Kozán István
2025. július 17., 17:592025. július 17., 17:59
2025. július 17., 18:102025. július 17., 18:10
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Napok óta keresem azokat a szakmai anyagokat a román sportsajtóban és elemző műsorokban, amelyek az FK Csíkszereda – Bukaresti Dinamo közötti hétfő esti focimeccsről szólnak. És nem találom.
Helyette egyéb van, ebbe azonban nem érdemes belemenni, akit érdekel, néhány kattintással úgyis rátalál ezekre az anyagokra. Amit viszont muszáj megnéznünk, az a rendőrség, a csendőrség, a prefektusi hivatal, az önkormányzat és a romániai magyar érdekképviselet feladata egy-egy nehéz találkozó napján. Esetenként másnapján.
Kezdjük a rendőrséggel és a csendőrséggel. A két szervezet hétfőn jelentős létszámban volt jelen Csíkszereda utcáin, a stadionhoz vezető minden utcasarkon autós és gyalogosan járőröző rendőröket láthattunk, sokan civil ruhában, egy-egy rendőrség feliratú védőmellényben járkáltak. Ráadásul amikor szükség volt a csendőrségre – és annak gyorsreagálású egységére –, azonnal támadó alakzatba formálódva a Lidl nagyáruház parkolójában teremtek.
Miért említettem a Hargita Megyei Prefektusi Hivatalt? Azért, mert Romániában, ahol nincs ugyan fölé- és alárendelt viszony a prefektus és rendőrség, illetve csendőrség között, a kormánymegbízott mégis rendszeresen egyeztethet a rendőrségi és csendőrségi vezetőkkel a közbiztonsági helyzetről, például sportrendezvények alkalmával. Továbbá részt vehet a bűnmegelőzési és közbiztonsági stratégiák megvitatásában és végrehajtásának nyomon követésében.
Ennek apropóján kérdeztünk rá Petres Sándornál arra, hogy a meccs előtt és után egyeztetett-e a karhatalmi szervekkel? „Nem” – jött a gyors válasz a prefektustól, aki azonnal hozzátette, hogy a „jövő hétvégi Rapid elleni meccs előtt már mindenképp fogok egyeztetni”. Miért tartjuk ez fontosnak? Hát azért, mert
Ellenkező esetben teljesen mindegy, hogy Hargita vagy Olt megyének van-e RMDSZ-es prefektusa. Megkockáztatjuk, hogy egy román prefektus már csak azért is felemelné szavát, hogy az ő „mandátuma” alatt az ő „felségterületén” kétszáz focihuligán „ne mind zavarja az ő és családja nyugalmát”. Meg egyébként is „hogy néz ki, hogy pont ő nem tud rendet tartani a rá bízott megyében”. S az unalmas jelentések írásáról nem is beszélve.
A csíkszeredai önkormányzat vállát is óriási teher nyomja egy-egy ilyen focimeccs előtt, alatt és után. Leginkább azért, mert a szavazóbázisa nem érezheti magát megfélemlítve mindössze kétszáz focihuligán miatt, ezt az érzést ugyanis önkormányzati választásokkor az ellenfél – ha lesz ilyen egyáltalán – kihasználhatja. Egy ilyen érzület felerősödése előtt erőt és magabiztosságot kell mutatni. Ennek jelét láthattuk is csütörtökön délután, amikor kiadtak egy nyilatkozatot, elutasítva a Bukaresti Dinamo szurkolóinak provokációit. Nagyon helyes, de javasoljuk, hogy lépjenek még egyet:
Mert a hasonlat kedvéért képzeljük el, mi történne az országban, ha mondjuk Maroshévízen felvonulna húsz FK-s focidrukker, azt kiabálva, hogy „Kifelé Hargita megyéből a románokkal?”
És végezetül mi a feladata a romániai magyar érdekképviseletnek, az RMDSZ-nek? Határozottságot és elszántságot sugározni! Folyamatosan azt bizonyítani, hogy a romániai magyarság (amely a négyévenkénti szavazatával miniszteri, miniszterelnök-helyettesi, államtitkári, prefektusi, jól fizető állami igazgatói székeket biztosít) mögött erős szervezet áll.
Ellenkező esetben félő, hogy előbb-utóbb Csíkszereda is oda fog jutni, mint a kolozsvári magyar lakosság egy-egy Kolozsvári CFR – Kolozsvári U labdarúgó mérkőzés után: nem mer megszólalni magyarul az utcán, mert annak akár magyarverés lehet a vége.
Nem szabad idáig eljutnunk!
Kozán István
Megyeitanács-elnökként gyöngyözte ki magából Biró Barna Botond a parajdi betonhiány hallatán, hogy az érintett „cégnek nincs mit keresnie Parajdon, szakmai arrogancia jellemzi őket”, meg egyébként is „Mars!”. Ennél azért többet várunk.
Kozán István
Minden kudarc egy esély is lehetne valami jobb kezdetére – valahogy így gondoltuk, miután végigszenvedtük a televízió képernyőjén keresztül a Sepsi OSK fociklub utolsó meccsét az első osztályban. Naivak voltunk.
Szüszer Róbert
Ezt csinálja utánunk a hanyatló nyugat és a feltörekvő kelet: egy matekzseni próbálja bizonygatni igazát egy Facebook/TikTok-sztárral szemben!
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
1 hozzászólás