Hargita megye legjelentősebb, névadó hegységét vulkáni építmények füzére alkotja. Legmagasabb csúcsa a székelyek szent hegyeként emlegetett Madarasi Hargita, amelyet kirándulók, sízők és zarándokok is rendszeresen látogatnak.
2025. február 11., 18:002025. február 11., 18:00
2025. július 22., 10:432025. július 22., 10:43
A Hargita a Keleti-Kárpátok központi csoportjának leghosszabb, egyben legfiatalabb vulkáni hegyvonulata, amely Csíkszék és Udvarhelyszék között, hetven kilométer hosszúságban húzódik.
Csúcsán több száz kopjafa, kereszt és kőhalom található szétszórva, amelyek sorsáról az elmúlt tíz évben több forgatókönyv is született.

Számos korábbi egyeztetés, megállapodás, terv és szándék ellenére sem változott semmi a Madarasi Hargita csúcsán, ahol teljes rendezetlenségben sorakoznak kopjafák, keresztek és jelképek százai. A terület tulajdonosának nem sürgős a változtatás.
Gépjárművel két úton lehet feljutni a Madarasi Hargitára. Akik Székelyudvarhely és Gyergyó irányából érkeznek, azoknak az Ivóból induló aszfaltozott út esik közelebb, míg a Csíkszeredából jövőknek a szentegyházi kövezett út a rövidebb. A hegycsúcson gyalogtúrázóknak, sízőknek, sziklamászóknak és kerékpárosoknak is számos lehetőség kínálkozik az aktív, tartalmas időtöltésre, ezekről az üdülő- és kirándulóközpont honlapján érdemes tájékozódni.
A hegycsúcsra, ahol a kopjafaerdő is található, a menedékház melletti gyalogos ösvényen kell elindulni. A nagy tisztásra érkezve bal kéz felől kapaszkodhatunk fel a tetőre.
Nyugatra a Bihar-, délebbre a Retyezát-hegységet, a Fogarasi-havasokat, Királykőt és a Bucsecs-hegységet figyelhetjük meg. Keleten a Csíki-havasok, a Gyimesek és a Nagyhagymás, északon a Görgényi- és a Kelemen-havasok láthatók.
Nemcsak a kilátás teszi egyedivé a Madarasi Hargitát:
Ennek köszönhetően alakult ki az évek alatt egy spontán, semmilyen elképzelést nem követő emlékhely, amelyet környezetvédelmi, tájvédelmi és törvényes okokból már 2015-ben felszámoltak volna. Mivel az elképzelés sokakban felháborodást keltett, ezért az ügy egy időre elcsendesedett.
Később újabb tervek születtek a helyzet rendezését illetően, felmerült egy emlékpark létrehozásának ötlete is, de a gyakorlatban nem valósult meg. A Hargita Megyei Tanács közben elkészítette a Hargita-hegység rendezési tervét is, de nem tudták engedélyeztetni, ezért
Imre Lajos Loránd, a területet birtokló csíkmadarasi közbirtokosság elnöke a Székelyhonnak nemrég úgy nyilatkozott: számukra most nem sürgős a fennálló helyzet megváltoztatása, amelyet korábban sem ők kezdeményeztek. Úgy volt, hogy a megyei tanács ezt az elképzelést belefoglalja a rendezési tervbe, de ez elmaradt. Elmondása szerint őket eddig sem zavarták a kopjafák, mert terméketlen, legelőként bejegyzett területről van szó.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!