Fotó: Pinti Attila
Számos korábbi egyeztetés, megállapodás, terv és szándék ellenére sem változott semmi a Madarasi Hargita csúcsán, ahol teljes rendezetlenségben sorakoznak kopjafák, keresztek és jelképek százai. A terület tulajdonosának nem sürgős a változtatás.
2025. január 29., 07:582025. január 29., 07:58
Temetőhöz hasonlít a terület, ahol betonozott, kövekkel megtámogatott kopjafák, keresztek és más szimbólumok sorakoznak teljes összevisszaságban.
A Madarasi Hargita legmagasabb pontjára látogatók közül az elmúlt évtizedekben sokan érezték úgy, hogy valamilyen maradandó emléket kell hagyniuk maguk után,
Fotó: Pinti Attila
A sokasodó „emlékműveket” már tíz évvel ezelőtt el akarták távolítani, akkor készült el ugyanis a Natura 2000-es természetvédelmi terület rendezési terve. Az elképzelés viszont sokak tiltakozását is kiváltotta, és azért, hogy valamiképpen szabályozzák az elkövetkező időszakban a helyzetet, 2017-ben megbeszélést is szerveztek az érintett önkormányzatok, szakemberek, civil szervezetek, a területtulajdonos, a természetvédők részvételével. Ekkor hangzott el olyan javaslat, hogy
Az is felmerült, hogy a Mária-út mentén helyezzék el az eltávolított jelképeket.
Fotó: Pinti Attila
Egy évvel később már bemutattak egy tervet is a rendezéssel kapcsolatban, eszerint a csúcson közel 300 négyzetméteres teret alakítottak volna ki, amit egy kisebb kőfal határolt volna körbe. A falon belül négy kereszt és 64 kopjafa lett volna, a tér közepén pedig egy harangláb típusú kilátó.
A megmaradt kopjafákat a Mária-utak mentén helyezték volna el. Ebből a tervből egyelőre nem lett semmi.
Megoldódni látszik az a három éve húzódó vita, amely a Madarasi Hargita csúcsa rendezése miatt alakult ki. A „kopjafaerdő” felszámolását kezdeményezők és annak ellenzői konszenzusra jutottak.
Közben a Hargita Megyei Tanács közel tíz évig készíttette a Hargita-hegység rendezési tervét, amely a „kopjafaerdő” szabályozását is segíthette volna. 2020-ban még arra várt a területet birtokló csíkmadarasi közbirtokosság, hogy a készülő rendezési tervhez igazítsák a saját elképzeléseiket. A rendezési tervet viszont, noha elkészült, nem lehetett engedélyeztetni, mert a területtulajdonosok egy részének fejlesztési elképzeléseivel nem egyezett.
A kopjafák egyelőre a helyükön maradnak
Fotó: Pinti Attila
Így ezek után a megyei önkormányzat egy olyan mestertervet készíttetett a Hargita-hegység számára, amely szándéka szerint a térség turizmusának és gazdaságának fejlesztését szolgálja, ebben pedig a Madarasi Hargitát illetően a természetvédelmi területek megóvására is megfogalmaztak ajánlásokat.
A csíkmadarasi közbirtokosság elnöke, Imre Lajos Loránd szerint számukra most nem sürgős a fennálló helyzet megváltoztatása, amelyet korábban sem ők kezdeményeztek. Mint kérdésünkre elmondta, úgy volt, hogy a megyei tanács ezt az elképzelést belefoglalja a rendezési tervbe, de ez elmaradt. Hozzátette,
egy terméketlen területről van szó, amely legelőként szerepel a nyilvántartásban.
Fotó: Pinti Attila
Családon belüli erőszak elkövetése miatt távolságtartási végzést állítottak ki egy sepsiszentgyörgyi férfi ellen, aki bántalmazta feleségét.
Hogyan hangolódhatunk rá egy szerepre? Hogyan érthetjük meg a figurát? Hogyan lehet gyerekszínészekkel együtt dolgozni? Mátray László személyes tapasztalatairól mesélt a Véletlenül írtam egy könyvet csíkszeredai vetítése után.
Hatvanötezer lej gyűlt össze a Hubertus Vadásztársaság által korábban szervezett jótékonysági vadászaton, amiből számos orvosi eszközt vásárolhattak a székelyudvarhelyi kórház székelykeresztúri kirendeltségének. Ezeket adták át csütörtökön.
Minden valószínű forgatókönyvet számításba véve Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere a „kisebbik rossz” elvét szem előtt tartva vázolta fel, hogy kire lenne jó szavazni az erdélyi magyaroknak a májusi államelnök-választáson.
A kormány egyszer Sepsiszentgyörgynek adta, majd visszavette a Stadion utcai sportbázist. Most ismét reményteljes a város számára a bukaresti felállás, ezért ismét magáénak szeretné tudni a létesítményt.
A tavalyhoz képest idén kisebb összegből gazdálkodhat Kézdivásárhely: a 2024-es 165 millió lejhez képest ezúttal 127,3 millió áll a városvezetés rendelkezésére. Ennek 56 százalékát fejlesztésekre fordítják, a fennmaradó 44 százalékot pedig működtetésre.
Míg Marosvásárhely költségvetése tavaly 625,8 millió lej volt, idén ez kétszáz millióval több lesz: 2025-ben 854 millió lejből gazdálkodik a település. A képviselő-testület csütörtökön délután bólintott rá a költségvetés-tervezetre.
Noha a székelyföldi megyékben nagyobb az adófelajánlási kedv az országos átlagnál, még nagyok a tartalékok – hívja fel a figyelmet Miklós Zoltán gazdasági szakpolitikus. Arra buzdít, éljünk a minket illető jogokkal, hiszen közeleg a határidő.
Rablótámadás megalapozott gyanújával előzetes letartóztatásba helyeztek két férfit Maros megyében.
2 hozzászólás