
Fotó: Bús Ildikó
Kétszáz diák vonult Sepsiszentgyörgyön a tanfelügyelőség elé csütörtök délután a bérletpénzt követelve. A tanulók leveleket is küldtek Remus Pricopie miniszternek, valamint papírrepülőkkel szórták meg a tanfelügyelőség udvarát, jeleve, hogy ők is elszállnak majd az országból.
2013. május 30., 16:342013. május 30., 16:34
2013. május 31., 11:542013. május 31., 11:54
Háromszék minden városában: Sepsiszentgyörgyön, Kovásznán, Kézdin és Baróton is tüntettek a diákok csütörtökön a bérletpénzért, melyet már hónapok óta nem folyósítanak számukra. Bár szóbeli ígéretet kaptak arra, hogy a közeljövőben a minisztérium kifizeti a tartozásokat, a tanulók úgy látták, mégis jobb, ha utcára vonulnak jogaikért. Sepsiszentgyörgyön az Erzsébet parkban gyülekeztek a diákok, majd fehér festékkel kenték be egymás arcát a szolidarizálás jeleként. és sípszóval, táblákkal valamint egy szekérrel indultak a Kovászna Megyei Tanfelügyelőség elé. Elmondásuk szerint az általuk taszított szekér a tanügyi rendszer jelképe: rozoga, bármikor összeomolhat és alig döcög.
A tüntetők nagy része ingázó diák volt, akik naponta több tíz kilométert utaznak a környékbeli falvakból, de többen is nehéz anyagi körülmények között élnek, így amennyiben az állam nem támogatja az utazást, kimaradnak az iskolából. Domokos Timea Középajtáról ingázik Sepsiszentgyörgyre, a bérlet havonta 210 lejbe kerül. „Olyan is előfordult már, hogy csak három hétre vásároltunk bérletet, mivel nem volt több pénzünk, és nagyon megterhelő a családnak ez az összeg. Ha nem fizetik ki, nem tudom hogyan folyatom tovább a tanulmányaimat” – mondta a diáklány.
A tüntetésen jelen volt Nemes Előd Néppártos önkormányzati képviselő is, aki jogosnak tartja a diákok megmozdulását, hiszen az oktatási tárca több mint 2,2 millió lej tartozást halmozott fel a háromszéki iskolákkal szemben, kizárólag a ki nem fizetett utazási bérletekből.
A központi parkból a tanfelügyelőség elé vonultak a tanulók, hangosbemondón követelve jogaikat, hangsúlyozva, hogy átverték őket, és a szóbeli ígéreteknek nem hisznek már. A tanfelügylőség előtt a tanügyminiszter lemondását követelték, majd felolvasták leveleiket, melyeket Remus Pricopienek címeztek. „Én naponta 35 km-ről ingázom az iskolába. Ma reggel lekéstem az autóbuszt és emiatt megint hiányzást kaptam. Ezen a héten már a másodikat. Ön ingázott diákkorában, miniszter úr? Nem fáj önnek a mi sorsunk?” – ilyen és ehhez hasonló leveleket olvastak fel hangosan, majd mintegy ötven levelet szögeztek fel a tanfelügyelőség kerítésére is.
A beszédek és néhány levél felolvasását követően papírrepülőket dobáltak be a tanfelügyelőség udvarára, jelezve szándékukat, hogy ők is elhagyják majd az országot, amely nem biztosítja számukra a tanuláshoz való jogot. „Hogyan tanuljunk tovább, ha vidéken nincsenek középiskolák, a minisztérium pedig nem tartja be a 291/2006-os törvényt, amely az utazási költségeinket biztosítja?” – tették fel a kérdést a tüntetők, majd egy petíciót is átadtak Keresztély Irma főtanfelügyelőnek.
A tanfelügyelőségen iktatták a petíciót, majd Keresztély Irma fogadta a diákok küldötteit, és ígéretet tett az ingázási pénzek kifizetésére, melyet már a jövő héten elkezdenek folyósítani. A tüntetést követően Keresztély Irma rövid sajtótájékoztatón értékelte a jelenlegi állapotot és elmondta: Kovászna megyében összesítették a tartozást és 2,3 millió lejt kell visszakapniuk a diákoknak.
„A minisztérium harmincmillió lejt osztott le az ingázási költésgek részleges megtérítésére, ebből Kovászna megye 517 ezer lejt kapott, amit legkésőbb hétfőn megkapnak az iskolák. Ugyanakkor a miniszter személyesen közölte velem, hogy a mai nap még folyósítanak húszmillió lejt az adósságok törlesztésére országos szinten. Remélem, hogy a tanévzárás előtt minden adósságot sikerül törleszteni és ezzel lezárjuk a kötelezettségeket erre a tanévre” – mondta Keresztély Irma. A jövő évi bérletpénzzel kapcsolatosan elmondta, a minisztérium új módszertant dolgozna ki, amely által gyakorlatilag az ingázási költségeket ösztöndíj formájában juttatnák el a diákokhoz, ezt követően a gyerek felhasználhatja bérlet- vagy jegyvásárlásra.
Arra a kérdésre, hogy hogyan értékeli a diákság megmozdulását, Keresztély Irma kifejtette, hogy bár kezdetben meglepődött a kezdeményezésen, de alaposabban átgondolva rájött, azáltal, hogy hallatták szavukat és jelezték elégedetlenségüket a kezdeményezés jó és szerencsés volt.
A csütörtöki tüntetésről békésen távoztak a diákok, de hangsúlyozták: amennyiben a jövő héten sem kapják meg pénzüket, újabb figyelemfelkeltő akciókat szerveznek.
Egy család öt tagját vették őrizetbe egy Kovászna megyei ügyben: a nyomozók szerint kiszolgáltatott embereket tartottak fogva, munkára kényszerítették őket, és azt is tervezték, hogy pénzért „eladják” az áldozatokat.
A Kézdivásárhelyt és Kézdiszentléleket összekötő kerékpárútnak egyelőre csak az egyik felén zajlik a munka. A Kézdisárfalvára vezető szakasz azonban már átadás előtt áll, ide az éjszakai világításához szükséges oszlopokat, lámpatesteket várják.
Előpatakon autó-, Sepsiszentgyörgyön rolleres, míg Kökös községben biciklis baleset történt vasárnap – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Bántalmazta, majd a telefonját is eltulajdonította egy nőnek a szomszédjában lakó sepsiszentgyörgyi férfi, akit előzetes letartóztatásba helyeztek vasárnap a hatóságok – közölte a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Porig égett a lécfalvi hulladéklerakó szelektív hulladék válogatására szolgáló csarnoka a vasárnap délután keletkezett tűzben. Az oltás hétfőn is tart, a kárt jelenleg egymillió euróra becsülik, és a tűzeset 30–40 embert érint közvetlenül.
Noha leváltották az éjszaka dolgozó szakembereket, továbbra is zajlik a tűzoltás a lécfalvi hulladékgyűjtő telep válogatáshoz használt csarnokánál. A vizet egy három kilométerre lévő patakból biztosítják.
Legendáinkból érkezett, óvott küzdelmeinkben, s a jövendőbe vezet. Kézdiszéket és Orbaiszéket követően ezúttal a történelmi Sepsiszéken folytatjuk turulmadaras emlékműveink számbavételét.
Kigyulladt egy válogatócsarnok vasárnap délután a Kovászna megye hulladékát tároló lécfalvi telepen, amely jelenleg is nagy füsttel ég. A tűzoltók nagy erőket mozgósítanak, brassóiak is besegítenek.
Folytatódik az Öt Nyáresti Koncert hatodik évada a Sepsiszentgyörgyi Református Vártemplom udvarán. Vasárnap este Pethő Csaba gitárművész fellépésére várják a közönséget.
Letért az útról kisteherautójával és egy ház kerítésének hajtott egy 43 éves férfi Uzon községben. Az ittasan vezető, korábban közlekedési bűncselekmény miatt már elítélt sofőrt őrizetbe vették, majd 30 napos házi őrizetbe helyezték.
szóljon hozzá!