Néhány éve, amikor elkezdték kiutalni az iskolabuszokat, nem örültek nekik a településeken, hisz sok esetben azért érkeztek ezek a járművek, hogy az elnéptelenedő falusi intézményekből nagyobbakba szállítsák a diákokat. A gyermeklétszám folyamatos csökkenése nyomán mára azonban már nélkülözhetetlenné váltak számos községben.
2012. december 12., 16:462012. december 12., 16:46
2012. december 12., 18:352012. december 12., 18:35
Fiat, Ford és Volkswagen márkájú, 16 és 19 helyes iskolabuszok járnak Hargita megyében, összesen 71 jármű. Az iskolabuszokat vezető személyek az esetek többségében az iskolák alkalmazottai, tíz sofőrt viszont a helyi polgármestert hivatalok vettek fel. Az esetek kétharmadában a sofőrök teljes állásban dolgoznak.
Egy iskolabusz Hargita megyében átlagosan 38 kilométert tesz meg egy nap. A legtöbbet a gyergyóhollói szakközépiskola járműve közlekedik, amely napi 116 kilométert tesz meg, amíg összeszedi az iskolába járó diákokat. Sok településre jár ki a felsőboldogfalvi Fülöp Áron Általános Iskola kisbusza is, amely 82 kilométert tesz meg naponta. A csíkszeredai peremvidéki iskolákba illetve iskolákból gyerekeket szállító mikrobusz is sokat, 72 kilométert megy egy nap. A legtöbbet közlekedő iskolabuszok között van még a siménfalvi Marosi Gergely Általános Iskola járműve, amely 91 kilométert tesz meg az óvodásokkal, iskolásokkal, illetve a tusnádi Imets Fülöp Jákó Általános Iskola kisbusza is, amely 77 kilométert közlekedik egy nap. Van iskola, ahol nem a napi ingázásra, hanem csak időnként, rendezvények alkalmával használják az iskolabuszt. Ilyen például a székelyudvarhelyi Palló Imre Művészeti Szakközépiskola iskolabusza, amelyet a versenyekre, koncertekre való eljutáshoz használ a tanintézmény – derül ki a tanfelügyelőség összesítéséből. Van, ahol az iskolabuszt inkább a pedagógusok szállítására használják. A tanfelügyelőség szerint ez a helyzet a szépvízi Nyírő József Általános Iskolánál is, ahonnan ideiglenes jelleggel el is veszik az iskolabuszt.
Bartolf Hedvig főtanfelügyelő bejelentette, az intézmény vezetőtanácsában azt a döntést hozták, hogy a szépvízi iskolabuszt a felsőboldogfalvi Fülöp Áron Általános Iskolához irányítják át, a balánbányai 1-es számú általános iskola mikrobusza pedig szintén ideiglenes jelleggel a siménfalvi Marosi Gergely Általános Iskolához került át. A felsőboldogfalvi és a siménfalvi iskolák iskolabuszai a legtöbbet közlekedők között vannak, mindkét iskolához 10-12 alintézmény tartozik és nagyon nehéz az órarendet úgy összeállítani, hogy például a gyerekek ne kelljen órákkal hamarabb beérjenek az iskolába – mutatta be a főtanfelügyelő. Kifejtette, a szépvízi és balánbányai iskoláknál nem okoznak nagy fájdalmat azzal, hogy elveszik a mikrobuszokat, nem kell itt sok gyereket szállítani és kisebb távolságokról van szó. A boldogfalvi és siménfalvi iskolák egyébként rajta vannak a tanfelügyelőség prioritási listáján, tehát ha újabb járművek érkeznek, akkor ezek az intézmények elsőbbséget élveznek a kiutalásnál, azt azonban nem tudni, mikor kaphat még a megye mikrobuszokat az iskolák számára.
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség összegzése szerint a megyében az iskolabuszok naponta 403 pedagógust, 821 óvodást és 5372 diákot szállítanak, és összesen 5574 kilométert tesznek meg.
Kimegy az iskolabusz a csaracsói gyerekekért
Beszámoltunk arról korábban, hogy az Oltfalu mellett néhány hete beszakadt híd miatt gyalogolniuk kellett a csicsói iskolába járó csaracsói gyerekeknek, akikért egy ideig csak a tönkrement hídig ment ki az iskolabusz. Amint a csicsói Kájoni János Általános Iskolában megtudtuk, a helyzet rendeződött, kerülőt tesz és kimegy a gyerekekért az iskolabusz. Becze Attila, Csicsó község polgármestere elmondta, hozzátettek még az iskolabusz üzemanyag-fedezetéhez, és a jármű vagy Madéfalva vagy pedig Csiba fele kerülve kimegy Csaracsóba is az onnan bejáró 15 gyerek után. A szállítás most már nem, inkább az időjárás akadályozza a közlekedést, az utakon nehézkesen lehet haladni a sok hó miatt, tegnap pedig erős szél is volt a falu melletti nyílt térségen – mesélte el a polgármester.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
szóljon hozzá!