
Fotó: Veres Nándor
Új zsindelytetőt kapott a Csíki Székely Múzeum öt parasztháza, egy gabonása és egy födeles kútja. A csíkszeredai önkormányzat által finanszírozott, ötvenezer lejbe kerülő munkálatokat a nyár folyamán végezték el.
2013. augusztus 19., 16:402013. augusztus 19., 16:40
2013. augusztus 19., 17:002013. augusztus 19., 17:00
„A régi tradicionális parasztházak zsindelyének rövid tartóssága miatt két-három évente végeztünk karbantartási munkákat, rendszeresen pótoltuk a megrepedezett zsindelyeket. Viszont néhány éve olyan állapotba kerültek, hogy már nem lehetett javítani, megértek arra, hogy teljes tetőzetcserét alkalmazzunk” – magyarázta Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója. A múzeum hátsó udvarán álló hét parasztházból ötnek teljesen lebontották a zsindelytetőjét, illetve egy gabonás és egy kút tetőzetét. A munkálatok közben kiderült, hogy a tetőszerkezetek tartóléceit is részlegesen cserélni kellett. A közel 25 ezer darab új zsindelyt egyébként Székelyvarságról hozatták.
„A faragott zsindelyeket állagmegőrző anyaggal kezelték, így élettartamuk megnövekedett. Legutóbb körülbelül 15 éve cserélhették ki a zsindelytetőket, reméljük, hogy mostantól több évtizedig nem lesz velük bajunk” – fejtette ki Gyarmati.
A múzeum szabadtéri részlege a Mikó-vár felújítási munkálatainak kezdete óta zárva van a látogatók előtt. Ezt a részt valamikor az 1970-es évek közepe táján alakították ki, akkortájt hozták be az első parasztházakat. Szám szerint hét parasztház van, köztük korondi, szentsimoni és gyimesi is, a parasztházak mellett két gabonás és egy fedeles kút is helyet kapott. Az udvaron továbbá 14 székelykapu is látható. A parasztházak közül a gyimesi ház zsindelytetőjének cseréje van még tervben, a többi újrazsindelyezését befejezték. Egy gabonás és a hetedik parasztház pedig annyira jó állapotban van, hogy nem volt indokolt az újrafedése. A házak egyébként üresek, a tetőzetükön kívül más javítási munkálatokat is kell végezni rajtuk, jelenleg az ablaktámlák karbantartásával foglalkoznak.
„Akkor tudjuk megfelelően hasznosítani ezeket a házakat, amikor majd kidolgozzuk a szabadtéri részleg teljes rehabilitációjának, újraértelmezésének a koncepcióját, hogy mit lehet ide telepíteni, milyen multifunkcionális rendeltetést tudnánk adni. Ősztől ezen kezdünk el gondolkodni, helyi építészek és muzeológus szakemberek bevonásával” – mondta Gyarmati. Hozzátette: szeretnék biztosítani a szabadtéri részleg teljes védelmét, ami most csak egy kerítésből áll. Szükség volna többek között egy őrzővédő szolgálatra is, akkortól lehetne szó arról, hogy berendezzenek néhány házat.
Továbbra is nagy az érdeklődés a csíkszeredai szavazás helyszínén, ahol hosszú sorokban várakoznak a magyar országgyűlési választáson részt vevő polgárok. A voksolók szerint minden szavazat számít, és a választás tétje túlmutat Magyarország határain.
Már a délelőtt folyamán sokan éltek szavazati jogukkal a csíkszeredai külképviseleti szavazóhelyiségben, ahol a részvétel magasnak bizonyult. A voksolás rendben zajlik, noha több választó adminisztratív akadályokba ütközött. A külképviseleten segítenek.
Elvesztette uralmát a jármű fölött, és egy tömbház lépcsőházának bejáratához csapódott autójával egy csíkszeredai sofőr szombaton késő este.
Több mint hatszáz kórustag gyűlt össze Gyimesfelsőlokon a 29. Felcsíki Egyházi Kórustalálkozón szombaton, amikor a közös éneklés nem versennyé, hanem a hitet, a közösséget és az élő hagyományt összekapcsoló ünneppé vált.
Egy 45 éves, csíkszeredai férfi az 112-es segélyhívón értesítette a hatóságokat pénteken délelőtt, hogy valaki ellopta az autóját a Mihai Eminescu utcából.
Már három hónapja kivonták forgalomból azt a személyautót, amivel Tusnádfürdőn közlekedett egy 33 éves férfi.
Jócskán visszaesett a hőmérséklet szombatra virradóan a hargitai megyeközpontban, ahol a mínusz tíz fokot közelítette a legalacsonyabb érték a hivatalos mérőállomáson.
Baleset történt Szépvíz közelében csütörtök este, egy fiatal sofőr autójával megcsúszott és lesodródott az úttestről.
Autójavító műhelyben keletkezett tűzhöz riasztották csütörtök este a csíkszeredai tűzoltókat.
Egy héten belül háromszor is ittas vezetés és baleset miatt került a Hargita megyei rendőrség látókörébe egy külföldi férfi.
szóljon hozzá!