A Román Színházi Szövetség történetében először fordul elő, hogy magyar plakát is hirdeti a közelgő UNITER-gálát, ugyanis idén Marosvásárhelyen szervezik meg a romániai színházak seregszemléjét. Az április 28-ai gálára tíz díjazottat, harminchárom jelöltet, valamint több mint ötszáz bukaresti és marosvásárhelyi vendéget várnak.
2014. április 22., 20:482014. április 22., 20:48
2014. április 22., 21:172014. április 22., 21:17
A romániai színházi szakma Oscar-gálájának tartott eseményt ritkán szervezik Bukaresten kívül, így nagy kiváltság, hogy idén Marosvásárhely, a Nemzeti Színház lehet a házigazda. A színház vezérigazgatója, Gáspárik Attila szerint már csak azért is, mert a színházi szakmában sosem érezték kisebbségben magukat.
„Nem emlékszem olyan UNITER-gálára, amelyen három-négy-öt, tíz magyar jelölt ne lett volna. Sőt, arra emlékszem, hogy egy díjra három magyar jelölt volt a román színházi szakmában. Tehát mi a színházi életben nem érezzük magunkat kisebbségben” – mondta Gáspárik. Hozzátette: az április 28-ai gálán hangsúlyozottabban is meg lehet mutatni az országnak a százéves Kultúrpalotát, valamint azt, hogy „itt egy nagyon jó filharmónia működik, egy nagyon jó színházi iskola, egy nagyon jó bábszínház működik, és remélem, hogy egy jó színház is”.
A romániai színházak eredményeit tükröző gálára április 28-án 21 órai kezdettel kerül sor a Kultúrpalotában, élő adásban közvetíti majd a TVR1 és a Radio România Cultural, illetve online is követhető a www.tvr.ro és a www.uniter.ro honlapokon.
A gálán idén is van számos magyar vonatkozású jelölés. A Tamási Áron Színház Hamlet előadását négy kategóriában – köztük a legjobb rendezésért Bocsárdi Lászlót – jelölték. Ott van a listán a címszerepet játszó Mátray László és legjobb férfi mellékszereplőként felkerült Pálffy Tibor is. Ezenkívül a legjobb előadás és legjobb díszlet kategóriában is jelölést kapott a sepsiszentgyörgyi előadás. A legjobb díszlet díjára a marosvásárhelyi Bartha József képzőművészt jelölték.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a Silviu Purcărete által rendezett Viktor, avagy a gyermekuralom című darabja négy jelölést gyűjtött be: a legjobb előadás és legjobb rendezés kategóriában, illetve Bogdán Zsoltot a legjobb férfi mellékszereplő, Albert Csillát a legjobb női mellékszereplő díjára jelölték.
Marosvásárhelyi vonatkozásban még érdemes megemlíteni Alina Nelegát, akinek az În trafic című drámáját találták 2013 legjobb román színdarabjának. Alina Nelega, aki a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház aligazgatója, az UNITER-gálán veheti át díját április 28-án.
„Választási maraton után vagyunk, ami az elmúlt másfél évben kifárasztotta a társadalmat” – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. A kormány és benne az RMDSZ deficitcsökkentést célzó terveire is kitért.
Egy mikrobusz és egy motorbicikli ütközött össze hétfőn késő délután Kökös közelében, teljesen lezárták a 12-es országút érintett szakaszát – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Miután korrupciós váddal akarták kivonni a politikai életből, Markó Attila jogász, kisebbségi államtitkár 2014-ben a pár négyzetméteres cella helyett a 93 ezer négyzetkilométeres anyaországot választotta fogsága helyszínéül –101 hónapig.
„Az élet értelmét nem lehet készen kapni. Azt meg kell teremteni: munkával, hűséggel, szeretettel.” Dr. Mucsi Mihály, Kézdivásárhely legújabb Pro Urbe díjasa pontosan ezt tette – hangzott el péntek délután a Vigadó dísztermében.
Kézműves vásárral, tartalmas előadásokkal, ifjúsági térrel, gyermekprogramokkal, helyi ízekkel, emlékezetes koncertekkel várja a városlakókat és az idelátogatókat Kézdivásárhely legnagyobb közösségi eseménye, a Sokadalom. Óriáskerék viszont nem lesz.
Új programot vezet be az elszigetelődött, beteg idősek és a fogyatékkal élők számára a sepsiszentgyörgyi önkormányzat: egy olyan digitális eszköz beszerzését és használatát támogatják, amely baj esetén riasztja az illetékeseket.
Újra sokszínű kínálattal várja a Sepsi Classic fesztivál a komolyzene kedvelőit Sepsiszentgyörgyön július 10–13. között. Hallhatjuk Miklósa Erika operaénekest és Szamosi Szabolcs orgonaművészt, valamint a nemzetközi hírnév sok fiatal várományosát.
Sepsiszentgyörgy utcáin és parkjaiban napok óta nagyszámú lepke rajzik, ami a lakosság körében is feltűnést keltett. A hársfákon, rózsákon és levendulákon tömegesen megjelenő rovarokat gamma bagolylepkének azonosították.
Ideiglenes közlekedési korlátozások lesznek Sepsiszentgyörgyön, csütörtökön a Román Zászló Napjára szervezett ünnepség ideje alatt – tájékoztat közleményében a helyi rendőrség.
A Székely Vágta döntőjében történt balszerencsés események, két versenyző esése és az egyik ló tragikus lábtörése nem teszik szükségessé a szabályzat módosítását – tájékoztatták lapunkat a szervezők, hangsúlyozva, hogy minden teljesen szabályosan történt.
szóljon hozzá!