
Fotó: Bús Ildikó
Naponta megtörténik Sepsiszentgyörgyön – főleg a központban –, hogy mozgássérültek számára fenntartott helyre parkolnak az autósok. Az ilyen esetek a világhálóra is felkerülnek, de a rendőrség is bünteti a szabálytalankodókat.
2014. október 06., 14:002014. október 06., 14:00
2014. október 06., 18:332014. október 06., 18:33
Sepsiszentgyörgyön főleg a központi, Sugás-áruház előtti megkülönböztetett parkolóhelyeket foglalják el olyan autósok, akik nem jogosultak erre. A mozgásukban korlátozott személyekre más parkolási szabályok vonatkoznak és minden parkolóban kijelölt helyük van, ami megkönnyíti az autóból való ki- és beszállást, illetve a mozgást is. Ugyanakkor a parkolási engedélyt jól látható módon kell az első szélvédő mögött elhelyezni, ezáltal igazolva, hogy szabályosan parkol az illető. Továbbá, a mozgáskorlátozottak számára fenntartott parkolóhelyeket kerekesszék szimbólummal jelölik meg, amit minden más autósnak figyelembe kell vennie, ugyanis ezeken a helyeken tilos a parkolás – mondta el Hadnagy István, a helyi rendőrség vezetője.
Ennek ellenére legtöbbször olyanok foglalják el ezeket a parkolókat, akik nem mozgássérültek, hozzátartozójuk sem az, és az autó sem rendelkezik engedéllyel – mondta egy, a Sugás áruház előtt naponta állomásozó taxisofőr. „Nézni is rossz, hogy jönnek, leparkolnak, és ha kell órákra eltűnnek olyan személyek, akik nem mozgássérültek. Ha pedig jön valaki, akinek igazán szüksége lenne a helyre, az nem tud beállni. Szégyen, hogy ez történik, ha megszólítjuk őket, akkor pedig fenyegetőznek” – mondta a taxis.
Néhány sepsiszentgyörgyi létrehozott a Facebook közösségi oldalon egy Virtuális Szégyentábla nevű oldalt is, ahová a különböző forgalmi, parkolási kihágásokat töltik fel. Az oldalon számtalan vita alakult ki egy-egy fotó kapcsán, de a szerkesztők szerint hasznos, ugyanis volt már eset, amikor valaki rossz helyen parkolt, majd a fotó hatására elnézést kért. Kádár Zoltán, az oldal egyik követője úgy látja, hasznos az oldal, de sajnos pont azok nem követik, akikről szól. „Jó ötlet, hogy feltöltenek képeket, viszont sajnos sokakat nem érdekel, és úgysem változnak meg, sőt fenyegetik a kommentelőket. Szégyen, hogy mozgássérült helyen parkolnak olyanok, akik nincsenek erre jogusulva, és egy igazi sérült nem tud beállni a számára fenntartott helyre. Ez pofátlanság és nagyképűség, vannak, akik még élvezik is, hogy megtehetnek bármit” – mondta Kádár Zoltán.
A parkolási kihágásokkal a helyi rendőrség foglalkozik és a lakosság nagyon gyakran hívja a zöld számot ilyen problémák miatt – mondta el Hadnagy István. „Sajnos nagyon gyakori, hogy parkolási gondok miatt keresnek bennünket, és az még gyakoribb, hogy a mozgássérült parkolóba állnak be úgy, hogy nincs rá engedélyük a járművezetőknek. A legtöbb ilyen eset a Sugás áruház előtt történik, a helyi önkormányzat és a színház épületénél jelzik a legkevesebb ilyen jellegű problémát” – fejtette ki Hadnagy. A helyi rendőrök nemcsak a helyszínen rónak ki büntetést, hanem le is fényképezik az autót, majd házhoz küldik a bírságot, aminek értéke 200 és 400 lej között váltakozik – tette hozzá. Ugyanakkor, azt is hasznosnak tartja, ha figyelemfelkeltő akcióként virtuális szégyentáblára kerül a tilosban vagy jogtalanul mozgássérült helyen parkoló sofőr.
A 0800-800 767 helyi zöld szám egyébként éjjel-nappal hívható, a helyi rendőrség munkatársai mindig a lakosság rendelkezésére állnak és minden bejelentést kivizsgálnak, sőt a helyszínen is kiróják a bírságot – tette hozzá Hadnagy István.
A legtöbben belgyógyászati problémák miatt kértek orvosi segítséget a karácsonyi napokban a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban, de jócskán voltak gyermekgyógyászati, ortopédiai és neurológiai esetek is.
A hulladék elszállításáért is többet kell majd fizetni januártól Háromszéken. Megtudtuk az áremelés mértékét a TEGA Rt-nél.
Mobilcsapatot hoz létre a háromszéki szociális ellátási és gyermekvédelmi igazgatóság azzal a céllal, hogy hatékonyabban válaszoljon az elhanyagolt, bántalmazott gyerekekről szóló bejelentésekre. A szolgáltatást a 119-es hívószámmal kapcsolják össze.
Bár az utcafelásások, ideiglenes forgalomkorlátozások, az ivóvíz-szolgáltatás akadozása idén okozott bosszúságot Kovászna város lakóinak, az mindenképp jó hír, több mint háromszáz új háztartás csatlakozhat a vízhálózathoz.
Az ünnepi időszak idején megnő a tűzesetek és más veszélyhelyzetek kockázata, ezért a Kovászna megyei katasztrófavédelem a szálláshelyeken és az otthoni karácsonyi díszítés során betartandó legfontosabb biztonsági szabályokra hívja fel a figyelmet.
A Székely Mikó Kollégium és a Mikes Kelemen Elméleti Líceum öt diákjának teljesítményét díjazta Sepsiszentgyörgy városi tanácsa karácsony előtti utolsó ülésén. Antal Árpád polgármester a tanácsülés végén röviden értékelte az idei évet is.
Az összehangolt munkának köszönhetően a korábbinál gyorsabban tudtak beavatkozni a tavaszi árvízkor, a hosszú távú cél azonban a megelőzés lenne. Kovászna megye prefektusa ezért megvalósíthatósági tanulmány elkészítését kéri a vízügyi igazgatóságtól.
Több bűncselekmény miatt is elfogatóparancs volt érvényben a férfi ellen, aki autójával védőkorlátnak ütközött Kézdisárfalván. A fiatalember alkohol hatása alatt, jogosítvány nélkül vezetett, és miután balesetezett, elmenekült a helyszínről.
Filmvetítéssel egybekötött jótékonysági estet szervez a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Központ és a Pittyes 2-es és Gyufa december 23-án 16 és 18 órától az intézmény nagytermében. A cél: segíteni egy hallássérült kisfiún és édesapján.
Hét autó érintett abban a balesetben, amely szombaton délután történt Dálnok községben a 11-es országúton – közölte az országos rendőr-főkapitányság. A forgalom sokáig állt a baleset miatt.
szóljon hozzá!