
A szintes szálloda és a kisebb kulturális központ
Fotó: Haáz Vince
Mihai Eminescu román költő születésnapján került a figyelem középpontjába a nevét viselő marosvásárhelyi kulturális központ és ifjúsági szálloda. Az épület egy része használható, a másik viszont annyira leromlott, hogy életveszélyessé vált. Megkérdeztük a városvezetést, milyen tervei vannak a kétrészes ingatlannal.
2023. június 24., 15:592023. június 24., 15:59
Marosvásárhelyen a Mihai Eminescu Ifjúsági Ház két részből áll, két külön bejárata is van, de egybe van építve. Az egyik felében működik a kulturális központ, ahol egy négyszáz férőhelyes előadóterem is van, színpaddal, tágas folyosóval; itt kiállításokat, szakmai konferenciákat is szoktak szervezni. Ez az épületrész több kis termet foglal magába, és pincéje is jól ki van építve, évekig szórakozóhely működött benne. A kétcsillagosként besorolt ifjúsági szállodai részben 42 kétágyas szoba és egy apartman kapott helyet, és hozzá tartozik egy száz férőhelyes vendéglő is. Évekkel korábban ezeket a szállodai szobákat bérelni lehetett, és városnapok alkalmával ott szállásolták el a testvérvárosi küldöttségeket is.
Mihai Eminescu múlt heti születésnapja alkalmával Claudiu Maior volt alpolgármester, jelenleg városi tanácsos egy kisfilmet készített a román költő nevét viselő épületről. Bemutatta, hogy milyen állapotban vannak a szobák, a vendéglő, és közben szidta a jelenlegi városvezetést, amely szerinte elhanyagolta az épületet, hagyta lepusztulni.
Fotó: Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala
A városvezetés bejegyzésben válaszolt a közvélemény sokkolására készült kisfilmre, emlékeztetve, hogy
Marosvásárhely polgármestere, Soós Zoltán a Székelyhonnak elmondta, jelenleg készül az épület általános felújítási terve, és ezzel párhuzamosan tartalommal próbálják megtölteni a kulturális központot.
Fotó: Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala
Egy kortárs táncművészeti csoport létrehozását tervezik, hiszen a városban művészeti egyetem működik, és az épület adottságai is alkalmasak erre, vannak próbatermek, színpad, nagy előadóterem. De ki szeretnék használni a pincehelyiséget is, ahol alternatív ifjúsági programokat szerveznek majd, akár táncházakat is.
Az épületet a nemrég létrehozott Marosvásárhelyi Kulturális és Művészeti Központ adminisztrálja, az itt dolgozó szakemberek töltik meg majd élettel a termeket. Ami az ifjúsági szállodai részt illeti, ezt bérbe szeretné adni a város, de arról még nem született döntés, hogy a felújítás előtt vagy után. A most készülő felújítási terv erre is vonatkozik, ennek elkészítése élvez most prioritást.
Komoly digitális biztonsági kockázatokat rejthet a kávézókban, repülőtereken vagy szállodákban elérhető ingyenes wifi használata – figyelmeztetett pénteken az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
A védelmi minisztérium képviselői pénteken közölték, hogy mielőtt a román légierő F-16-os vadászgépe megsemmisítette a román légtérbe engedély nélkül behatolt drónt, az olasz légierő Eurofighter Typhoon gépe is rakétát indított rá, de nem találta el.
Négy férfi keveredett verekedésbe péntekre virradóra egy marosvásárhelyi vendéglátóegység teraszán, a konfliktus során egyikük fejsérülést szenvedett, ezért kórházba szállították.
Vesztegetés elfogadásának gyanúja miatt őrizetbe vette a DNA a bukaresti fegyvergyár vezérigazgatóját, Mihai Rafiut, valamint a plopeni-i fegyvergyár vezérigazgatóját és kereskedelmi igazgatóját, Alexandru Tiberiu Pîrvut és Liliana Sorescut.
A kiszámíthatóság, a megmaradás és a politikai érdekképviselet kérdései kerültek a középpontba a 35. Tusványos hagyományos nemzetpolitikai kerekasztalán, ahol magyar szervezetek vezetői értékelték közösségeik helyzetét és a jövő kihívásait.
Elfogadták a Barátok kertje és a Fűzhát övezeti rendezési terveit a csíkszeredai önkormányzati képviselők pénteki, rendkívüli ülésén. A városvezetés szerint ezzel hosszú távon új lakóövezetek kialakításának alapjait teremtették meg Csíksomlyón.
Román F–16-os vadászgép semmisített meg pénteken egy drónt, amely behatolt a román légtérbe – jelentette be Nicușor Dan államfő.
Felhőszakadásokra, viharos erejű szélre és jégesőre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldva és Munténia több térségére, valamint Bukarestre.
Regisztrálniuk kell az idei végzetteknek a Hargita Megyei Munkaügyi Hivatalnál, hogy ingyenes tájékoztatást és szakmai tanácsadást, munkaközvetítést, valamint egyéb foglalkoztatás-ösztönző intézkedéseket kapjanak.
Kisteherautókkal hordták a hulladékot a közterületre, most 70 ezer lejes pénzbírságot kell kifizessenek.
szóljon hozzá!