
Fotó: Veres Nándor
Kölcsönös tanuláson és tapasztalatcserén alapuló programot valósít meg a magyar Katolikus Karitász és a Gyulafehérvári Caritas. A projekt során időskorú önkéntesek nyerhetnek betekintést a partnerszervezet munkájába. A tapasztalatcserén részt vevő első magyarországi önkéntesek pénteken Csíkszeredában, a Caritas Petőfi utcai székhelyén számoltak be élményeikről.
2013. április 26., 22:282013. április 26., 22:28
2013. április 28., 15:322013. április 28., 15:32
„A Tanuljunk egymástól! Grundtvig Szenior Önkéntes Program – Magyarországból Romániába című program célja az, hogy olyan időskorú önkénteseknek, akik szeretnének szociális tevékenységekbe bekapcsolódni, lehetőséget adjunk jó gyakorlatok elsajátítására, ugyanakkor a küldő szervezeten belül egy-egy olyan tevékenység elindítására, amely a szomszédos országban létezik, de saját országukban még nem” – számolt be az elképzelésekről Kelemen Eleonóra. A Gyulafehérvári Caritas közkapcsolatokért felelős munkatársától megtudtuk, Magyarországon nagyon eredményesen működnek például az egyházközségi karitász önkéntes csoportok. Ezek gyakorlatát Erdélyben is meghonosítaná az egyházi segélyszervezet. Vidékünkön viszont 2006-ban indult el az Őrangyal program, amely különböző tematikus foglalkozásokat, találkozókat, táborokat szervez fogyatékkal élő és egészséges gyerekeknek, illetve fiataloknak. „Hasonló szolgáltatás nincs Magyarországon, ezért a Katolikus Karitász ezt szeretné elindítani saját tevékenységi területén” – jelentette ki Kelemen.
Mint kiderült, az új programokat a tapasztalatcserén részt vevő önkéntesek fogják beindítani és működtetni. A programban mindkét országból hat, ötven év feletti önkéntes vesz részt. Az illetékes hangsúlyozta, a tapasztalatcserén kiképzett önkéntesek feladata hazatérésük után, hogy saját szociális környezetüknek megfelelően gyakorlatba ültessék a tanultakat. „A tevékenységek megvalósításában az önkéntesek természetesen számíthatnak a szervezetek regionális munkatársainak segítségére és mentorálására. A projekt fő célja, hogy az önkéntesek képesek legyenek saját környezetükben elindítani az új programokat” – pontosított a Caritas munkatársa.
Szeretetszolgálat az önkéntesek munkája
A Gyulafehérvári Caritas által fogadott két önkéntes három hetet töltött Erdélyben. A bicskei Sági Ferencné Annát, illetve a móri Fél Istvánnét április kilencedikei érkezése után a gyergyószentmiklósi Szent Erzsébet Öregotthon fogadta néhány napig. Ezt követően a csíkszeredai a Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központ munkáját segítették, illetve az Őrangyal programban tevékenykedtek egészen péntekig. „Könnyek között vettünk búcsút. Hihetetlen lelki élményekkel gazdagodtunk” – foglalta össze tapasztalatait Sági Ferencné.
Mondatait Fél Istvánné egészítette ki. Mint hangsúlyozta, minden helyszínen teljes mértékben részesei voltak a mindennapi munkának, sokat tanulhattak a vidékünkön eltöltött három hét alatt. „Magunkkal hoztuk a saját tapasztalatunkat, ugyanakkor bőven van, mit hazavinnünk” – magyarázta a magyarországi önkéntes. Mint kiderült, mindketten pozitívan értékelték az Őrangyal programban tapasztaltakat, amit mindenképpen gyakorlatba szeretnének ültetni otthon is.
Újabb szakaszánál tart a községi utak és utcák korszerűsítése Csíkszentimrén. Miután korábban már jelentős mennyiségű útszakaszt aszfaltoztak, most újabb helyszíneken, kisebb utcákban is felújítás történik.
Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a csíkszentlélekieket szombaton este, hogy medvét láttak a település főutcáján.
A kedden Csíkszeredában elhunyt 48 éves férfi halálával kapcsolatban érdeklődtünk a rendőrségi szóvivőnél. Néhány dolgot már kizártak.
Kilőtték szerdán este azt a medvét Kászonban, amely hétfőn két embert sebesített meg egy esztenán. A nagyvad a hajtás során a vadőrre és a vadászra is rátámadt, ezért döntöttek a kilövése mellett.
Két ember megsérült, miután a medvéhez riasztott csapatra támadt a nagyvad szerdán este fél tíz körül a Kászonokban.
A Múzeumok Éjszakáján, június 20-án egész napos, ingyenes programkavalkáddal várja a látogatókat a csíkszeredai Mikó-vár. A Csíki Székely Múzeum változatos tárlatvezetésekkel, kulisszajárásokkal, élményekkel készül minden korosztály számára.
Az utolsó szakaszánál tart a csíkszeredai tömegközlekedést és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer telepítése. Ősszel ezt beüzemelik, így a városi buszokkal utazók és az autósok is újdonságokkal találkoznak.
Egy évvel a vatikáni Sixtus-kápolnában adott koncertje után Csíksomlyóra érkezik Alexandru Tomescu. A világhírű hegedűművész Stradivarius-hangszerén szólalnak meg Bartók, Enescu és Piazzolla művei a kegytemplomban.
A nyár folyamán új sorompó kerül Csíkszeredában a Lejtő utca felső végére, ezzel lezárva az utat a sétálóutcába tartó autósok előtt, akik csak meghatározott feltételek mellett juthatnak be ott.
Elkezdődött a Hargita Megyei Közpénzügyi Igazgatóság csíkszeredai székházának energetikai korszerűsítése, amely várhatóan másfél évig tart. A beruházás során hőszigetelik az épületet, kicserélik a nyílászárókat, valamint napelemeket is telepítenek.
szóljon hozzá!