Tájékoztató támogatásokról, vadkárokról, legeltetési szabályról

A legeltetési szabályzat nem változott, de a betartását szigorúbban veszik, mint eddig – hangzott el a gyergyószentmiklósi gazdafórumon. Szakemberek tájékoztatták a gazdálkodókat, állattartókat arról, hogy mi a teendő vadkárok esetén, mi változik a mezőgazdasági támogatásokat illetően, de az is felmerült: a barompiacot jó lenne elköltöztetni.

Gergely Imre

2015. március 01., 19:392015. március 01., 19:39

A legeltetési szabályzatot a gazdák kilencven százaléka jónak tartja és betartja, de vannak néhányan, akiknek kihágásaik a szomszédokat, más gazdálkodókat károsítanak. Éppen ezért idéntől szigorúbban követik a szabályzat betartását – ígérte a gazdafórumon Nagy Zoltán alpolgármester.

Konkrétan ez azt jelenti, hogy aki esztenát akar létesíteni a Gyergyószentmiklóshoz tartozó területeken, annak a helyi rendőrségtől is engedélyt kell erre kapnia, bizonyítania kell, hogy esztenája megfelel a követelményeknek. Ugyanakkor a helyi rendőrség ellenőrzéseket is fog folytatni a legeltetés kapcsán, és ha szabálytalanságokat tapasztal, büntetések várnak a kihágásokat elkövetőkre. A cárina határai nem változtak, és a havasi legelőkre idén is május 15–20. között szabad kihajtani a csordákat, nyájakat.

Az eseményen jelen volt a vadásztársaságok képviselője is. Bíró Árpád felvetette, az a tapasztalat, hogy az esztenákon húsz kutyát tartanak, amelyek igazából nem sokat segítenek az állatok őrzésében. Azt javasolta, kevesebb, de valóban jó kutyával őriztessék a nyájakat, és ezek tartásánál is kövessék az előírásokat. Természetesen sok szó esett a vadkárokról, hogy érdemes-e egyáltalán bejelenteni, ha egy juhot megöl a medve vagy a farkas. Kiderült, az emberek nem igazán bíznak abban, hogy az ilyen esetekben valóban kártalanítják a gazdát.

A szakemberek elismerték, hogy a kártalanítás sokszor nagyon lassan halad, néha évekbe telik, míg a vadkárt megtérítik, mégis arra figyelmeztették a gazdákat, minden kárt azonnal jelentsenek az illetékes önkormányzatnál. „Ha nincs papíron jelentve a medvetámadás, akkor Bukarestben azt látják, hogy nincs is semmi probléma, és akkor nem is adnak kilövési engedélyt a garázdálkodó vadakra” – hangzott el.

Csavar Zsolt, az APIA munkatársa a mezőgazdasági támogatásokkal és pályázati lehetőségekkel kapcsolatos változásokat ismertette. Figyelmeztette az állattartókat, hogy az unió milyen előírások betartását várja el például a trágya tárolására, és amennyiben valaki nem épít betonozott tárolót, úgy elveszíti a támogatási lehetőségeket is. Felmerült egy új hátráltató körülmény a gazdálkodásban: a haris madár védelmét szolgáló intézkedések. Amint elhangzott, nem első eset, hogy úgy döntenek egyes területek védelmi zónává nyilvánításáról, hogy senkit nem kérdeznek meg a helyi gazdák vagy szakemberek közül. Ilyen a haris madár védőzóna. Idéntől a teljes Gyergyói-medence ilyen besorolást kapott. A szabály szerint a kaszálókat csak augusztus végén lehetne megkaszálni és más betarthatatlan előírások is vannak. Mint kiderült, a környezetvédelem fontosságát nem is vitatja senki, de azt mégis túlzásnak tartják, hogy ez a gazdálkodást ellehetetleníti. Hogy ez a szabályozás végül miként lesz betartható, egyelőre igencsak kérdéses. A harist egyébként kevesen ismerik, senki nem látott egyet sem a környéken. Valamilyen szakemberek felmérése állapította meg, hogy a Gyergyói-medence ennek a madárnak kedvelt költőhelye. Ugyanakkor furcsa módon ugyanezen szakemberek szerint a megye északi felét, a román többségű vidéket nem kedveli a haris, ott tehát nem kell újabb szabályokat rákényszeríteni a gazdákra.

A gazdafórumon kérdéseket tehettek fel az érdeklődők a környezetvédelem illetékesének, a körzeti állatorvosnak is. A mintegy hatvan gazda valóban új információkkal gazdagodott a tevékenységüket érintő változásokkal, tudnivalókkal kapcsolatban. Az esemény végén Nagy Zoltán alpolgármester feltette a kérdést: van-e igény a barompiac működtetésére? A válaszokból kiderült, a jelenlegi helyszín nehezen megközelíthető a gazdák számára, másrészt a közeli téglagyári cigánytelep lakói is zavarják az állatvásárt. Szükség lenne ugyan a barompiacra, de nem itt és nem ilyen formában.

Felmerült egy olyan javaslat, hogy az állatvásár költözzön a vasúton alul az elhagyott bánya környékére. Ott könnyen elérhető volna a környék falvaiból érkezők számára is, hiszen a mezőn át akár Újfalu és Csomafalva, akár Szárhegy felől is megközelíthető lenne. Nagy Zoltán ezt jó ötletnek tartotta, ígérte, megkeresi a megoldást a gazdák kérésének teljesítésére.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Nyári Ifjúsági Színpad: a Momentán Társulat és kolozsvári színészhallgatók lépnek színpadra

Folytatódik a Nyári Ifjúsági Színpad programja a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum udvarán: szombaton a budapesti Momentán Társulat interaktív impróshowja és karaoke party, vasárnap társasjáték-maraton, és a színházi előadás várja a közönséget.

Nyári Ifjúsági Színpad: a Momentán Társulat és kolozsvári színészhallgatók lépnek színpadra
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Közeleg a hetedik Feltöltő fesztivál

Zenével, közösségi élményekkel és lelki feltöltődéssel várja Gyergyószentmiklós a FeltöltŐ Keresztény Zenefesztivál közönségét. Június 18–21. között a „Boldogok, akik békét teremtenek” mottóval szólalnak meg a dallamok, hangzanak el az előadások.

Közeleg a hetedik Feltöltő fesztivál
Közeleg a hetedik Feltöltő fesztivál
2026. június 10., szerda

Közeleg a hetedik Feltöltő fesztivál

2026. június 10., szerda

Házkutatások Hargita megyében: cigarettát, szeszt és készpénzt foglaltak le

Két házkutatást tartottak szerdán Hargita megyében jövedéki termékek illegális birtoklása és forgalmazása miatt. A rendőrök 4720 szál cigarettát, 56 liter etil-alkoholt, 33,5 liter tömény szeszes italt és 5000 lej készpénzt foglaltak le.

Házkutatások Hargita megyében: cigarettát, szeszt és készpénzt foglaltak le
2026. június 09., kedd

Több gyergyószentmiklósi helyszínen zajlanak egyszerre munkálatok

Gyergyószentmiklóson jelenleg több infrastrukturális beruházás is zajlik párhuzamosan. Egyszerre dolgoznak a szennyvízhálózat bővítésén, a korábban felásott utak helyreállításán, és készülnek az elektromosautó-töltőállomások is.

Több gyergyószentmiklósi helyszínen zajlanak egyszerre munkálatok
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Megszüntették Barti Tihamér hatósági felügyeletét

A Brassói Ítélőtábla helyt adott a Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács tisztségéből felfüggesztett alelnöke által benyújtott fellebbezésnek, és jogerős döntéssel megszüntette az ellene korábban elrendelt hatósági felügyeletet.

Megszüntették Barti Tihamér hatósági felügyeletét
2026. június 07., vasárnap

Verekedés Salamáson

Salamási verekedéshez riasztották a maroshévízi rendőrséget június 6-án.

Verekedés Salamáson
Verekedés Salamáson
2026. június 07., vasárnap

Verekedés Salamáson

2026. június 07., vasárnap

Pszichiátriai kórházban csaptak fel a lángok

Szombat éjjel kigyulladt a gyergyótölgyesi pszichiátria. A tűzesetnek nincsenek sérültjei.

Pszichiátriai kórházban csaptak fel a lángok
Hirdetés
2026. június 06., szombat

Óvni azt, ami a bölcsőtől a koporsóig része az életünknek – videó

Az erdő az élet egyik legfontosabb egyensúlyteremtő erejeként tisztítja a levegőt, otthont ad számtalan élőlénynek, védi a talajt, és csendben gondoskodik arról, hogy a természet körforgása fennmaradjon.

Óvni azt, ami a bölcsőtől a koporsóig része az életünknek – videó
2026. június 05., péntek

Ezen a hétvégén is remek élményeket kínál a gyergyószentmiklósi Nyári Ifjúsági Színpad

A hétvégén újra benépesül a Tarisznyás Márton Múzeum udvara: játék, színház és könnyed nyári hangulat várja az érdeklődőket. A szervezők törekvése, hogy minden korosztály találjon magának valami érdekeset.

Ezen a hétvégén is remek élményeket kínál a gyergyószentmiklósi Nyári Ifjúsági Színpad
2026. június 05., péntek

Kilencvenhárom garázst bontottak le határidőre a Virág negyedben

128 engedély nélküli építmény volt a Virág lakónegyed déli részén. Ebből 93-at bontottak le önként a tulajdonosaik május végéig a városháza kérésének eleget téve. A többieket is fel kell számolni, hogy a negyed teljes felújítása megtörténhessen.

Kilencvenhárom garázst bontottak le határidőre a Virág negyedben
Hirdetés