Fotó: Tamás Attila
A Kuriózum Zenei Fesztivált hétvégén, augusztus 9-11. között tartják Zabolán, amelyen – a szervezők szerint – a zene, a vizuális művészetek és a gasztronómia egy varázslatos élményben egyesül, ünnepelve a sokszínűséget és a multikulturalizmust.
2024. augusztus 05., 18:062024. augusztus 05., 18:06
Háromnapos zenei fesztiválra várják hétvégén a minőségi zene és a művelődési események kedvelőit. A zabolai Mikes-kastély parkjának színpadán klasszikus zene, cigányzene, folk, filmzene, pop és balladák hangzanak el. Pál Damján szervező, az Emberek ihletnek (Oamenii Inspiră) egyesület vezetője megkeresésünkre válaszolva elmondta, hogy:
A Kuriózum Zenei Fesztiválon a koncerteken kívül lesznek vizuális művészeti és hangszerkiállítások; találkozók és viták művészek, hangszerkészítők és zenerajongók között; bő a gasztronómiai felhozatal, lesznek borok és kézműves italok.
Első nap a világhírű román hegedűművész, Alexandru Tomescu, lép fel Stradivarius-hegedűjével, akit az orosz Eduard Kunz kísér zongorán, majd filmzenei előadás lesz a zongorista Leyah előadásában.
Második nap a vajdasági születésű, Magyarországon élő Lajkó Félix világhírű hegedűművész lép fel, őt a Gyimes-völgyi Zerkula Folk Band, és Sárközy Lajos zenekara követi.
Harmadik napon Sânziana Mircea zongorista, Ştefan Cazacu csellós és Sinha Róbert gitárművész, illetve a magyarországi Lakatos Mónika Folk trió előadása szerepel a programban. Lakatos Mónika a magyarországi cigányzene egyik legrangosabb és legelismertebb előadója, 2020-ban elnyerte a világ legmagasabb világzenei elismerését, a Womex Életműdíjat.
A zabolai fesztivált Taraful Haiducilor nevű, szintén világhírű romániai cigányzenekar fellépése zárja. Belépőket ide kattintva lehet vásárolni.
A zabolai koncertek programja
Péntek (augusztus 9.)
19 óra: Alexandru Tomescu és Eduard Kunz
21 óra: Leyah Music
Szombat (augusztus 10.)
17 óra: Zerkula Folk Band
19 óra: Lajkó Félix
21 óra: Sárközy Lajos Quartet
Vasárnap (augusztus 11.)
15 óra: Sânziana Mircea, Ștefan Cazacu és Sinha Róbert
17 óra: Lakatos Mónika Trió
19 óra: Taraf de Haidoucks (Caliu)
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.
Tüntetésre készülnek Parajdon, emiatt forgalomkorlátozás lesz szombaton délelőtt a településen.
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: az államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Munkálatok zajlanak Szentegyházán a Gábor Áron Szakközépiskola bentlakásának közelében, lezárják a közeli parkolót.
szóljon hozzá!