Tusványoson a „kultfővárososok”

Négy napos programsorozattal készül a Sepsiszentgyörgy Európa Kulturális Fővárosa 2021-es pályázat csapata a 26. Bálványosi Nyári Szabadegyetemre és Diáktáborba, azaz a Tusványosra, ahol reggelente eszpresszókávéval, napközben előadásokkal várják az érdeklődőket, esténként pedig lemezlovasok gondoskodnak a hangulatról.

Bencze Melinda

2015. július 21., 10:332015. július 21., 10:33

Tusványoson is komolyan gondolják a Sepsiszentgyörgy Európa Kulturális Fővárosa 2021-es pályázat csapat tagjai a részvételt. Az i2021 Erdély Café – Feldobjuk a labdát címmel 4 napos programsorozatot készített elő közösen az Élő Erdély Egyesület és a wunderBar július 22-25-re a tusnádfürdői 26. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborra, „Együtt a huszonEGYért” mottóval – tájékoztat Sepsiszentgyörgy önkormányzatának sajtóirodája.

Az i2021 Erdély Café reggeli kávéra hívja a Tusványosra érkező, a közélet iránt érdeklődő, tartalmas szórakozásra vágyó résztvevőket, az ébresztő erejét a i2021-ről szóló tájékoztató beszélgetésekre szánják: négy reggel 100 eszpresszó és négy „szokatlan” barista várja majd a kíváncsiakat a Sepsiszentgyörgy Európa Kulturális Fővárosa 2021 pályázattal kapcsolatos új információkkal és gondolatokkal – fogalmaztak a kezdeményezők, akik egy játékosabb megközelítéssel is várják az érdeklődőket, ugyanis őket ezer fehér labda kifestésére hívják az Én vagyok én, de ki vagy te? kreatív műhelyben.

A délutáni programok is a kulturális fővárost érintő témákat boncolgatják, hiszen míg szerdán Tövissi Zsolt, Esztány Győző, Molnár Judit és Süket Zsombor építészek tartanak beszélgetést Hagyatékápolás józan ésszel címmel, addig Csíki András, az Erdélyt Járók Közhasznú Egyesület elnöke tart előadást, majd pénteken a Nőileg magazin szerkesztői a nőiség jelenkori erdélyi vonatkozásait ecsetelik. Az előadássorozatot Boda Szabolcs, az Élő Erdély Egyesület elnökének vezetésével az értékalapú fejlesztés tematikában szervezett beszélgetés folytatja szombaton, majd , Veres Nagy Tímea, kulturális menedzser vezetésével tartanak fórumot az Európa Kulturális Fővárosa címről, valamint arról, mit tenne Székelyföld, illetve Sepsiszentgyörgy, amennyiben elnyerné a lehetőséget.

Egyszemélyes színház is lesz Tusványoson, a Szent György Napok igencsak népszerű színházi projektje délutánonként lesz elérhető, ahol ezúttal a székelyföldi régió több színművésze is bekapcsolódik, így jelen lesz Benedek Ágnes, Dálnoky Csilla, Dávid Gulácsi Zsuzsanna, Dávid Péter, Fekete Zsolt, Márton Réka, Moşu Norbert-László, Nagy Alfréd, Vass Csaba és Veres Nagy Attila. A koncertek után székelyföldi lemezlovasok mérettetik meg magukat a sátorban, ahol DJ Jumbo, Slim Rocka, Titus, Buff, Goranga, Küb_beat, Deepbless és Dubgrade fog gondoskodni a hangulatról. A Több, mint fesztivál jeligéjű Tusványos a nagy találkozások helyszíne, a kultfőváros szervezői remélik, hogy minél több emberhez eljut a pályázat üzenete, és a helyszínen született ötletek beépülnek a projekt folytatásába, majd ezt követően a kultfőváros a Gyimes völgyébe települ ki, ahol művészeti tanácskozást terveznek a régió művészeti képviselőivel – tájékoztatnak a kezdeményezők.

Mint ismeretes, a kulturális főváros cím célkitűzései közé tartozik az európai sokszínűség népszerűsítése és megvédése, a közös értékek hangsúlyozása, az állampolgárok közös kulturális közeghez való tartozásának erősítése, valamint a kultúra város fejlődéséhez való hozzájárulása. Az i2021 célkitűzése ugyanakkor az egyéni és közösségi identitások megértésének elősegítése, a különböző identitások el nem fogadásából adódó feszültségek csökkentése, az egyéni és közösségi szabadság erősítése a művészet és a kultúra közvetítésével.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 02., csütörtök

Minden egyes délutánjuk be van táblázva – élet az autizmus spektrumzavaros gyermekkel

Az autizmus spektrumzavar tünetei rendkívül széles skálát fognak át, és kombinációjuk esetről esetre egyedi lehet, ezért nagyon nehéz két egyforma autistát találni. Április 2-a az autizmus világnapja.

Minden egyes délutánjuk be van táblázva – élet az autizmus spektrumzavaros gyermekkel
Hirdetés
2026. április 02., csütörtök

Sepsi Book: május közepén könyvvásár és kulturális programkavalkád a Sepsi Arénában

Az 5. Sepsi Book könyvvásár május 14. és 17. között várja a közönséget a Sepsi Arénában, több tucat kulturális programmal, neves szerzőkkel, gyermekfoglalkozásokkal és ingyenesen látogatható eseményekkel.

Sepsi Book: május közepén könyvvásár és kulturális programkavalkád a Sepsi Arénában
2026. április 02., csütörtök

Fogyatékkal élő felnőttekhez keresnek hivatásos gondozókat

Kovászna megyében is lehetőség nyílik hivatásos személyi gondozóként bekapcsolódni a súlyos vagy halmozott fogyatékossággal élő felnőttek ellátásába. A program célja, hogy a rászorulók családias környezetben részesüljenek gondozásban.

Fogyatékkal élő felnőttekhez keresnek hivatásos gondozókat
2026. április 02., csütörtök

Egy hónap alatt ötszáz sürgősségi bevetésük volt a háromszéki tűzoltóknak

Március folyamán a Kovászna megyei tűzoltóság összesen 486 sürgősségi esetnél avatkozott be – derül ki a múlt havi mérlegből. A legtöbb esetben elsősegélynyújtásra volt szükség, de számos tarlótűz is történt a megyében.

Egy hónap alatt ötszáz sürgősségi bevetésük volt a háromszéki tűzoltóknak
Hirdetés
2026. április 01., szerda

Nem nézte az akadályt a kétbocsos anyamedve, amikor elkergették Kézdivásárhelyen – videóval

Két bocsával együtt tűnt fel egy medve Kézdivásárhelyen, a kutyamenhely közelében. A medve a lemhényi erdőből ereszkedhetett le egy vadász szerint, és akár területet is kereshetett magának.

Nem nézte az akadályt a kétbocsos anyamedve, amikor elkergették Kézdivásárhelyen – videóval
2026. április 01., szerda

Húsvéti ételszentelés Sepsiszentgyörgy főterén

A híveket vasárnap reggel várják Sepsiszentgyörgy főterére, hogy az egyházi elöljárók megszentelhessék a kosarukban lévő étkeket. A húsvéti ételszentelést idén ötödik alkalommal szervezi meg a Magyar Erdélyért Egyesület (MERT).

Húsvéti ételszentelés Sepsiszentgyörgy főterén
2026. április 01., szerda

Fél óra alatt kétszer csípték nyakon az ittas sofőrt

Ittasan vezető férfi akadt fenn a bodzafordulói rendőrség hálóján egy március 31-i ellenőrzés során. A gépjárművezető jogosítványát bevonták, de fél órával később a rendőrök ismét kiszúrták az autóját a forgalomban.

Fél óra alatt kétszer csípték nyakon az ittas sofőrt
Hirdetés
2026. március 31., kedd

Kiégett egy autó az országúton Maros megyében

Marosugrára riasztották a radnóti tűzoltókat kedden délután, miután egy személyautó lángra kapott az országúton.

Kiégett egy autó az országúton Maros megyében
2026. március 31., kedd

A baróti líceumnak ígérték, most az általános iskola is pályázik a negyven éve épülő iskolaépületre

Két tanintézmény is magának szeretné a befejezés előtt álló iskolaépületet Baróton. Az általános iskola hivatalos beadványban fordult az önkormányzathoz, a líceum munkaközössége nyílt levélben kéri, hogy a város vegye figyelembe a líceum érdekeit.

A baróti líceumnak ígérték, most az általános iskola is pályázik a negyven éve épülő iskolaépületre
2026. március 31., kedd

Készültség van, árvízveszély nincs Kovászna megyében

Készenlétben vannak a hatóságok Kovászna megyében, de az esőzések egyelőre nem okoztak árvízveszélyt. A vízfolyások szintjét folyamatosan figyelik, több településen pedig megelőző intézkedéseket is hoztak a biztonság érdekében.

Készültség van, árvízveszély nincs Kovászna megyében
Hirdetés