Kelemen Katalin – egy élet a könyvek között

„Nap nem telik el úgy, hogy ne vegyek könyvet a kezembe” •  Fotó: Borbély Fanni

„Nap nem telik el úgy, hogy ne vegyek könyvet a kezembe”

Fotó: Borbély Fanni

Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalin, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársa pedagógusból lett könyvtáros, kutató, adatbázis-építő és lelkes közösségépítő. Vele beszélgettünk pályakezdésről, kihívásokról és a helyismereti munka szépségeiről.

D. Balázs Ildikó

2025. július 20., 11:292025. július 20., 11:29

– Miért döntött úgy, hogy a pedagógusi pályát a könyvtárosi hivatásra cseréli?

– 1984-ben végeztem el a Babeș–Bolyai Tudományegyetem bölcsészkarán, a magyar–francia szakon. Abban az időben a tanulmányok befejeztével kötelező módon mindenkit kihelyeztek, és ezeket az állásokat el kellett foglalni. Engem akkor Bihar megyébe helyeztek, egy mindentől nagyon távol eső községbe, de szerencsém volt, mert végül soha nem kellett ott tanítanom. Akkoriban már férjnél voltam – a csíkszeredai születésű, történelem-filozófia szakon végzett férjemet Balánbányára helyezték, így én is kérhettem az áthelyezésemet. Néhány évig ott is maradtunk, majd 1989-ben a férjem állást kapott a Csíki Székely Múzeumban, én pedig 1990 tavaszán jelentkeztem a könyvtárban meghirdetett versenyvizsgára.

Idézet
Szerettem tanítani, de mivel az első években csak román tagozaton tanítottam – helyettes tanárként francia nyelvet, egy időben pedig angolt is –, egy idő után úgy éreztem, valami mást szeretnék csinálni.

Már Csíkszeredában születtek meg a gyermekeink is, két fiunk van. A nagyobbik Csíkszeredában él, ő az apja nyomdokaiba lépett: történelem szakon végzett, és tanít a Márton Áron Főgimnáziumban. A kisebbik fiunk Marosvásárhelyen él. Örvendek, hogy mindketten itthon vannak, elérhető távolságban.

– Hol vannak a gyökerek? Honnan érkezett Csíkszeredába?

– Háromszéki születésű vagyok, Székelytamásfalván születtem, ez egy kis falu, amely Zabola községhez tartozik.

Idézet
Négyen vagyunk lánytestvérek, én vagyok a legidősebb, és mivel elég gyenge, beteges gyerek voltam, a szüleim úgy gondolták, hogy nem fogom bírni a nehéz fizikai munkát, ezért jobb lesz, ha tanulok.

Az ötödik osztályt még a szülőfalumban végeztem, de hatodik osztálytól Brassóba kerültem, és a nagymamám testvérénél laktam. Nagyon szép emlékeim vannak, sokat kaptam az akkori tanáraimtól, akik nagy szerepet játszottak abban is, hogy milyen irányba indultam el.

– Nem lehetett könnyű 12-13 évesen elszakadni a családtól...

– Nehéz volt. A nálam 11 évvel fiatalabb testvéreim eleinte nem igazán fogták fel, hogy miért nem vagyok mindig otthon, csak vakációban. Nem volt könnyű egy kis faluból egy nagyvárosi iskolaközösségbe kerülni, de emlékeim szerint jól beilleszkedtem, a közösség elfogadott.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

– Ön mögött van egy több mint harmincéves könyvtárosi életút, amit tulajdonképpen a kíváncsiság hozott az életébe. Mit adott önnek a könyvtárosi munka?

– Rengeteg mindent. Sok-sok munkát és különféle, sokrétű feladatot, amit az évek során elvállaltam, és mindvégig szeretettel végeztem.

Idézet
Ugyanabban az intézményben dolgoztam 34 évig, de érdekes módon nem mindig ugyanazon a helyen. Minden feladatot kihívásként éltem meg, és igyekeztem a tudásomhoz mérten jól végezni.

Bibliográfusként kerültem a könyvtárba, akkor éppen ez az állás volt betöltetlen. Én ezt rögtön feladatként fogtam fel, amibe bele kell ásnom magam. Elsősorban a Hargita megyére vonatkozó helytörténeti vagy helyi vonatkozású adatokat kellett feldolgozni a helyi lapokból. Egy év múlva az akkori igazgatónőm, Kozma Mária eldöntötte, hogy az úgynevezett dokumentációs részleg vezetője legyek: vegyem át az ottani állományt, dolgozzak vele, szolgáljam ki azokat az olvasókat, felhasználókat, akiket ez érdekel. Őszintén megmondom, akkor ennek egyáltalán nem örültem, úgy éreztem, hogy „száműznek engem”. Ez a részleg akkor a Mikó-várban működött, és nem volt sok kedvem régi könyvek között, egy hideg, sötét, rideg helyiségben tölteni a napjaimat. Lassan azonban megismerkedtem a könyvállománnyal, a rám háruló feladatokkal, és fokozatosan megszerettem ezt a munkát.

– Mi hozta az áttörést?

– A könyvtárban fellelhető volt a csíkszeredai római katolikus gimnázium könyvtárának állománya, és részben ide kerültek kötetek a csíksomlyói ferences rendház könyvtárából is. Nem a legrégebbi állomány, hanem csak az 1850-es évek után megjelent kiadványok. Tehát ez egy sajátos gyűjtemény volt, amit aztán 1990 után szabadon lehetett használni, kutatni, és az volt a feladatom, hogy feldolgozzam a még feldolgozatlan anyagot.

Ugyanakkor rengeteg olyan kiadvány volt, amelyeket itt adtak ki:

Idézet
csíksomlyói nyomtatványok, a régi csíksomlyói gimnázium, illetve a csíkszeredai gimnázium évkönyvei, értesítői, valamint más székelyföldi nyomdák kiadványai is, elsősorban az 1800-as évekből vagy a két világháború közötti időszakból.

A Csíkra, de az egész Székelyföldre vonatkozó helytörténeti adatok igazi kincsesháza volt ez az állomány. Amikor munkához láttam, külön kicéduláztam a különböző kiadványokat, aztán a '90-es évek elején számítógépeket szerzett a könyvtár, és fokozatosan áttértünk a digitális feldolgozásra. Nagyon érdekesnek találtam, és azt érzékeltem, hogy egyre nagyobb az igény a helytörténeti, helyi adatok iránt. A '90-es évekre úgy emlékszem vissza, mint egy nyugodtabb, sokkal lassúbb időszakra, mint a mostani. Akkor

Idézet
még volt lehetőség elmélyülni a szakmában, tanulni az idősebb generációtól.

Én például akkor nagyon sokat tanultam a muzeológusoktól is, hiszen a részlegünk a múzeum épületében működött, és a tőlük szerzett tudást sikerült beépítenem a saját munkámba. Ebben az időszakban kezdett kitágulni a világ: lassan kialakultak a kapcsolatok a magyarországi szakmai közösségekkel is, később megalakult a Romániai Magyar Könyvtáros Egyesület. Én a későbbiekben is ennek a gyűjteménynek a kezelője maradtam, és próbáltam az állományt gyarapítani.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

– Mondhatni, hályogkovács módjára látott hozzá a helyismereti gyűjtemény kezeléséhez, és lassanként derült ki, hogy milyen hiánypótló tevékenységet folytat.

– A gyűjtemény egy érdekes színfoltja lett a helytörténetünknek. Nagyon sokan fordultak hozzám az évek alatt, és én mindig úgy éreztem, hogy tulajdonképpen ez a könyvtárosi munka lényege:

Idézet
másoknak segíteni, szolgálni, mások tudományos munkásságát elősegíteni.

Ezért egy idő után a célom nemcsak a gyűjtemény fejlesztése volt, hanem az is, hogy minél többen megismerjék. Ugyanakkor folytattam Kozma Mária korábban elkezdett munkáját, ugyanis ő kezdte gyűjteni a Hargita megyéhez kötődő személyiségek életrajzi adatait, amelyeket később online adatbázis formájában tettünk elérhetővé.

Mindemellett közreműködtem a helyismereti adattár elindításában is – ebben az esetben a helyi műemléképületek vagy természeti értékek feltérképezése volt a cél. Én nagyon fontosnak tartottam, hogy a könyvtár minél több helyi adatot tegyen hozzáférhetővé, mert tulajdonképpen ez is a megyei könyvtár egyik alapfeladata. A 2000-es években, amint internetelérés lett a könyvtárban, egyre inkább nyilvánvalóvá vált, hogy fontos online is elérhetővé tenni minél több információt. Később, amikor a városban addig három különböző épületben működő könyvtár egy új, egységes épületbe költözött, ez nagy lendületet adott az intézménynek:

Idézet
sokkal többen figyeltek fel a könyvtár tevékenységére, és sokkal több lehetőség nyílt arra is, hogy eseményeket, programokat szervezzünk, és bevonzzuk az olvasókat a könyvtárba.

– Hatalmas helytörténeti ismerettel rendelkezik.

– Nem vagyok helytörténész, nem is voltam soha, de mint helyismereti könyvtáros nagyon sok adattal találkoztam: ezeket feljegyeztem, katalogizáltam, később számítógépes adatbázisba rögzítettem. Aprólékos és precíz munka volt, amihez türelem is kellett – és amiben nagyon el tudtam merülni. Közben pedig

Idézet
olyan, számomra kedves feladatok is megtaláltak, amelyek ugyan kizökkentettek az adatfeldolgozás és gyűjtés folyamatából, de lehetőséget adtak arra, hogy kapcsolatban legyek az olvasókkal.

Író-olvasó találkozókat szerveztünk a kollégáimmal, különböző foglalkozásokat tartottunk – ennek köszönhetően a munkám nagyon változatos volt.

– Mit tapasztalt, hogyan változott a könyvtárhasználat az internet térhódításával?

– Az emberek egyre inkább az interneten tájékozódnak, de ez nem jelenti azt, hogy csökkent volna az érdeklődés. Sőt, az online elérhető tartalmak új kapukat nyitottak. Olyan is előfordult, hogy valaki Magyarországról keresett meg, mert a digitális gyűjteményünkben találta meg a nagyanyja művét.

Idézet
Fontosnak tartottam, hogy minél több helyi információ kerüljön fel a világhálóra.

Régen nagyon gyakran használták a könyvtárban a lexikonokat. Például a gyerekek az iskolai feladatokhoz a ’90-es években még bejöttek, és a lexikonból jegyzeteltek. Ez ma már nem jellemző, de én semmiképpen sem mondanám, hogy visszaesett volna a könyvtárhasználat az internet elterjedése miatt, hogy az információ most már mindenütt elérhető. Én inkább lehetőséget láttam ebben.

Idézet
Az is könyvtárhasználatnak számít, ha valaki nem jön be személyesen, de használja az adatbázisainkat, az elektronikus katalógust.

Ezért is tartottam fontosnak a digitalizálást, aminek köszönhetően ma már nagyon sok olyan könyv elérhető a Magyar Elektronikus Könyvtárban, amelyeket itt, a mi könyvtárunkban digitalizáltunk.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

– Olyan lelkesedéssel és szeretettel mesél a munkájáról, úgy érzem, nyugodtan kimondhatjuk: nem volt rossz döntés, amikor elhagyta a katedrát, és szakmát váltott.

– Most így visszanézve tényleg úgy érzem, hogy nem döntöttem rosszul. Úgy érzem, hogy nemcsak a kollégáim becsültek meg és szerettek, hanem a tágabb szakmai közösség is. 2015-ben még megkaptam a könyvtárosi szakmai elismerést is, a Monoki-díjat, és tulajdonképpen az is egy visszajelzés volt: nem döntöttem rosszul.

– Milyen érzés ma már nyugdíjasként könyvtárlátogatónak lenni?

– A jelenlegi épületben minden adott ahhoz, hogy jól érezzék magukat az emberek, ha bejönnek. Modern, tágas, felhasználóbarát, otthonos – én mind a mai napig szívesen járok be. Ez egy olyan közeg, ami valóban nyitott közösségi térként működik.

Idézet
Amikor bemegyek, nem érzem azt, hogy már egy éve eljöttem onnan, és nem dolgozom – olyan, mintha még mindig a munkahelyemre mennék.

A kollégák is mindig nagy örömmel fogadnak. Jó visszamenni abba a közösségbe, amely mind a mai napig hiányzik.

– Milyen könyveket olvas szívesen?

– Az olvasás számomra nagyon-nagyon fontos. Nap nem telik el úgy, hogy ne vegyek könyvet a kezembe. Nagyon kedvelem a kortárs szépirodalmat. Vannak nagy kedvenceim: az utóbbi időben különösen szerettem olvasni az izlandi szerző, Jón Kalman Stefánsson könyveit, de Tompa Andrea írásait is nagyon szívesen olvasom.

Idézet
Szépirodalmat olvasni mindenkinek ajánlom, mert az irodalom nagyon sokat tud adni – sok esetben akár nehéz élethelyzeteken is átsegít egy-egy könyv.

A cikk először lapcsaládunk hetilapjában, a Heti Hírmondóban jelent meg 2025. július 18-án.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 20., vasárnap

Aranyat ért a tudás: világsikert aratott a csíkszeredai diák a nemzetközi matematikai olimpián

Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.

Aranyat ért a tudás: világsikert aratott a csíkszeredai diák a nemzetközi matematikai olimpián
2025. július 19., szombat

Szülőfalujában szentelték pappá Gergely József diakónust

Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.

Szülőfalujában szentelték pappá Gergely József diakónust
2025. július 17., csütörtök

Amíg nem késő

Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?

Amíg nem késő
Amíg nem késő
2025. július 17., csütörtök

Amíg nem késő

2025. július 17., csütörtök

Kimentették a föld alá szorult férfit Csíkszentkirályon – frissítve

Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.

Kimentették a föld alá szorult férfit Csíkszentkirályon – frissítve
2025. július 17., csütörtök

Nem a megszokott helyszínen, de lesz helyi és hagyományos termékek vására Csíkszeredában

Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.

Nem a megszokott helyszínen, de lesz helyi és hagyományos termékek vására Csíkszeredában
2025. július 17., csütörtök

Befejezik a gázhálózat kiépítését, jövőre készülnek beüzemelni  

A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.

Befejezik a gázhálózat kiépítését, jövőre készülnek beüzemelni   
2025. július 17., csütörtök

„Az Úr lelke van rajtam” – pappá szentelik Gergely József diakónust szülőfalujában

Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.

„Az Úr lelke van rajtam” – pappá szentelik Gergely József diakónust szülőfalujában
2025. július 16., szerda

Biciklis baleset Csíkszeredában, a sérültet kórházba kellett szállítani

Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.

Biciklis baleset Csíkszeredában, a sérültet kórházba kellett szállítani
2025. július 16., szerda

Újrakezdték, de nem egyedül: építkezik a tűzkárosult kászonújfalvi család

Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.

Újrakezdték, de nem egyedül: építkezik a tűzkárosult kászonújfalvi család
2025. július 15., kedd

Székely zászlókat rongáltak a focihuligánok

Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.

Székely zászlókat rongáltak a focihuligánok