Fát és viszályt is ültettek az eltelt évben

Az eltelt évről és az elkezdődött esztendő kilátásairól Szőke Domokossal, Csíkszereda alpolgármesterével is beszélgettünk. Úgy látja, voltak megvalósítások, de a városban elhintették a viszálykodás magvait is, és megindult a sárdobálás.

Kovács Attila

2013. január 02., 16:382013. január 02., 16:38

2013. január 02., 18:482013. január 02., 18:48

–  Milyen volt 2012 a város számára?

– Az elmúlt évben sem unatkoztunk. Úgy gondolom, hogy egy nehéz, még választásokkal is teletűzdelt, de a város fejlődése szempontjából sikeres évet zártunk. Több, látványos munka végére tettünk pontot: befejeződött a gimnázium felújítása, a Taploca utca modernizálása, a városi uszoda megépült, a központi park, a város közterei is megújultak. Az előző évhez hasonlóan utakat, járdákat aszfaltoztunk, új lámpatesteket szereltünk fel Csíkszereda több utcájában. Ugyanakkor számos olyan kisebb munkálatot is végeztünk, amely ugyan nem volt annyira látványos, de szintén sok energiát és odafigyelést igényelt.

– Városvezetőként mivel elégedett és mivel elégedetlen a 2012-es évet tekintve?

– Mivel kissé idealista és talán maximalista is vagyok – talán éppen ezért adok ritkán hangot az elégedettségemnek –, nem lenne nehéz feladat itt-ott a hiányosságokra rámutatnom, ami a részleteket illeti. De amikor visszatekintek a 2012-es évben történt megvalósítások sokaságára, mégis elégedettség tölt el. Úgy gondolom, hogy az az év sem telt el hiába. Ugyancsak elégedettség töltött el, amikor a helyhatósági választásokon kiderült, Csíkszereda polgárai értékelik az elvégzett munkát. Csíkszereda még nem dőlt be a szólamoknak, reklámfogásoknak, és nem hagyták az emberek, hogy import tanácsadók mondják meg, kire kell bízni a város vezetését a következő négy évben. Ezúttal is köszönöm a csíkszeredaiaknak a bizalmat.

Elégedetlenségem is inkább ezen ügy mentén fakad. Számomra nagyon zavaró volt, hogy érzelmileg hozzám közel álló magyarországi politikusok eljöttek Csíkszeredába előadást tartani nekünk, fát vagy akár viszályt ültetni, és próbálták befolyásolni, meghatározni Csíkszereda önkormányzatának összetételét. Bár ez nem vált be, azért sikerült nekik elhinteni városunkban a viszálykodás magjait, sőt azóta locsolják is rendesen. Elindult egy olyan folyamat, melynek kulcsszavai a hangzatos szavak és a sárdobálás. Ez a számomra idegen jelenség eddig valahogy elkerülte városunkat, nem kellett rá időt és energiát fordítani, de sajnos ezután már nem így lesz.

– Mire lenne szükség, és mi várható 2013-ban?

– Eddig többnyire a szakmaiságot és a munka becsületének visszaállítását tartottam szükségesnek. Most az előzetes számítások szerint úgy tűnik, hogy idén leginkább pénzre lesz szükség. Ez lesz az, ami meghatározza majd a városban zajló beruházások, munkálatok mennyiségét, de akár a minőségét is. Kevesebb pénzzel kevesebb munkálatot fogunk tudni elindítani, de így talán több idő marad a részletek kidolgozására, ott, ahol eddig elrejtőzött az ördög.

Szükség lesz továbbá hatékony, tartalmas együttműködésre városvezetői, önkormányzati, politikai szinten, ugyanakkor a lakossággal is. A kisebb mértékű, értékű munkálatok, akciók nagyobb értékkel bírnak, amennyiben civil szervezeteket, egyéni kezdeményezőket be tudunk vonni partnerként tevékenységeinkbe. Akkor lehetünk sikeresebbek, ha a városlakók is magukénak érzik a megvalósításokat, és otthon érzik magukat fejlődő városunkban.

2013-ban is az eddig megszokott munkatempót tudom ígérni a magam részéről. Minden bizonnyal még több rágalmazás, negatív kritika lesz, hiszen ez a folyamat elindult, és mivel aki dolgozik, az téved is, valamint a készben mindig könnyű hibát találni. De ez nem tántoríthat el bennünket attól, hogy a kijelölt fejlődési pályán haladjunk tovább.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 18., csütörtök

Nem volt bűncselekmény áldozata és az öngyilkosságot is kizárták

A kedden Csíkszeredában elhunyt 48 éves férfi halálával kapcsolatban érdeklődtünk a rendőrségi szóvivőnél. Néhány dolgot már kizártak.

Nem volt bűncselekmény áldozata és az öngyilkosságot is kizárták
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Megsebesítették, majd elmenekült a medve, és amikor újra felbukkant, akkor támadt

Kilőtték szerdán este azt a medvét Kászonban, amely hétfőn két embert sebesített meg egy esztenán. A nagyvad a hajtás során a vadőrre és a vadászra is rátámadt, ezért döntöttek a kilövése mellett.

Megsebesítették, majd elmenekült a medve, és amikor újra felbukkant, akkor támadt
2026. június 18., csütörtök

A beavatkozó csapat tagjaira támadt a medve a Kászonokban

Két ember megsérült, miután a medvéhez riasztott csapatra támadt a nagyvad szerdán este fél tíz körül a Kászonokban.

A beavatkozó csapat tagjaira támadt a medve a Kászonokban
2026. június 18., csütörtök

Múzeumok Éjszakája a Mikó-várban – tárlatvezetések, kulisszatitkok és esti csillagnézés

A Múzeumok Éjszakáján, június 20-án egész napos, ingyenes programkavalkáddal várja a látogatókat a csíkszeredai Mikó-vár. A Csíki Székely Múzeum változatos tárlatvezetésekkel, kulisszajárásokkal, élményekkel készül minden korosztály számára.

Múzeumok Éjszakája a Mikó-várban – tárlatvezetések, kulisszatitkok és esti csillagnézés
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Ősszel beüzemelik az intelligens forgalommenedzsment-rendszert

Az utolsó szakaszánál tart a csíkszeredai tömegközlekedést és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer telepítése. Ősszel ezt beüzemelik, így a városi buszokkal utazók és az autósok is újdonságokkal találkoznak.

Ősszel beüzemelik az intelligens forgalommenedzsment-rendszert
2026. június 17., szerda

Világhírű hegedűművész a kegytemplomban: Alexandru Tomescu Csíksomlyón lép fel

Egy évvel a vatikáni Sixtus-kápolnában adott koncertje után Csíksomlyóra érkezik Alexandru Tomescu. A világhírű hegedűművész Stradivarius-hangszerén szólalnak meg Bartók, Enescu és Piazzolla művei a kegytemplomban.

Világhírű hegedűművész a kegytemplomban: Alexandru Tomescu Csíksomlyón lép fel
2026. június 16., kedd

Visszaállítják a letört sorompót, akadály lesz a csíkszeredai sétálóutcában autózók előtt

A nyár folyamán új sorompó kerül Csíkszeredában a Lejtő utca felső végére, ezzel lezárva az utat a sétálóutcába tartó autósok előtt, akik csak meghatározott feltételek mellett juthatnak be ott.

Visszaállítják a letört sorompót, akadály lesz a csíkszeredai sétálóutcában autózók előtt
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Napelemeket kap és hőszigetelik az ANAF csíkszeredai székházát

Elkezdődött a Hargita Megyei Közpénzügyi Igazgatóság csíkszeredai székházának energetikai korszerűsítése, amely várhatóan másfél évig tart. A beruházás során hőszigetelik az épületet, kicserélik a nyílászárókat, valamint napelemeket is telepítenek.

Napelemeket kap és hőszigetelik az ANAF csíkszeredai székházát
2026. június 16., kedd

Elhunyt Kelemen Csongor egykori politikai fogoly

Életének 86. évében elhunyt Kelemen Csongor teológus, egykori politikai fogoly. Csíkszereda megbecsült polgárától Korodi Attila polgármester közösségi oldalán emlékezett meg.

Elhunyt Kelemen Csongor egykori politikai fogoly
2026. június 16., kedd

Eladásra kínálja hulladékgyűjtő edényeit a piacról kivonuló szolgáltató

Mivel nemsokára befejezi a hulladékgyűjtést és szállítást a csíkszeredai önkormányzat többségi tulajdonában levő Eco-Csík Kft., a cég kedvezményes áron kínálja eladásra a lakosságnak a korábban kiosztott hulladékgyűjtő edényeket.

Eladásra kínálja hulladékgyűjtő edényeit a piacról kivonuló szolgáltató
Hirdetés