Fotó: Kristó Róbert
A hóeltakarítási munkálatok során idén több alkalommal is eltorlaszolták a csíkszeredai Mogyorós és Aratástető utcák bejáratát. A 13A jelzésű országút melletti, több családi és hétvégi ház megközelítését biztosító utcák használói egy közlekedési tábla kihelyezésével szeretnék elkerülni, hogy a jövőben megismétlődjenek az olyan helyzetek, amikor mindkét irányba megbénul a forgalom.
2013. február 19., 17:092013. február 19., 17:09
2013. február 19., 18:582013. február 19., 18:58
„A legutóbbi nagy havazás utáni reggelen nem tudtunk autóval munkába menni, mert az országút szélén legalább egy méter magas hófal állt” – panaszolta a Mogyorós utca egyik lakója. Az akadályt akkor önerőből, időigényes lapátolással távolították el.
„Többször is előfordult hasonló helyzet. A hókotró jön, talán észre sem veszi, hogy ott egy utca van” – tette hozzá a szomszédja. Az érintettek egy útelágazást jelző forgalmi táblát szeretnének, hogy azt látva a munkagépek félrenyomják a felgyülemlett havat a bejárat hat-hét méteres szakaszán.
Az észrevételekkel kapcsolatban Szőke Domokos alpolgármester elmondta, amennyiben a lakók ragaszkodnak a táblához, akkor az országos útügy Hargita megyei kirendeltségénél kell jelezniük igényüket. Szerinte viszont „nem biztos, hogy az a jó megoldás”, mivel a csúszásmentesítést végző célgépek egyszerűen végigmennek az országúton, anélkül, hogy valamennyi kapu- és utcabejáróval külön foglalkoznának.
„A problémát az önkormányzatnál kell jelezni, hogy havazások idején tudjunk minél rövidebb idő alatt közbelépni” – közölte Szőke.
Városi buszjáratok: jól jönne az útvonal-hosszabbítás
Az említett, valamint a közeli utcákban élők és a szintén országút mellett található panzió ügyvezetője a városi autóbuszjárat barna vonalának – amely a vasútállomástól Csibáig közlekedik – meghosszabbítását szeretnék elérni, hiszen „reggelente sok városba igyekvő felnőttnek és gyereknek kell begyalogolnia a csibai eltérőig”. A panzió tulajdonosa még azt is felajánlotta, hogy parkolója egy részét térítésmentesen használhatja a buszjáratok üzemeltetője.
„Abban az esetben, ha valóban indokolt a kérés, megoldható az útvonal-hosszabbítás” – tájékoztatott Szőke Domokos. Az elöljáró szerint először fel kell mérni, hány embert érint a „hiányosság”, hányan váltanának bérletet, illetve vásárolnának rendszeresen jegyet, ugyanis „alkalmanként egy-két emberrel nem lenne kifizetődő a módosítás”.
Hasonlóan vélekedett Veres János, a csíkszeredai városi autóbuszjáratokat üzemeltető Csíki Trans Kft. igazgatója is, arra kérve a félreesőbb városrész lakóit, hogy tegyenek le kérést, ami nyomán megvizsgálhatják a helyzetet.
„Bizonyítottan össze kell gyűljön harminc-negyven olyan személy, akik hajlandók bérletre költeni” – hangsúlyozta. Az igazgató elmondta, erre – a vonal fenntarthatósága mellett – többek között azért van szükség, mert a járatok pontos és megszokott rendszerben működnek, a csibai autóbusz például néhány perccel azután, hogy visszaér a vasútállomáshoz, indul is tovább Fitódra, így még egy rövid „csúszás” is több vonal menetrendjének megváltoztatását vonná maga után – erre pedig csak komoly igény esetén kerülhet sor.
A fekete vonalon közlekedő hargitafürdői járat esetében szintén van esély arra, hogy a panzió parkolójában is „közbeiktatódjon” egy megállóhely – árulta el Veres.
Nagy mozgósítással zajlik a tűzoltás, a hivatásos és az önkéntes tűzoltók vállvetve dolgoznak a lángok megfékezésén.
A magyar kisebbségek sorsáról, a jövőbeli kihívásokról, választásokról szólt az idei Tusványos nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetése, amelyen a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői, valamint a román és magyar kormány képviselői is részt vettek.
A tusványosi beszédén dolgozik Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A szombati előadásra regisztrálni kell – csütörtök éjfélig.
A pénteki FK Csíkszereda–Rapid szuperligás labdarúgó-mérkőzés miatt biztonsági okokból csütörtök este tíz órától lezárják a Lidl melletti közterületi parkolót Csíkszeredában – közölte Korodi Attila polgármester.
Tusványos második napján a nemzetpolitikai kérdések is napirendre kerültek. A fiatal közösségek, régi hagyományok című beszélgetésen sem volt ez másképp, ezúttal az ifjúsági szervezetek szerepét vizsgálták a témában. Az eseményt Turi Ádám moderálta.
Tartalmas nyári hét a hagyományok jegyében – 28. alkalommal szervezik meg a gyimesközéploki tánctábort. A helyi gyerekeknek ingyenes a belépés, a hangulata pedig pótolhatatlan.
Idegen nyelvi és alkotótáborban tanulhatnak a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság fiataljai július 21–27. között Csíksomlyón.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
szóljon hozzá!