Fotó: Pethő Melánia
A magyar nyelv alapjait sajátíthatják el azok a Vasláb községben élő román anyanyelvű személyek, akik részt vesznek a helyi polgármesteri hivatal által kezdeményezett és Hargita megye Tanácsa által támogatott nyelvtanfolyamon. A képzés iránt mind a községháza alkalmazottai, mind más szakmában dolgozó személyek is érdeklődnek.
2011. április 04., 19:282011. április 04., 19:28
2011. április 04., 19:512011. április 04., 19:51
Füzettel, írószerrel felszerelkezett felnőttek népesítették be hétfőn a vaslábi Teodor Chindea Iskola egyik osztálytermét – ezúttal nem szülői értekezletre gyűltek össze, hanem saját ismereteik bővítése végett ültek iskolapadba. A tanult tantárgy pedig nem más, mint a magyar nyelv, melynek képzését a nagy többségben románok lakta falu polgármesteri hivatala kezdeményezésére Hargita Megye Tanácsa, illetve a Hargita Megyéért Egyesület támogatásával sikerült megszervezni.
„A polgármesterünk elterjesztette a hivatalban, hogy lesz ez a lehetőség, a személyzet közül pedig sokan jó néven vették. Bezártak mindent, s el is mentek a tanfolyamra, hisz érdekeltek, hogy tudjanak magyarul beszélni” – mondta el Fórika István alpolgármester, aki szerint a hivatali alkalmazottak saját indíttatásból jelentkeztek a képzésre.
Az, hogy heti egy alkalommal két óra hosszat az irodák nagy része zárva lesz, nem fogja akadályozni a polgármesteri hivatal munkáját. „Szerintem ez többet segít, mint amennyit gátol a munkánkban. Egyedüli probléma az adófizetés, arra kell várjon az illető, esetleg más időpontban vissza kell jöjjön, de az iktatás, a telefonszolgálat folyamatosan biztosított” – nyilatkozta az alpolgármester.
A három hónapos nyelvkurzus heti egy alkalommal két órában zajlik Balássy Csaba oktató irányításával, aki az első találkozáson arra biztatta a résztvevőket, mindenkinek legyen elegendő önbizalma megszólalni, beszélni magyarul. Az első órán az ábécé betűivel, illetve a román ajkúak számára sokszor nehezen kiejthető hangokkal ismerkedtek, ugyanakkor a résztvevők részéről megfogalmazódott az igény, hogy a nyelv alapos megismeréséhez igen kevés három hónap alatt a beszédkészség fejlesztésére szeretnének hangsúlyt fektetni.
„Értünk magyarul. Megszólalni viszont nehezebb. A helytelen kifejezésmódunk miatt adódik sokszor, hogy félre értjük egymást, ha a saját nyelvén próbálunk válaszolni a magyar kérdezőnek. Ezért legtöbbször a magyarul feltett kérdésre románul válaszolunk” – hangzott el a tanfolyamon. A képzésen a vaslábi polgármesteri hivatal 28 alkalmazottja mellett kereskedelmi, banki dolgozók, cégvezetők, tanárok, rendőr és munkanélküliek is próbálják alapfokon elsajátítani a magyar nyelvet.
A képzést a megyei tanács finanszírozza
2010-ben Hargita Megye Tanácsa létrehozott egy munkacsoportot a kisebbségi nyelvhasználattal kapcsolatos problémák feltérképezésére és megoldására, és együttműködési szerződést kötött a kolozsvári Kisebbségkutató Intézettel. Az intézet egy részletes kutatást készített a magyar nyelv használatával kapcsolatos problémákról a megye közintézményeiben, a polgármesteri hivatalokban. Ennek kapcsán merült fel a vaslábi polgármesteri hivatal részéről az igény a magyar nyelvtanfolyam megszervezésére, amelyhez Hargita Megye Tanácsának támogatását kérték. Hargita Megye Tanácsa a Hargita Megyéért Egyesülettel együtt felkarolta a kezdeményezést és teljes mértékben magára vállalta a kurzus finanszírozását és megszervezését.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
szóljon hozzá!