
Fotó: Boda L. Gergely
Év elején ismét meghatározta az önkormányzat a közmunkára kötelezett személyek számát a szociális segélyek számának függvényében Sepsiszentgyörgyön. A közösség érdekében végzett munka azonban kétféle lehet: az egyik a munkanélküli és anyagi támogatásban részesülők, a másik a bírósági döntés alapján közmunkára ítéltek köre.
2014. március 07., 17:272014. március 07., 17:27
2014. március 07., 17:272014. március 07., 17:27
A megyeszékhelyen a szociális segély fejében dolgozók és a szabadságvesztés munkára való átváltása miatt jelentkezők is a városi köztisztasági vállalat irányítása alatt dolgoznak – számolt be Tóth Birtan Csaba, a TEGA igazgatója. Elmondása szerint az alkalmi munkások többnyire a város külső részeit takarítják, és az önkormányzati területek azon részein dolgoznak, melyekre egyébként a köztisztasági vállalat alkalmazottai csak ritkábban jutnának el. Ami a közmunka hatékonyságát illeti, az igazgató rámutatott, a munkások nem akkor jönnek, amikor szükség van rájuk. Van, hogy elkelne a segítség, van, amikor azonnal kell valami elfoglaltságot találjanak nekik.
A probléma azért tevődik fel így, mert például a segélyre jogosultak névsorát és beosztásait minden hónapban kifüggesztik a sepsiszentgyörgyi önkormányzat szociális osztályánál, azonban ezek közül a munkaköteles személyek közül sokan nem tudnak olvasni. Általában a közmunkára ítéltek esetében is az tapasztalható, hogy nem akkor jelentkeznek, amikor szükség van rájuk, hanem amikor ráérnek – fejtette ki Tóth Birtan Csaba. Hozzátette: a közmunkában résztvevőket azonban nem lehet egyoldalúan kezelni: próbálják a leghatékonyabban használni ezt a típusú munkaerőt, ugyanakkor a közmunkások is többnyire megbecsülik a helyüket, munkájukat.
Tankó Vilmos, a szociális igazgatóság vezetője portálunknak arról számolt be, hogy havonta átlagosan 200 család részesül szociális segélyben, ezen családok 18 éven felüli tagjai közül a munkaképesek kötelesek közmunkát végezni, ellenkező esetben a következő hónaptól felfüggesztik a segélyek folyósítását. Az állandó, biztos munkaerőt mintegy 60 fő alkotja. Ezeket az embereket azonban, csak olyan munkákra tudják fogni, amelyek nem igényelnek speciális felkészülést, szakmai képzést, ezért irányítják őket a köztisztasági vállalathoz – pontosított Tankó.
Tischler Ferenc alpolgármester elmondása szerint a közmunkások folyamatosan dolgoznak, jelenleg is 150 főnek van elfoglaltsága. Az őrkői szociális segélyre jogosultak közül is 60-70 fő tartja rendben lakónegyedét. Ez utóbbiak egy munkafelügyelő irányításával dolgoznak, a szociális iroda felügyelete mellett.
Czimbalmos Csaba városgondnok arról számolt be, hogy azoknak, akik közmunkává alakított büntetésüket kellene ledolgozzák a város javára, csupán tíz százalékuk jelentkezik munkavégzésre. Arra a kérdésre, hogy értelmiségiek kerülnek-e ilyen helyzetbe, a városgondnok azt felelte, hogy leggyakrabban inkább előteremtik a pénzbírság kifizetéshez szükséges pénzt, így nem kellett eddig olyan közmunkákat találjanak, mely egy képzett személy hatékony közmunkáját célozná.
„Amióta a 2009-től a különböző büntetések – melyeket a rendőrség, a pénzügy vagy közigazgatási szervek szabnak ki – átválthatók a köz érdekében végzet munkává, összesen 500 ilyen típusú ítéletről hozott bírósági határozatot kézbesítettek a polgármesteri hivatalnak. Általában 40-50 óra a büntetésért ledolgozandó idő, ami egy hét alatt teljesíthető lenne. Hetente 1-2 személy jelentkezik munkavégzésre” – tájékoztatott Czimbalmos. Leszögezte: a határidőre meg nem jelent személyek névsorát a rendőrségre juttatják el, hogy állítsák elő, azonban ez nem mindig sikerül. Amíg az értesítéseket küldik körbe-körbe az illetékes szervek, eltelik egy-két év is, ezalatt a kihágás és az ítélet is elévül.
A sepsiszentgyörgyi megyei kórház idei éve az elkezdett korszerűsítések lezárásáról, finomhangolásról, ötletelésről szól. Terveik között szerepel a régi kórházépület felújítása és a leendő egészségügyi komplexum projektjének elindítása is.
Egy személyautó és egy tehergépkocsi ütközött össze csütörtök este fél tízkor Bereck közelében.
Több olyan határozattervezet is a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjére került, amely a kormányzati megszorítások helyi hatásait tükrözi. A tervezést azonban nem adta, nem adhatja fel a város.
A kiszámíthatóság érdekében 2028-ig befagyasztják a vállalkozások épület- és területadóját Sepsiszentgyörgyön, ugyanakkor folytatják a de minimis támogatási programot is, amelynek révén a cégek visszaigényelhetik a befizetett helyi adó egy részét.
Két évben belül szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön – jelentette be Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Kovászna megyei elnöke közös szerdai sajtótájékoztatójukon.
Néhány hónap leforgása alatt hatalmas épületek nőttek ki a földből Sepiszentgyörgy leendő egyetemi kampuszának területén. Tonk Mártont, a Sapientia EMTE rektorát faggattuk a munkálatok előrehaladtáról, a képzési kínálat bővítésének lehetőségéről.
Drasztikus bírságokat helyezett kilátásba a TEGA köztisztasági vállalat az építkezési törmeléket a háztartási hulladéknak szánt digitalizált ökoszigetekbe dobók számára. A szabálytalankodó sepsiszentgyörgyiek zsebe akár 3000 lejjel is bánhatja.
Harmincegy iskolai bűncselekményt tartottak számon, ezek többsége verekedés volt, súlyos következmények nélkül – összegezték a minap lezárult tanév iskolai biztonsági tapasztalatait Kovászna megyében.
Megkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca régóta várt felújítása. A munkálatok miatt ideiglenesen módosult a közlekedési rend: egyes szakaszokon egyirányúsították a forgalmat, több utcában pedig korlátozták a kanyarodási lehetőségeket.
Kilőttek egy medvét Sepsiszentgyörgyön a Farm utcában vasárnap este, egy másik kószáló nagyvadnak pedig csapdát helyeztek ki az Oltmező utcában.
szóljon hozzá!