérés hátráltatja.

Farkas Áron

2024. május 20., 09:252024. május 20., 09:25

A helyiek által csak kaszárnyának nevezett, 1822-ben megépült Székely Katonanevelde a céhes város egyik legjelentősebb műemlék épülete, mely a kommunizmus évei alatt került romos állapotba. Az ingatlan megmentése érdekében Török Sándor polgármestersége idején történtek az első lépések:

akkor megerősítették az emeleti rész mennyezetét és újrafödték az épületet, ezáltal megóvva azt a további állagromlástól.

Pár évvel később, a jelenlegi városvezetésnek egy összekapcsolt pályázat révén sikerült európai uniós forrásokat lehívnia az épület teljes felújítására.

A szerződéskötés pillanatában a beruházásra szánt pénzösszeg több mint 21 millió lejt tett ki, később azonban az építőanyagok árának növekedése és az infláció miatt a költségek annyira megemelkedtek, hogy a város bankhitel felvételére kényszerült az önrész biztosítása érdekében.

A felújítás során a homlokzati timpanonokat is restaurálták •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

A felújítás során a homlokzati timpanonokat is restaurálták

Fotó: Tuchiluș Alex

A nagy lélegzetvételű munkálat kivitelezését a sepsiszentgyörgyi Conico Rt. nyerte el, amely két évvel a kezdés után, idén tavaszra közel száz százalékban elvégezte a feladatot.

A felújítást követően a patinás ingatlanban kulturális központ üzemel majd, ide költözik át az Incze László Céhtörténeti Múzeum, belső udvara pedig kisebb rendezvények befogadására is alkalmas lesz.

A városnapokon helyszínként használnák

Építkezés szempontjából az ingatlan szinte teljesen elkészült, a kivitelező jelenleg az épület előtti tér rendezésén dolgozik – tudtuk meg Bokor Tibor kézdivásárhelyi polgármestertől. Gondot okoz azonban az önkormányzatnak a bútorzat beszerzése, az első két licit alkalmával ugyanis egyetlen cég sem jelentkezett.

Idézet
Emeltünk az árakon, mert azt a visszajelzést kaptuk, hogy a pályázatban szereplő eredeti összegért még az anyagot sem tudják megvásárolni, nemhogy el is készítsék a bútorokat”

– magyarázta az elöljáró, hozzátéve, szeretné, ha helyi vállalkozást tudnának megbízni a feladattal.

Amint megérkeznek a bútorok, át tudják venni az épületet, és megkezdődhet a múzeum átköltözése, de már azelőtt, a június végén tartandó városnapok alkalmával lehetőséget akarnak teremteni a városlakóknak, hogy közelebbről is megtekinthessék a felújított műemléket.

Idézet
Nagyon szeretném, ha a városnapokkor legalább egy-két koncertre, vagy egyéb megmozdulásra sor kerülne a belső udvaron”

– vázolta a terveket Bokor Tibor. Hozzátette: ehhez még az udvaron felállítandó színpad, illetve a fény- és hangtechnika leszállítását várják, miután korábban sikerült beszerezni egy filmvetítésére alkalmas, nagyméretű LED-falat.

Jelenleg betonozási munkálatok zajlanak a DAC-tónál •  Fotó: Bartos Lóránt Galéria

Jelenleg betonozási munkálatok zajlanak a DAC-tónál

Fotó: Bartos Lóránt

Gondot okozott a minimálbér emelése

A kaszárnya felújításával társított projekt az úgynevezett DAC-tó (valójában a Kászon-patak holtága) szabadidőközponttá való átalakítása. Az új létesítmény minden korosztály számára kikapcsolódási lehetőséget kínál majd, körülötte

sétányokat, bicikliutat és pihenőhelyeket alakítanak ki, de lesz majd játszótér és különböző szabadidős tevékenységekre alkalmas terület is.

A beruházás összértéke a 2020-as áron több mint 9 millió lejt tett ki.

E fejlesztés esetében azonban a polgármester nem elégedett a munka ütemével. Mint lapunknak elmondta,

kisebb nézeteltérés alakult ki a kivitelező és az önkormányzat között, ugyanis az építkezési ágazatban érvényes minimálbér megemelése miatt előbbi jóval több pénzt kér a munkálatokért, mint ami a szerződésben eredetileg szerepelt.

Bokor Tibor szerint az érvényben levő törvények alapján a cégnek joga van ehhez, így a projekt folytatása érdekében kénytelenek lesznek beleegyezni a módosításba.

Idézet
Meg kell keressük azokat a plusz forrásokat, amelyeket ki kell fizetni a cégnek, emiatt egyelőre még egyetlen számlát sem fizettünk ki, és valószínűleg ezért is haladnak a vártnál lassabban a munkálatok”

– avatott be a városvezető.

Hangsúlyozta, hogy amennyiben a céggel zöld ágra tudnak vergődni, a beruházást év végéig be lehet (és be is kell) fejezni.

A tavat részben már megtisztították az évek során felhalmozódott szeméttől, ugyanakkor folyamatban van a területrendezés, illetve a filagóriák alapjának betonozása is.

A tópart egy szakaszán egy támfal megépítésére van szükség, majd következhet a sétányok és bicikliutak kialakítása, a kinti bútorzat felszerelése, valamint a növényzet telepítése – vetítette előre a tennivalókat a polgármester.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 16., szombat

Életét adta, hogy megmentsen két gyermeket a tengerbe fulladástól

Megfulladt egy 35 éves férfi a román tengerparton található Jupiter üdülőhely közelében szombaton, miután a vízbe ugrott, hogy kimentsen két veszélyben levő gyermeket. A kiskorúakat ugyan sikerült a partra hoznia, de az életével fizetett érte.

Életét adta, hogy megmentsen két gyermeket a tengerbe fulladástól
2025. augusztus 16., szombat

120 millió euróból fejlesztik a járóbeteg-szakrendelőket

Összesen 120 millió euró európai forrás áll rendelkezésre az Egészségügyi Operatív Program keretében a járóbeteg-szakrendelők fejlesztésére, hogy a páciensek gyorsan, felesleges kórházi beutalás nélkül hozzáférhessenek a diagnózishoz és kezeléshez.

120 millió euróból fejlesztik a járóbeteg-szakrendelőket
2025. augusztus 16., szombat

Leállt a szíve, meghalt egy brit turista a Bucsecs-fennsíkon – videóval

Meghalt szombaton egy 70 éves brit turista a Bucsecs-fennsíkon.

Leállt a szíve, meghalt egy brit turista a Bucsecs-fennsíkon – videóval
2025. augusztus 16., szombat

Árvízvédelmi készültséget rendeltek el több székelyföldi folyón

Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízkészültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) közel 30 megye folyóvizeire.

Árvízvédelmi készültséget rendeltek el több székelyföldi folyón
2025. augusztus 16., szombat

Apja elgázolta a házuk udvarán, meghalt egy két és fél éves kisfiú

Meghalt szombaton egy két és fél éves kisfiú a Beszterce-Naszód megyei Újradna (Șanț) faluban, miután édesapja a ház udvarán elgázolta az autóval.

Apja elgázolta a házuk udvarán, meghalt egy két és fél éves kisfiú
2025. augusztus 16., szombat

Átlagosan több mint 25 ezer lejes különnyugdíjat kaptak júliusban a bírák és ügyészek

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2025 júliusában 11.710 személynek folyósítottak különnyugdíjat, 25-tel többnek, mint előző hónapban.

Átlagosan több mint 25 ezer lejes különnyugdíjat kaptak júliusban a bírák és ügyészek
2025. augusztus 16., szombat

Most használja ki a jó időt, vasárnaptól érkeznek a viharok

Szombatra még a tartós hőség, vasárnapra már fokozódó légköri instabilitás miatt adott ki riasztásokat az Országos Meteorológiai Szolgálat. Székelyföldön is viharok veszik át a kellemes, nyári idő helyét.

Most használja ki a jó időt, vasárnaptól érkeznek a viharok
2025. augusztus 16., szombat

Szováta: ahol most jó része lenni a hömpölygő tömegnek

Igazi vakációs hangulat fogadott a hétvégén Szovátán, ahol a teraszok tele voltak, a standok zsúfoltak és a magyarok és románok mellett elég sok külföldit is hallottunk beszélgetni. Nemcsak a vendégek száma, az árak is magasak voltak.

Szováta: ahol most jó része lenni a hömpölygő tömegnek
2025. augusztus 15., péntek

Nagyboldogasszony búcsúünnepét tartották Csíkkarcfalván

Szűz Mária mennybevételét ünnepeljük augusztus 15-én, Nagyboldogasszony napján. Csíkkarcfalván is búcsúünnepet tartottak.

Nagyboldogasszony búcsúünnepét tartották Csíkkarcfalván
2025. augusztus 15., péntek

Veszélyes kártevő fenyegeti a mezőgazdaságot

Egy rendkívül veszélyes, invazív rovarfaj, a japán cserebogár terjed Európában. A szakemberek figyelmeztetnek, ha észleljük, értesítsük a Hargita Megyei Növényvédelmi Hivatalt – olvasható Bors Béla csíkszeredai alpolgármester bejegyzésében.

Veszélyes kártevő fenyegeti a mezőgazdaságot