Hirdetés
Hirdetés

Új eszközökkel bővült a nagybaconi háziorvosi rendelő, de az utánpótlás hiányzik

Háziorvos nélkül maradhatnak a baconiak, ha nem jelentkezik utánpótlás •  Fotó: Borbély Fanni

Háziorvos nélkül maradhatnak a baconiak, ha nem jelentkezik utánpótlás

Fotó: Borbély Fanni

Korszerű bútorokkal és diagnosztikai eszközökkel szerelték fel Erdővidék egyik legnépesebb községének családorvosi rendelőjét. A Nagybaconban 35 éve praktizáló Máthé Katalin szerint minden adott, hogy elhivatott, fiatal háziorvos átvegye a munkát.

Farkas Orsolya

2025. május 03., 15:012025. május 03., 15:01

2025. május 03., 15:032025. május 03., 15:03

Több Kovászna, Hargita és Maros megyei községben is korszerű berendezések segítik a háziorvosok munkáját a Mentsétek meg a gyermekeket! nevű civilszervezet és az OMV Petrom közös programjának köszönhetően. Nagybaconban már néhány hónapja használják is az új eszközöket:

felnőttek, gyerekek és csecsemők számára alkalmas vizsgálóágyakat, gyógyszerek tárolására szolgáló szekrényt, EKG-készüléket, Doppler-készüléket, automata defibrillátort, mérlegeket, látásvizsgáló táblát.

Máthé Katalin nagybaconi háziorvos elmondta: tavaly tavasszal értesült a lehetőségről, a sikeres pályázást követően decemberben megérkeztek az új eszközök, nem sokkal később pedig használatba is tudták helyezni.

Új eszközökkel vizsgálják a betegeket •  Fotó: Máthé Katalin archívuma Galéria

Új eszközökkel vizsgálják a betegeket

Fotó: Máthé Katalin archívuma

A pályázatra való alkalmasságot azonban több tényező befolyásolta, például az, hogy hány gyermeket, várandóst, veszélyeztetett vagy kiskorú terhest lát el a háziorvosi rendelő.

A Mentsétek meg a gyermekeket! idáig 60 vidéki rendelőt szerelt fel 28 megyében.

Az egymillió eurós beruházás az Első lépés az egészség felé elnevezésű program része, és hozzájárul csecsemőhalandósági arányok csökkentéséhez.

Nem mindenkinek van háziorvosa

Máthé Katalin évek óta elvonulhatott volna nyugdíjba, de nincs jelentkező a helyére, betegeit pedig nem akarta cserben hagyni.

Idézet
Harmincöt éve dolgozom Nagybaconban, jelenleg 2200 páciensem van. A kollégám idősebb volt, mint én, amikor öt évvel ezelőtt elment nyugdíjba. Azóta egyedül dolgoztam itt, egészen idén márciusig”

– mesélte a 71 éves családorvos, aki rövidesen szeretné félretenni a munkát, és átadni a frissen felszerelt rendelőt.

A gyerekek új vizsgálóágya •  Fotó: Máthé Katalin archívuma Galéria

A gyerekek új vizsgálóágya

Fotó: Máthé Katalin archívuma

Mint mondta, kollégája távozása után 800 személlyel gyarapodott a pacientúrája, de így sincs lefödve a teljes lakosság. Hiszen a község – Nagybacon, Kisbacon, Magyarhermány, Szárazajta és Uzonkafürdő – több mint 4500 lelket számlál, és sokan vannak, akik egyáltalán nincsenek beiratkozva családorvoshoz. A háziorvos-hiánnyal évek óta küzdenek.

korábban írtuk

Kétezer lakosnak nincsen háziorvosa
Kétezer lakosnak nincsen háziorvosa

Nagy a háziorvoshiány nemcsak országszerte, de Háromszéken is. A napokban Bacon község polgármestere elkeseredésében a Facebookon tett közzé egy felhívást, amelyből az derül ki, minden tőlük telhetőt megtesznek, csak ne maradjon háziorvos nélkül a község.

Nagybaconban két újonnan felszerelt háziorvosi rendelő van egy épületben. Az egyikben Máthé Katalin, a másikban március óta egy új orvos is rendel. Igaz, csak vizsgálati pontot működtet itt, hetente egyszer-kétszer jön el Nagyajtáról, ahol eredetileg a munkahelye van. Máthé Katalin szerint

Erdővidék-szerte gondot okoz a háziorvosok magas átlagéletkora, hiszen Barótról nemrégiben két, Vargyasról egy orvos ment nyugdíjba

– utóbbi helyét mostanra sikerült pótolni.

Átadni, de kinek?

A nagybaconi háziorvos az elmúlt években többször is jelezte, hogy szeretné átadni praxisát, akár ingyen is, de eddig nem akadt jelentkező.

Hirdetés

„Biztos, hogy fiatalként nem könnyű elindulni, viszont nem hiszem, hogy ez lenne a legnagyobb gond. Én már 3-4 évvel ezelőtt is odaadtam volna egy kollégának, ha lett volna, aki elvállalja” – emlékezett vissza Máthé Katalin, aki bízik benne, hogy a jövőben elhivatott, fiatal szakember választja Nagybacont. A hely és a felszerelés is adottak, továbbá

a község is támogatja az orvosokat: felújítják a rendelőket, szolgálati lakásokat kínálnak.

Mi több, a fogászati rendelőt is korszerűsítették, Szőts Miklós fogorvos látja el itt a betegeket.

A doktornő szerint a fiatalok azért ódzkodnak a háziorvosi szakmától, mert bár rendkívül sokrétű, keményen kell dolgozni, ugyanakkor sok bürokráciával is jár. Ezért többen kényelmesebbnek találják, hogy szakorvosként keressenek állást kórházakban, magánrendelőkben.

Automata defibrillátor, EKG is gyarapítja a rendelő eszköztárát •  Fotó: Máthé Katalin archívuma Galéria

Automata defibrillátor, EKG is gyarapítja a rendelő eszköztárát

Fotó: Máthé Katalin archívuma

Máthé Katalin azt is elmondta: az egyik megoldás a Vass Levente egészségügyi szakpolitikus, RMDSZ-képviselő által említett változtatás lehetne, vagyis a háziorvosi rezidensvizsga eltörlése. Ez azt jelenti, hogy a szakvizsgázási kötelezettséget meghagynák, viszont

a családorvosi szakmát választó hatodéves orvostanhallgatók az egyetem befejezése után vizsga nélkül kezdhetnék el a rezidensképzést.

Tavaly szeptemberben a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság jelezte: a háromszéki háziorvosok egyharmada már elérte a nyugdíjkorhatárt, az utánpótlás pedig messze elmarad a szükségestől.

2028-ig várhatóan 44 orvos vonulhat nyugdíjba, miközben új orvosok alig-alig érkeznek,

az elmúlt öt évben csak kilencen álltak munkába. Az igazgatóság által összegyűjtött számadatok alapján néhány éven belül szükség lesz háziorvosokra a következő településeken: Sepsiszentgyörgy, Barót, Kovászna, Bodzaforduló, Kézdivásárhely, Nagybacon, Bölön, Sepsibükszád, Bardoc, Bereck, Csernáton, Gelence, Illyefalva, Uzon, Kézdiszentlélek, Szitabodza, Torja, Zabola és Zágon.

korábban írtuk

Nem látszik a fény az alagút végén: ezrek maradhatnak háziorvos nélkül
Nem látszik a fény az alagút végén: ezrek maradhatnak háziorvos nélkül

A háziorvosok egyharmada már elérte a nyugdíjkorhatárt Kovászna megyében, az utánpótlás viszont messze elmarad a szükségestől. A családorvosi hivatás alacsony megbecsültsége miatt a fiatalok más szakirányt választanak.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 31., kedd

Kiégett egy autó az országúton Maros megyében

Marosugrára riasztották a radnóti tűzoltókat kedden délután, miután egy személyautó lángra kapott az országúton.

Kiégett egy autó az országúton Maros megyében
Hirdetés
2026. március 31., kedd

A baróti líceumnak ígérték, most az általános iskola is pályázik a negyven éve épülő iskolaépületre

Két tanintézmény is magának szeretné a befejezés előtt álló iskolaépületet Baróton. Az általános iskola hivatalos beadványban fordult az önkormányzathoz, a líceum munkaközössége nyílt levélben kéri, hogy a város vegye figyelembe a líceum érdekeit.

A baróti líceumnak ígérték, most az általános iskola is pályázik a negyven éve épülő iskolaépületre
2026. március 31., kedd

Készültség van, árvízveszély nincs Kovászna megyében

Készenlétben vannak a hatóságok Kovászna megyében, de az esőzések egyelőre nem okoztak árvízveszélyt. A vízfolyások szintjét folyamatosan figyelik, több településen pedig megelőző intézkedéseket is hoztak a biztonság érdekében.

Készültség van, árvízveszély nincs Kovászna megyében
2026. március 31., kedd

Amíg nem biztonságosak a gátak, minden egyéb másodlagos az árvíz sújtotta településeken

A hatóságok folyamatosan figyelik a Kovászna megyei patakok vízszintjét, miközben az újabb esőzések a tavalyi áradások emlékét idézik fel az érintettekben. A községvezetők szerint egyelőre nincs vészhelyzet, de a gátak állapota továbbra is kulcskérdés.

Amíg nem biztonságosak a gátak, minden egyéb másodlagos az árvíz sújtotta településeken
Hirdetés
2026. március 30., hétfő

Életét vesztette a négykerekű motorjával autónak csapódó fiatal

Életét vesztette egy 27 éves fiatal férfi, hárman megsérültek egy balesetben Lemhény közelében vasárnap este.

Életét vesztette a négykerekű motorjával autónak csapódó fiatal
2026. március 29., vasárnap

A fogyatékkal élők foglalkoztatása a cégeknek és a helyi gazdaságnak is megéri

A fogyatékkal élők munkába állítása a dolgozóknak, a cégeknek és a helyi gazdaságnak is előnyös – erre hívja fel a figyelmet a Diakónia Alapítvány sepsiszentgyörgyi Ergon Munkaközvetítő Irodája.

A fogyatékkal élők foglalkoztatása a cégeknek és a helyi gazdaságnak is megéri
2026. március 29., vasárnap

Hogyan maradjon a víz a földeken? Új megoldásokat keresnek Kézdivásárhelyen

Mit tehetünk azért, hogy a hirtelen lezúduló csapadék ne tűnjön el földekről? Vas- és betonmentes vízvisszatartási megoldásokon gondolkodnak Kézdivásárhelyen egy pályázat keretében, amit a napokban ismertettek a városházán.

Hogyan maradjon a víz a földeken? Új megoldásokat keresnek Kézdivásárhelyen
Hirdetés
2026. március 29., vasárnap

Kézdivásárhelyről a nagyvilágba egyetlen hátizsákkal – tippek és trükkök két rutinos utazótól

Az utazás luxus, és csak a gazdagok kiváltsága. Legalábbis sokan még mindig így gondolják. Szilvia és Alpár viszont YouTube-vlogjaikban mutatják meg, hogy ez korántsem így van. A kézdiszéki fiatalok tapasztalataikról meséltek a Székelyhonnak.

Kézdivásárhelyről a nagyvilágba egyetlen hátizsákkal – tippek és trükkök két rutinos utazótól
2026. március 28., szombat

Örökbefogadták a sepsiszentgyörgyi kukából mentett kecskegidát

Fura hangok hallatszottak a napokban egy sepsiszentgyörgyi süllyesztett hulladéktárolóból, a járókelők a helyi rendőrséget riasztották. Kiderült, hogy egy alig pár órás kecskegida küzdött a túlélésért a szemét között.

Örökbefogadták a sepsiszentgyörgyi kukából mentett kecskegidát
2026. március 28., szombat

Csőtörés miatt nincs víz több utcában Kézdivásárhelyen

Csőtörés elhárításán dolgoznak a vízszolgáltató munkatársai Kézdivásárhelyen, ezért szombat este 6 óráig szünetel az ivóvíz-szolgáltatás több utcában.

Csőtörés miatt nincs víz több utcában Kézdivásárhelyen
Hirdetés