Az eltelt évről és az elkezdődött esztendő kilátásairól Szőke Domokossal, Csíkszereda alpolgármesterével is beszélgettünk. Úgy látja, voltak megvalósítások, de a városban elhintették a viszálykodás magvait is, és megindult a sárdobálás.
2013. január 02., 16:382013. január 02., 16:38
2013. január 02., 18:482013. január 02., 18:48
– Milyen volt 2012 a város számára?
– Az elmúlt évben sem unatkoztunk. Úgy gondolom, hogy egy nehéz, még választásokkal is teletűzdelt, de a város fejlődése szempontjából sikeres évet zártunk. Több, látványos munka végére tettünk pontot: befejeződött a gimnázium felújítása, a Taploca utca modernizálása, a városi uszoda megépült, a központi park, a város közterei is megújultak. Az előző évhez hasonlóan utakat, járdákat aszfaltoztunk, új lámpatesteket szereltünk fel Csíkszereda több utcájában. Ugyanakkor számos olyan kisebb munkálatot is végeztünk, amely ugyan nem volt annyira látványos, de szintén sok energiát és odafigyelést igényelt.
– Városvezetőként mivel elégedett és mivel elégedetlen a 2012-es évet tekintve?
– Mivel kissé idealista és talán maximalista is vagyok – talán éppen ezért adok ritkán hangot az elégedettségemnek –, nem lenne nehéz feladat itt-ott a hiányosságokra rámutatnom, ami a részleteket illeti. De amikor visszatekintek a 2012-es évben történt megvalósítások sokaságára, mégis elégedettség tölt el. Úgy gondolom, hogy az az év sem telt el hiába. Ugyancsak elégedettség töltött el, amikor a helyhatósági választásokon kiderült, Csíkszereda polgárai értékelik az elvégzett munkát. Csíkszereda még nem dőlt be a szólamoknak, reklámfogásoknak, és nem hagyták az emberek, hogy import tanácsadók mondják meg, kire kell bízni a város vezetését a következő négy évben. Ezúttal is köszönöm a csíkszeredaiaknak a bizalmat.
Elégedetlenségem is inkább ezen ügy mentén fakad. Számomra nagyon zavaró volt, hogy érzelmileg hozzám közel álló magyarországi politikusok eljöttek Csíkszeredába előadást tartani nekünk, fát vagy akár viszályt ültetni, és próbálták befolyásolni, meghatározni Csíkszereda önkormányzatának összetételét. Bár ez nem vált be, azért sikerült nekik elhinteni városunkban a viszálykodás magjait, sőt azóta locsolják is rendesen. Elindult egy olyan folyamat, melynek kulcsszavai a hangzatos szavak és a sárdobálás. Ez a számomra idegen jelenség eddig valahogy elkerülte városunkat, nem kellett rá időt és energiát fordítani, de sajnos ezután már nem így lesz.
– Mire lenne szükség, és mi várható 2013-ban?
– Eddig többnyire a szakmaiságot és a munka becsületének visszaállítását tartottam szükségesnek. Most az előzetes számítások szerint úgy tűnik, hogy idén leginkább pénzre lesz szükség. Ez lesz az, ami meghatározza majd a városban zajló beruházások, munkálatok mennyiségét, de akár a minőségét is. Kevesebb pénzzel kevesebb munkálatot fogunk tudni elindítani, de így talán több idő marad a részletek kidolgozására, ott, ahol eddig elrejtőzött az ördög.
Szükség lesz továbbá hatékony, tartalmas együttműködésre városvezetői, önkormányzati, politikai szinten, ugyanakkor a lakossággal is. A kisebb mértékű, értékű munkálatok, akciók nagyobb értékkel bírnak, amennyiben civil szervezeteket, egyéni kezdeményezőket be tudunk vonni partnerként tevékenységeinkbe. Akkor lehetünk sikeresebbek, ha a városlakók is magukénak érzik a megvalósításokat, és otthon érzik magukat fejlődő városunkban.
2013-ban is az eddig megszokott munkatempót tudom ígérni a magam részéről. Minden bizonnyal még több rágalmazás, negatív kritika lesz, hiszen ez a folyamat elindult, és mivel aki dolgozik, az téved is, valamint a készben mindig könnyű hibát találni. De ez nem tántoríthat el bennünket attól, hogy a kijelölt fejlődési pályán haladjunk tovább.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!