
Fotó: Pinti Attila
Számos korábbi egyeztetés, megállapodás, terv és szándék ellenére sem változott semmi a Madarasi Hargita csúcsán, ahol teljes rendezetlenségben sorakoznak kopjafák, keresztek és jelképek százai. A terület tulajdonosának nem sürgős a változtatás.
2025. január 29., 07:582025. január 29., 07:58
Temetőhöz hasonlít a terület, ahol betonozott, kövekkel megtámogatott kopjafák, keresztek és más szimbólumok sorakoznak teljes összevisszaságban.
A Madarasi Hargita legmagasabb pontjára látogatók közül az elmúlt évtizedekben sokan érezték úgy, hogy valamilyen maradandó emléket kell hagyniuk maguk után,
Fotó: Pinti Attila
A sokasodó „emlékműveket” már tíz évvel ezelőtt el akarták távolítani, akkor készült el ugyanis a Natura 2000-es természetvédelmi terület rendezési terve. Az elképzelés viszont sokak tiltakozását is kiváltotta, és azért, hogy valamiképpen szabályozzák az elkövetkező időszakban a helyzetet, 2017-ben megbeszélést is szerveztek az érintett önkormányzatok, szakemberek, civil szervezetek, a területtulajdonos, a természetvédők részvételével. Ekkor hangzott el olyan javaslat, hogy
Az is felmerült, hogy a Mária-út mentén helyezzék el az eltávolított jelképeket.
Fotó: Pinti Attila
Egy évvel később már bemutattak egy tervet is a rendezéssel kapcsolatban, eszerint a csúcson közel 300 négyzetméteres teret alakítottak volna ki, amit egy kisebb kőfal határolt volna körbe. A falon belül négy kereszt és 64 kopjafa lett volna, a tér közepén pedig egy harangláb típusú kilátó.
A megmaradt kopjafákat a Mária-utak mentén helyezték volna el. Ebből a tervből egyelőre nem lett semmi.

Megoldódni látszik az a három éve húzódó vita, amely a Madarasi Hargita csúcsa rendezése miatt alakult ki. A „kopjafaerdő” felszámolását kezdeményezők és annak ellenzői konszenzusra jutottak.
Közben a Hargita Megyei Tanács közel tíz évig készíttette a Hargita-hegység rendezési tervét, amely a „kopjafaerdő” szabályozását is segíthette volna. 2020-ban még arra várt a területet birtokló csíkmadarasi közbirtokosság, hogy a készülő rendezési tervhez igazítsák a saját elképzeléseiket. A rendezési tervet viszont, noha elkészült, nem lehetett engedélyeztetni, mert a területtulajdonosok egy részének fejlesztési elképzeléseivel nem egyezett.
A kopjafák egyelőre a helyükön maradnak
Fotó: Pinti Attila
Így ezek után a megyei önkormányzat egy olyan mestertervet készíttetett a Hargita-hegység számára, amely szándéka szerint a térség turizmusának és gazdaságának fejlesztését szolgálja, ebben pedig a Madarasi Hargitát illetően a természetvédelmi területek megóvására is megfogalmaztak ajánlásokat.
A csíkmadarasi közbirtokosság elnöke, Imre Lajos Loránd szerint számukra most nem sürgős a fennálló helyzet megváltoztatása, amelyet korábban sem ők kezdeményeztek. Mint kérdésünkre elmondta, úgy volt, hogy a megyei tanács ezt az elképzelést belefoglalja a rendezési tervbe, de ez elmaradt. Hozzátette,
egy terméketlen területről van szó, amely legelőként szerepel a nyilvántartásban.
Fotó: Pinti Attila
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
2 hozzászólás