Idén biztos nem lesz új tanácsa Maksának

•  Fotó: Nagy D. István

Fotó: Nagy D. István

Decemberre halasztotta a Kovászna Megyei Törvényszék az ítélethirdetést a maksai képviselő-testület feloszlatásáért, a prefektúra által indított perben. A kormányhivatal vezetője szerint a községnek valamikor a jövő év elején lehet új tanácsa.

Nagy D. István

2013. november 26., 16:502013. november 26., 16:50

A halasztásról Dumitru Marinescu prefektus értesítette portálunkat, elmondva, hogy az ítélőszék decemberre tolta el az ítélethirdetést. A kormánybiztos elmondása szerint ez annyit jelent, hogy idén biztosan nem kerülhet már sor időközi választásra Maksa községben, ugyanis a törvény értelmében a jogerős bírósági ítélettől számított harminc napon belül lehet kiírni a voksolást. Ehhez viszont kormányhatározatra van szükség, ami az ünnepek miatt nem valószínű, hogy megszületik. Marinescu úgy látja leghamarabb januárban folytatódhat az eljárás, addig a község képviselő-testület nélkül marad, amennyiben decemberben a törvényszék kimondja a feloszlatást. A legvalószínűbb, hogy az új képviselő-testület februárban kezdheti el a tevékenységét, így várhatóan a jövő évi költségvetés jóváhagyásával nem fognak nagyon megkésni.

Mint arról már beszámoltunk, Maksán a nyár folyamán lehetetlenült el a testület helyzete, miután öt tanácstag (négy RMDSZ-es és egy EMNP-s) lemondott mandátumáról, és nem sikerült új tagokkal pótolni őket. Erre azért nem kerülhetett sor, mivel nem volt meg szükséges kvórum az új mandátumok jóváhagyásához. Mivel a testület három egymás utáni soros ülésén döntésképtelen volt, így a közigazgatási törvény értelmében a prefektus a feloszlatását kellett kezdeményezze. Bács Benke László polgármester e hónap elején a benyújtott ellenkeresetében megalapozatlannak minősítette a kormányhivatal által kezdeményezett eljárást, mivel szerinte az ülések össze voltak hívva. Marinescu és jogászai szerint ez a védekezés nem állja meg a helyét.

A prefektus egyébként már a hónap elején jelezte, hogy a testület működésképtelensége miatt gondok lehetnek Maksán, például a pedagógusok bére kapcsán. Ezt ugyanis be kell építeni a község költségvetésébe, és ehhez kétharmados többség kell. A polgármester szerint a célirányosan érkező összegekről rendelettel ő maga dönthet. Erre egyébként már több rendben volt példa más településeken.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 03., péntek

Mentőhelikopterrel vitték kórházba az idős férfit, miután leesett a kerékpárjáról

Leesett a kerékpárról egy idős férfi Bodzafordulón péntek délután, a sérültet a SMURD helikoptere szállította Brassóba a helyi kórházból.

Mentőhelikopterrel vitték kórházba az idős férfit, miután leesett a kerékpárjáról
Hirdetés
2026. április 03., péntek

Telefonjáért vertek meg egy férfit Sepsiszentgyörgyön – két fiatalt letartóztattak

Telefonjáért támadtak rá egy férfira Sepsiszentgyörgyön: három fiatal bántalmazta, majd elvette a készülékét. A sértettet kórházban ápolják, a két fiú 30 napos előzetes letartóztatásba került, a 15 éves lány szabadlábon védekezhet.

Telefonjáért vertek meg egy férfit Sepsiszentgyörgyön – két fiatalt letartóztattak
2026. április 03., péntek

Körözött férfiakat fogtak el Háromszéken

A Kovászna megyei rendőrség járőrei két olyan körözött férfit fogtak el és kísértek börtönbe, akiket a bíróság már korábban jogerősen elítélt közlekedési bűncselekmények miatt.

Körözött férfiakat fogtak el Háromszéken
2026. április 02., csütörtök

Minden egyes délutánjuk be van táblázva – élet az autizmus spektrumzavaros gyermekkel

Az autizmus spektrumzavar tünetei rendkívül széles skálát fognak át, és kombinációjuk esetről esetre egyedi lehet, ezért nagyon nehéz két egyforma autistát találni. Április 2-a az autizmus világnapja.

Minden egyes délutánjuk be van táblázva – élet az autizmus spektrumzavaros gyermekkel
Hirdetés
2026. április 02., csütörtök

Sepsi Book: május közepén könyvvásár és kulturális programkavalkád a Sepsi Arénában

Az 5. Sepsi Book könyvvásár május 14. és 17. között várja a közönséget a Sepsi Arénában, több tucat kulturális programmal, neves szerzőkkel, gyermekfoglalkozásokkal és ingyenesen látogatható eseményekkel.

Sepsi Book: május közepén könyvvásár és kulturális programkavalkád a Sepsi Arénában
2026. április 02., csütörtök

Fogyatékkal élő felnőttekhez keresnek hivatásos gondozókat

Kovászna megyében is lehetőség nyílik hivatásos személyi gondozóként bekapcsolódni a súlyos vagy halmozott fogyatékossággal élő felnőttek ellátásába. A program célja, hogy a rászorulók családias környezetben részesüljenek gondozásban.

Fogyatékkal élő felnőttekhez keresnek hivatásos gondozókat
2026. április 02., csütörtök

Egy hónap alatt ötszáz sürgősségi bevetésük volt a háromszéki tűzoltóknak

Március folyamán a Kovászna megyei tűzoltóság összesen 486 sürgősségi esetnél avatkozott be – derül ki a múlt havi mérlegből. A legtöbb esetben elsősegélynyújtásra volt szükség, de számos tarlótűz is történt a megyében.

Egy hónap alatt ötszáz sürgősségi bevetésük volt a háromszéki tűzoltóknak
Hirdetés
2026. április 01., szerda

Nem nézte az akadályt a kétbocsos anyamedve, amikor elkergették Kézdivásárhelyen – videóval

Két bocsával együtt tűnt fel egy medve Kézdivásárhelyen, a kutyamenhely közelében. A medve a lemhényi erdőből ereszkedhetett le egy vadász szerint, és akár területet is kereshetett magának.

Nem nézte az akadályt a kétbocsos anyamedve, amikor elkergették Kézdivásárhelyen – videóval
2026. április 01., szerda

Húsvéti ételszentelés Sepsiszentgyörgy főterén

A híveket vasárnap reggel várják Sepsiszentgyörgy főterére, hogy az egyházi elöljárók megszentelhessék a kosarukban lévő étkeket. A húsvéti ételszentelést idén ötödik alkalommal szervezi meg a Magyar Erdélyért Egyesület (MERT).

Húsvéti ételszentelés Sepsiszentgyörgy főterén
2026. április 01., szerda

Fél óra alatt kétszer csípték nyakon az ittas sofőrt

Ittasan vezető férfi akadt fenn a bodzafordulói rendőrség hálóján egy március 31-i ellenőrzés során. A gépjárművezető jogosítványát bevonták, de fél órával később a rendőrök ismét kiszúrták az autóját a forgalomban.

Fél óra alatt kétszer csípték nyakon az ittas sofőrt
Hirdetés