Az idősek megmentenék, a fiatalok széles ívben elkerülik a háziorvosi szakmát
Fotó: Haáz Vince
A háziorvosok egyharmada már elérte a nyugdíjkorhatárt Kovászna megyében, az utánpótlás viszont messze elmarad a szükségestől. A probléma nem új, és nem is csak egy forrásból ered: a családorvosi hivatás alacsony megbecsültsége miatt a fiatalok más szakirányt választanak. Aki mégis elszánja magát, annak a praxis megszerzése okoz nehézséget.
2024. szeptember 17., 07:542024. szeptember 17., 07:54
Országos szinten is egyre súlyosabb gondokkal kell megküzdenie az egészségügyi alapellátásnak, egyrészt a háziorvosok magas átlagéletkora, másrészt az utánpótlás hiánya miatt.
de olyan települések is léteznek, ahol egyáltalán nem rendel családorvos. Ágoston László, a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője segített feltérképezni a helyzetet.
Cikkünkben az igazgatóság által összeállított, 2023-as év végi felmérések adataival dolgoztunk, összevetve a hat évvel ezelőtti mutatókkal és az idei változásokkal.
Három orvosi rendelő szűnt meg, négy jött létre az év folyamán.
A Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság kimutatásai alapján készült
A 89 orvosból a tavaly már 44-en betöltötték a 60. évet. Mi több, közülük 31-en a 67 évet is meghaladták (ez a szám 2024-ben 34-re nőtt). A közegészségügyi igazgatóság mérései szerint 2028-ig 44 orvos vonulhat nyugdíjba, miközben utánpótlás alig-alig érkezik, hiszen
2023-ban a legfiatalabb 33, a legidősebb 79 éves városon, ezzel szemben vidéken 41 a legfiatalabb, 78 éves a legidősebb családorvos.
Pozitívan hatott, hogy 2019-ben az orvosok nyugdíjkorhatárát 65-ről 67 évre emelték, de a 2024-ben még így is 34 olyan háziorvos van a megyében, akiknek tevékenységét a Kovászna Közegészségügyi Igazgatóság és a Kovászna Megyei Orvosi Kollégium képviselőiből álló közös bizottság kell jóváhagyja a 2016-ból származó 113-as számú törvény alapján.
A probléma már nagyon régóta fennáll, a mögötte húzódó okok pedig összetettek. Ágoston László igazgató szerint az egyik indok az, hogy a családorvosi hivatást kevésbé értékeli az orvostársadalom.
– vélekedett a vezető.
Egy háziorvosra átlagosan 2500 személy jut
Fotó: Tuchiluș Alex
Hozzátette: természetesen személyiségtől is függ, milyen irányba indul a fiatal, de minden esetben, így háziorvosként is fontos a folyamatos továbbképzés, nem szabad alábecsülni a szakma fontosságát. Ennek ellenére személyesen tapasztalta, hogy
„És mit mond majd a tíz éves találkozón, hogy családorvos lett?” – hangzott el akkor a fura kérdés.
Ahogy Ágoston László is elmondta, az orvosi praxis megszerzésének két útja van, az egyik a létező praxis átvétele. „Ennek a fő akadálya az, hogy nem lehet tudni, mikor lesz egy praxis át- vagy megvehető. A családorvosok általában addig dolgoznak, ameddig az egészségük engedi. Következésképpen
– magyarázta.
Úgy véli, az lenne az ideális, ha a még a rezidensképzés alatt, illetve pár évvel a nyugdíjba vonulás előtt felvehetné egymással a kapcsolatot a két orvos és valamilyen fajta egyezséget, szerződést kötnének egymással a praxis átvételéről. „Ennek azonban nincs konkrét módszertana. Megegyezés kérdése, pedig ez biztosítaná a folytonosságot az alapellátásban. Ha az orvos nyugdíjba vonul a praxis átadása nélkül, akkor az megszűnik, és az nagy baj” – szögezte le Ágoston László.
Ha valamely településen megszűnik a praxis, újat kell létrehozni, amikor jelentkezik egy másik családorvos. „Ennek viszont van egy nagy buktatója. Egy praxis működéséhez legkevesebb 800 feliratkozott személyre van szükség.
– magyarázta a lehetőségeket az igazgató. Ilyenkor történhet meg az, hogy a betegek kénytelenek más orvosokhoz iratkozni, főleg városiakhoz, akár a lakóhelyüktől számított 20-30 kilométerrel távolabbra.
A praxis megszerzésének két útja van
Fotó: Haáz Vince
Legutóbb a Vargyas községi önkormányzat jelentette be, hogy a háziorvosuk rendelője október elsejétől megszűnik működni. Hogy az új praxis létre jöhessen, arra kérték a lakókat, legyenek türelemmel egy rövid ideig, és lehetőleg ne keressenek más orvost.
– fejtette ki Ágoston László.
Amíg 2018-ban egy háziorvos listájára átlagban 1500-2000 személy iratkozott fel, tavalyra már 2500-ra nőtt az átlag (a városokban 1900, a vidéki településeken 2600 személyt jegyeztek fel átlagosan).
Ahol csak munkapont volt: Árkos, Barátos, Dobolló, Esztelnek, Lemhény, Mikóújfalu, Maksa és Nagypatak.
Ezrek maradhatnak alapellátás nélkül a következő években
Fotó: Tuchiluș Alex
„A Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóságnál rég látjuk a problémát, jelezzük is folyamatosan, ahol csak lehet. Még Pintea miniszterasszony idején, 2018-ban elkezdtük küldeni a figyelmeztetéseket, hogy gond lesz az alapellátással.
– nyilatkozott Ágoston László.
Az igazgatóság munkatársai minden évben találkoznak a szakosodás előtt álló, frissen végzett orvosokkal és próbálják meggyőzni őket, hogy ebbe az irányba gondolkodjanak. A háziorvoslás iránt érdeklődőket az igazgatóság kapcsolatba hozza az idősebb orvosokkal, de segít az új praxis létrehozásának folyamatában is. A helyi önkormányzatok sem tétlenkednek, a rendelők felújításán, felszerelésén, szolgálati lakások létrehozásán is dolgoznak. Legutóbb például a Baróthoz tartozó Miklósváron avattak új rendelőt.
Az igazgatóság által összegyűjtött számadatok alapján néhány éven belül szükség lesz háziorvosokra a következő településeken: Sepsiszentgyörgy, Barót, Kovászna, Bodzaforduló, Kézdivásárhely, Nagybacon, Bölön, Sepsibükszád, Bardoc, Bereck, Csernáton, Gelence, Illyefalva, Uzon, Kézdiszentlélek, Szitabodza, Torja, Zabola és Zágon. Állandó háziorvosi ügyeleti központ jelenleg a megyében egy van, a baróti Állandó Háziorvosi Ügyeleti Központ, egy másikat Zágonbárkányban hoznak létre, de még legalább egy központra lenne szükség Sepsiszentgyörgyön, ha lehetne biztosítani 5-7 háziorvost, hogy csökkentse a megyei kórház sürgősségi osztályának terheltségét.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!