
Fotó: Nagy D. István
Kovászna megye prefektusának viselt dolgairól értekeztek újból az RMDSZ háromszéki vezetői csütörtökön, miután – bukaresti felkérésre – összeállították a megye önkormányzatai elleni jogi lépések lajstromát.
2013. október 24., 18:462013. október 24., 18:46
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, valamint Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, a területi, illetve a megyeszékhelyi RMDSZ szervezetek vezetői mindössze néhány újdonsággal szolgáltak a kormányhivatallal zajló többéves „egymásnak feszülésről”. Mint arról már több rendben beszámoltunk, Dumitru Marinescu, Háromszék közel egy éve kinevezett kormányképviselője elődjéhez hasonlóan szorgalmasan szólította fel, majd támadta meg a bíróságokon az önkormányzatokat, elsődlegesen a szimbólumok tárgyában, de a magyar feliratok sem hiányoztak a kifogásoltak listájáról – mindez a törvényesség feletti őrködés címszó alatt.
Tamás Sándor szerint a végső lista negyvennyolc, különböző szinteken lévő, illetve már lezárult bírósági eljárást, figyelmeztetést tartalmaz. Ebből Marinescu huszonötöt tudhat magáénak. Az elnök leszögezte: a listát Victor Ponta kormányfő, illetve Liviu Dragnea, kormányfő-helyettes felkérésére állították össze, akik Kelemen Hunor szövetségi elnök megkeresése után igényelték a lajstromot – amelyen egyébként a nevetségesség határát súroló ügyek is szerepelnek. Példaként Bodok község esetét említette Tamás Sándor, ahol a prefektúra egy erdei út jelzőtábláján azt kifogásolta, hogy a magyar felirat a román nyelvű mellett található, és nem alatta. De itt említhető a megyei önkormányzat fejléces papírja is, amely azért nem fogadható el a kormánybiztos számára, mert azon magyar felirat is szerepel. Az angol nyelv valahogy nem zavaró – közölte a politikus.
„Feltesszük a kérdést, hogy ez a dolga a prefektusnak, vagy esetleg azzal kellene foglalkozzon, hogy például a korlátvölgyi romák helyzetét rendezze, akik Kovászna megye területén élnek, de közigazgatási szempontból Brassó megyeieknek tekinthetők” – hangsúlyozta Tamás Sándor. Szerinte a kormánybiztosnak a megyét kellene képviselnie Bukarestben, és nem fordítva. Arra a kérdésre, hogy mit várnak a lista eljuttatásától, az elnök válasza rövid volt: oldják meg kormányszinten, amint ezt már korábban megígérték.
Antal Árpád egy újabb adalékkal szolgált a prefektusi viselt ügyekhez, bemutatva a napokban érkezett figyelmeztetést, melyet Marinescu látott el kézjegyével, az alprefektus tanúskodása mellett. A dokumentum 2500 és 5000 lej közötti bírságot vetít előre a polgármester ellen, amennyiben továbbra sem hajlandó magára venni a román nemzeti szalagot különböző eseményeken. A jegyzőkönyv kimondottan a Szent György Napokat emeli ki, viszont feltételezhető, hogy ez kiterjed más eseményekre, így a március 15-i, október 6-i, vagy akár az október 23-ai megemlékezésekre, hiszen azokon is közjogi méltóságában vesz részt, de ide sorolható a Székely Vágta, vagy egy strandavató is.
„Képzeljenek el engem rövidnadrágban a Székely Vágtán, a háromszínű szalaggal” – mondta Antal Árpád, leszögezve, hogy még nem döntötték el, mit lépnek a prefektus újabb akciója kapcsán. Ő a maga részéről néz elébe akár a bírságnak, akár a tisztségből való felfüggesztésének, mandátuma elvételének is, „erőszakkal akkor sem érhetik el, hogy megszeresse az országot”. Tamás Sándor csatlakozva kifejtette: Románia iránti tiszteletet csak akkor várhatnak el, ha az a székelyek irányába is megvan.
Egy személyautó és egy tehergépkocsi ütközött össze csütörtök este fél tízkor Bereck közelében.
Több olyan határozattervezet is a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjére került, amely a kormányzati megszorítások helyi hatásait tükrözi. A tervezést azonban nem adta, nem adhatja fel a város.
A kiszámíthatóság érdekében 2028-ig befagyasztják a vállalkozások épület- és területadóját Sepsiszentgyörgyön, ugyanakkor folytatják a de minimis támogatási programot is, amelynek révén a cégek visszaigényelhetik a befizetett helyi adó egy részét.
Két évben belül szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön – jelentette be Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Kovászna megyei elnöke közös szerdai sajtótájékoztatójukon.
Néhány hónap leforgása alatt hatalmas épületek nőttek ki a földből Sepiszentgyörgy leendő egyetemi kampuszának területén. Tonk Mártont, a Sapientia EMTE rektorát faggattuk a munkálatok előrehaladtáról, a képzési kínálat bővítésének lehetőségéről.
Drasztikus bírságokat helyezett kilátásba a TEGA köztisztasági vállalat az építkezési törmeléket a háztartási hulladéknak szánt digitalizált ökoszigetekbe dobók számára. A szabálytalankodó sepsiszentgyörgyiek zsebe akár 3000 lejjel is bánhatja.
Harmincegy iskolai bűncselekményt tartottak számon, ezek többsége verekedés volt, súlyos következmények nélkül – összegezték a minap lezárult tanév iskolai biztonsági tapasztalatait Kovászna megyében.
Megkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca régóta várt felújítása. A munkálatok miatt ideiglenesen módosult a közlekedési rend: egyes szakaszokon egyirányúsították a forgalmat, több utcában pedig korlátozták a kanyarodási lehetőségeket.
Kilőttek egy medvét Sepsiszentgyörgyön a Farm utcában vasárnap este, egy másik kószáló nagyvadnak pedig csapdát helyeztek ki az Oltmező utcában.
Az ott lakók, illetve a rajta naponta közlekedők több mint hat éve várnak rá, azóta hol por, hol sár keseríti az életüket. Kézdivásárhelyen június 22-én, hétfőn elkezdik a város egyik bejáratának számító Kanta utca felújítását.
szóljon hozzá!