Hirdetés
Hirdetés

Köpeci szil: évszázadok viszontagságai után is ragaszkodik az élethez – videó

A Barót és Köpec között álló, több száz éves szil Erdővidék egyik büszkesége. A díjnyertes famatuzsálem két ágát már elveszítette, egyetlen megmaradt ága viszont egészséges, remélhetőleg még hosszú évtizedekig gyönyörködhetnek benne a látogatók.

Farkas Orsolya

2025. november 29., 18:152025. november 29., 18:15

A köpeci szilóriás a Barót-patak hídjától alig száz méterre, a főút mellett áll és őrködik. Bár sokáig csak kevesen tudtak róla, ma már Erdővidék egyik természeti kincseként tartják számon. Nem véletlenül: ez a fa ritkaságnak számít, életkora pedig a szakemberek szerint akár a négyszáz évet is megközelítheti.

Vihar tépázta famatuzsálem

Az országban három fajta őshonos szil létezik, mindegyiknek jellegzetessége, hogy leveleik széle fűrészelt, és aszimmetrikusak. Bálint Csaba erdőmérnök szerint

a Köpec közelében magasodó Vénic-szil – habár a tájékoztató táblán mezei szil szerepel, tévesen – kivételes példány.

Jellemzően árterületeken érzi jól magát, és a környéken kevés ilyen található. „Nagyon öreg, de a korához képest meglepően jó kondícióban lévő példányról van szó. A megmaradt ága egészségesnek tűnik, nem látszanak rajta a száradás jelei. A klímaváltozás minden élőlényt befolyásol, reméljük, hogy a szélsőséges időjárást, szárazságot bírni fogja” – fogalmazott.

A szilóriásnak eredetileg három ága volt, de 2018-ban és 2025-ben veszteség érte a fát •  Fotó: Demeter Zoltán személyes archívuma Galéria

A szilóriásnak eredetileg három ága volt, de 2018-ban és 2025-ben veszteség érte a fát

Fotó: Demeter Zoltán személyes archívuma

A fának eredetileg három ága volt. A legkisebb, középső ág 2018-ban törött le egy viharban. Akkor vált nyilvánvalóvá, hogy a két vékonyabb, és a vastag ág között odú alakult ki. A szakemberek megpróbálták megvédeni a belső üreget a csapadéktól, de a tartós megerősítéshez szükséges eszközöket végül nem sikerült beszerezni.

Az első ág letörése után lemezzel födték be az üreget, hogy védjék az esőtől és hótól •  Fotó: Demeter Zoltán személyes archívuma Galéria

Az első ág letörése után lemezzel födték be az üreget, hogy védjék az esőtől és hótól

Fotó: Demeter Zoltán személyes archívuma

2025 nyarán újabb nagy veszteség érte a fát: egy heves szélviharban letörött az egyik vastag, oldalirányba emelkedő ág is.

korábban írtuk

Legmagasabb ágát veszítette el a több mint háromszáz éves köpeci szil
Legmagasabb ágát veszítette el a több mint háromszáz éves köpeci szil

Nem hagyták sértetlenül a júliusi viharok Erdővidék büszkeségét: a köpeci szil, amelyet 2011-ben az év fájának választottak Romániában, ismét elveszítette egy ágát. A több mint háromszáz éves famatuzsálemnek így már csak egyetlen ága maradt.

Az erdőmérnök szerint korhadás okozta a vesztét, menthetetlen volt. Noha

az utolsó egészségesnek tűnik, azt tervezik, hogy egy úgynevezett fakoppal is megvizsgálják a szilt.

Ez egy olyan műszer, amivel tulajdonképpen „átvilágítják” a fát, sok értékes információt lehet megismerni általa – magyarázta a szakember.

Hirdetés

Mindent megtesznek, hogy óvják a fát, hiszen az elmúlt évszázadokban sok mindent túlélt: tűzvészt, árvizet, harcot, sőt a pusztító szilvészt is. „A szilvész – vagyis az Ophiostoma ulmi – gomba a szilek kiszáradását idézi elő. Ez a betegség Hollandiából ered, egyik fáról a másikra terjed. De a köpeci szil egyedül áll itt, szerencsére nem volt honnan elkapja a betegséget. Országunkban a nyolcvanas évek végén állt elő ez a gombavész” – magyarázta Bálint Csaba.

Kiérdemelte a hírnevet

A fát Demeter Zoltán tette országos és európai szinten is ismertté, aki akkoriban a Baróti Elveszett Világ Természetvédelmi Turista és Barlangász Egyesület titkára volt. 2011-ben elhatározta, hogy benevez egy erdővidéki fát az Év Fája Romániában versenybe, és ehhez a tapasztalt erdész- és vadásztechnikust, Antal Jenőt hívta segítségül.

Antal Jenő javaslatára nevezték be a versenyre a szilt, később rá emlékezve nevezték el a fát •  Fotó: Demeter Zoltán személyes archívuma Galéria

Antal Jenő javaslatára nevezték be a versenyre a szilt, később rá emlékezve nevezték el a fát

Fotó: Demeter Zoltán személyes archívuma

Az ő javaslatára nevezték be a köpeci szilt a versenybe.

Idézet
Jenő bácsi akkor 300 évesre becsülte a fát, 35 méter magas, háromágú, körmérete 7,3 méter, tehát öt felnőtt szükségeltetik ahhoz, hogy a törzsét körbe tudja ölelni

– fejtette ki.

Demeter Zoltán (balról) és Bálint Csaba (jobbról) a köpeci szil elhivatott védelmezői •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Demeter Zoltán (balról) és Bálint Csaba (jobbról) a köpeci szil elhivatott védelmezői

Fotó: Tuchiluș Alex

A famatuzsálem több mint tizenháromezer szavazattal elhozta az első helyet, ám Antal Jenő nem várhatta meg a verseny végét, korábban elhunyt.

korábban írtuk

A köpeci szil lett az év fája
A köpeci szil lett az év fája

A köpeci szilfa nyert az idei Év Fája Romániában versenyen, a vágási tölgy lett a második, míg a temesvári platán a harmadik. Az első két helyezett között kevés szavazat döntött.

Rá emlékezve a köpeci szilt

2012. április 22-én, a Föld napján Antal Jenő emlékfának nevezték el.

Ugyanebben az évben, februárban az Év Fája Európában versenyre is beneveztek, ott a második díjat sikerült megszerezni. Ebben az időben példás közösségi összefogás született, iskolások százai segítettek, takarítási és faölelő akciókat szerveztek.

A köpeci szil olyan eseményeket is életre hívott, amelyekre ma is sokan emlékeznek •  Fotó: Demeter Zoltán személyes archívuma Galéria

A köpeci szil olyan eseményeket is életre hívott, amelyekre ma is sokan emlékeznek

Fotó: Demeter Zoltán személyes archívuma

A köpeci szil olyan eseményeket is életre hívott, amelyekre ma is sokan emlékeznek. Mivel a fa valamikor egy vízimalom udvarán állt, 2012 telén újdonsággal rukkoltak elő: Péter Alpár természetszobrász két nagy jégtömbből jégmalmot készített, a fa tövénél felállították, búzaszemekkel töltötték meg, a gyerekek pedig őrölhettek vele. Ekkor gyűltek össze a legtöbben, legalább kétszázan a szilóriásnál.

A köpeci szil jövője

A köpeci szilt könnyű megközelíteni, magassága miatt eltéveszthetetlen. Mellette található egy tájékoztató tábla, amelyet még 2011-ben állítottak a versenyen elnyert pénzből. Demeter Zoltán szerint két padot is vásároltak, hogy a látogatók a szil árnyékában megpihenhessenek, csodálhassák a fát, csakhogy azoknak rövid időn belül lábuk kélt, a tolvajokat pedig nem találták meg.

A szil mellett található egy tájékoztató tábla, amelyet még 2011-ben állítottak a versenyen elnyert pénzből •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

A szil mellett található egy tájékoztató tábla, amelyet még 2011-ben állítottak a versenyen elnyert pénzből

Fotó: Tuchiluș Alex

Korábban az egykori malomtulajdonos leszármazottai, a Gajai család birtokolták a területet, amelyen a szil is áll, és mindvégig védelmezték azt. Környezete ma gondozásra vár, a terület gazdát cserélt ebben az évben.

A terv az, hogy a fa új tulajdonosával megegyezve a továbbiakban is gondját viselik ennek a kincsnek.

Az ágat, amely idén törött le, szeretnék megmenteni.

A terv az, hogy a letört ágból életfát készítenek •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

A terv az, hogy a letört ágból életfát készítenek

Fotó: Tuchiluș Alex

„Megkeresett egy nagybaconi fafaragó mester, Farkas Istvánnak hívják, és felajánlotta, hogy amennyiben beleegyezik a fa tulajdonosa is, akkor a letört ágából ő készítene egy életfát, amit ide mellé felállíthatnánk. Ez egy újabb látványosság lehetne a szil mellett” – osztotta meg a terveket Demeter Zoltán.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 15., hétfő

Veștea kormányba hívná az RMDSZ-t, kedden dönt a szövetség

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn kormányzati részvételt ajánlott az RMDSZ-nek – számolt be Csoma Botond, a szövetség képviselőházi frakcióvezetője.

Veștea kormányba hívná az RMDSZ-t, kedden dönt a szövetség
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Múlt szerdán már egyeztetett Adrian Veștea Nicușor Dan államfővel, az elnök azt kérte tőle, hogy kezelje ezt bizalmasan

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn kijelentette, hogy szerdán csak „elméleti”, informális megbeszélése volt Nicușor Dan államfővel az esetleges kormányalakítási megbízásáról.

Múlt szerdán már egyeztetett Adrian Veștea Nicușor Dan államfővel, az elnök azt kérte tőle, hogy kezelje ezt bizalmasan
2026. június 15., hétfő

Megszavazták az alaptörvény-módosítást: nyolc évig lehet valaki miniszterelnök Magyarországon

Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhatodik módosítását, amely nyolc évben korlátozza a miniszterelnöki megbízatás maximális hosszát.

Megszavazták az alaptörvény-módosítást: nyolc évig lehet valaki miniszterelnök Magyarországon
2026. június 15., hétfő

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak szerdán a vámhatósági alkalmazottak

A Román Vámhatóság alkalmazottait is képviselő Meridian Országos Szakszervezeti Szövetség bejelentette, hogy az intézmény dolgozói szerdán kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak a munkakörülményeket és juttatásaikat érintő súlyos problémák miatt.

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak szerdán a vámhatósági alkalmazottak
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Csoma Botond a Veștea-kormány támogatásáról: megvárjuk a PNL döntését

Az RMDSZ egyelőre nem döntött arról, hogy támogatja-e Adrian Veștea kormányát, előbb megvárja, hogy milyen álláspontra jut a Nemzeti Liberális Párt (PNL).

Csoma Botond a Veștea-kormány támogatásáról: megvárjuk a PNL döntését
2026. június 15., hétfő

Dobos Melinda lett Hargita Megye Tanácsának megyemenedzsere 

Dobos Melindát nevezték ki Hargita Megye Tanácsának megyemenedzseri tisztségére a hétfői tanácsülésen.

Dobos Melinda lett Hargita Megye Tanácsának megyemenedzsere 
2026. június 15., hétfő

Tudományos élményközpont épül Sepsiszentgyörgyön uniós támogatással

Sepsiszentgyörgy egykori dohánygyárában aláírták hétfőn a helyi Csodák palotájának finanszírozását célzó szerződést. Az önkormányzat a Közép Fejlesztési Régió legnagyobb uniós támogatásával vághat bele az élményközpont kivitelezésébe.

Tudományos élményközpont épül Sepsiszentgyörgyön uniós támogatással
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Két emberre támadt rá a medve Kászonaltízen

Mezőgazdasági munkát végző emberekre támadt rá a medve hétfőn a Kászonaltíz községhez tartozó Kászonújfaluban, mindkét személyt kórházba kellett szállítani. Az áldozatok állapota stabil.

Két emberre támadt rá a medve Kászonaltízen
2026. június 15., hétfő

Betiltják a közösségi média használatát a 16 év alattiaknak Nagy-Britanniában

Megtiltja a brit kormány a közösségi média használatát a 16 évnél fiatalabb gyerekek számára.

Betiltják a közösségi média használatát a 16 év alattiaknak Nagy-Britanniában
2026. június 15., hétfő

Nyílt konfliktus Bíró Barna Botond és Borboly Csaba között

Hetek óta üzenget Hargita Megye Tanácsának korábbi elnöke utódjának, hétfőn azonban látványosan egymásnak esett Hargita Megye Tanácsának ülésén Bíró Barna Botond és Borboly Csaba a homoródfürdői ifjúsági tábor ügyében.

Nyílt konfliktus Bíró Barna Botond és Borboly Csaba között
Hirdetés