
Fotó: Gergely Imre
Több mint negyven éve történt a szombatihoz hasonló léptékű esemény Gyergyószentmiklóson: a műjégpálya megépítése óta az Erdélyi Godako Ökölvívó Sportközpont lesz Gyergyószék legnagyobb mértékű sportberuházása. Az alapkövet helyezték most el.
2020. augusztus 01., 18:102020. augusztus 01., 18:10
A város északi kijáratánál, a Gyergyószárhegy felé vezető út közelében áll majd az Erdélyi Godako Ökölvívó Sportközpont, amelyet a Magyar Ökölvívó Szakszövetség (MÖSZ) épít, a magyar kormány támogatásával.
Amint a szombati alapkőletétel ünnepségén elhangzott, 2016-ban történt meg a kapcsolatfelvétel a Huszár Árpád által vezetett gyergyói Godako SK és a MÖSZ között, ekkortól kezdődtek az első közös lépések a székelyföldi utánpótlás-nevelés felkarolásában.
Fotó: Gergely Imre
Amint Huszár Árpád az eseményen kijelentette,
2017-ben készült el a pályázat a sportközpont megvalósítására, és erre adott támogatást az Emberi Erőforrások Minisztériuma. A megvalósítás 2019 szeptemberétől gyorsult fel, amikor Bajkai István került a MÖSZ elnöki székébe. A tervek szerint az alapkőletételtől számítva 8 hónap alatt történik meg a kivitelezés.
Az ünnepélyes eseményen Bajkai István kijelentette, az épület több lesz egy egyszerű sportközpontnál, egy ökölvívó bázisnál, hiszen az egyetemes magyar ökölvívó sport fejlődését szolgálja, és egyben az erdélyi magyarság szülőföldön való megmaradásához is hozzájárul.
Megjegyezte, látta, hogy milyen kemény és magas szakmai szintű képzés folyik Gyergyószentmiklóson a jelenlegi keretek között, és biztos abban, hogy az ott edződő gyerekek valóban eljutnak majd a sportban a legmagasabb szintekre. Hozzátette, hogy a magyar ökölvívó-bajnokságot Kárpát-medencei szintre szándékszik kiterjeszteni, és az összmagyar nyílt bajnokságon az erdélyi fiatalok is jó eséllyel indulnak majd.
A tehetségesebbek, jobbak kerülnek fel a most épülő sportközpontba, és itt fejlődnek tovább a felnőtt válogatott szintig.
A sportközpont épülete 1601 négyzetméter alapterületű lesz.
A rendezvény-épületrészben lesz a 408 négyzetméteres versenycsarnok, középen ringgel, 800 néző befogadására alkalmas lelátóval. Ehhez csatlakoznak a szükséges öltözők, mosdók, irodák és más kiszolgáló helyiségek, összesen 787 négyzetméteren.
Az edzéseket kiszolgáló létesítmény kétszintes lesz, 814 méter alapterülettel, és helyet kap itt egy 270 négyzetméteres edzőterem, ahol egyszerre akár 40 sportoló is dolgozhat, valamint egy 140 négyzetméteres fitneszterem, minden szükséges felszereléssel, amely az erőnlét fejlesztéshez szükséges lehet. Öltözők, masszázsszoba, mosdók, orvosi szoba és labor is készül.
Az építkezés költsége 380 millió forint, további 10 millió forint pedig eszközvásárlásra, berendezésre fordítható. A beruházás megvalósításához szükséges dokumentumokat Bajkai István és Huszár Árpád a helyszínen írták alá, majd a kivitelezési szerződésre is itt kerültek rá az aláírások. A munkálatot a szatmárnémeti Tarr Const cég végzi.
Fotó: Gergely Imre
Lehetőség a felemelkedésre a sport révén
A gyergyószentmiklósi ökölvívó központ már a kezdetektől szoros együttműködést folytat a Böjte Csaba atya által vezetett Szent Ferenc Alapítvánnyal, jelenleg több mint 80 olyan gyerek bokszol itt, akiket az alapítvány nevel. Számukra a sport nagy lehetőség a nehéz sorsból való kiemelkedésre. Azonban, amint Huszár Árpád és Böjte Csaba is rámutatott, ha nem is lesz mindenkiből olimpiai bajnok, mert az nyilván lehetetlen, de a rendszeres, komoly munka, azok a hatások, amelyekben itt részesülnek, segítségükre lesz abban, hogy tisztességes, becsületes felnőttekké, családjukat szépen eltartó apákká, gondoskodó anyákká váljanak.
Fotó: Gergely Imre
Az eseményen beszédet mondott még Soós Zoltán konzul, Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere és Tánczos Barna szenátor is, majd pedig közösen helyezték el az alapkövet szimbolizáló táblát. A sportolók és edzők is köveket helyeztek a földbe.
Sor került még egy árnyékboksz bemutatóra (a járványügyi korlátozások nem teszik lehetővé bemutató mérkőzések rendezését sem), majd a Salamon Ernő Gimnázium zenekarának fellépése zárta az eseményt.
Fotó: Gergely Imre
A létesítmény megépítésére 8 hónap múlva telik le a határidő, de a kivitelező ígérte, hogy ennél jóval korábban megtörténhet majd az átadása.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!