Építkezés és szakmai újdonságok a megyei kórházban

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Jó irányba haladtunk mind a lakhatósági körülmények javítása, mind a szakmai munka szempontjából – mondta Demeter Ferenc, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzserre a 2012-es évet értékelve.

R. Kiss Edit

2013. január 08., 10:322013. január 08., 10:32

2013. január 08., 18:242013. január 08., 18:24

2012 a felújítások jegyében telt a Hargita megyei önkormányzat ügykezelésébe tartozó Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban, egyszerre volt az intézmény építőtelep és kórház. Több osztály felújítása, illetve egy kisebb bővítés után újabb nagy munkálat kezdődött, amely most is folyamatban van, ezúttal a C épületszárnyat erősítik meg és húznak rá egy új szintet, ahová az új műtőblokk kerül. Demeter Ferenc, a kórház menedzsere elmondta, örülnek, hogy elkezdődött az új rész építése a műtők számára, de az építkezés sajnos nem úgy sikerült, ahogy elképzelték, kitolódott a végső határidő 2013. április végére. „Ennek egyik oka, hogy a kórház építése nem terv szerint történt. A felső szigetelés például építkezési hulladékból állt, ezt el kellett takarítani, az oszlopok pedig úgy voltak egymásra téve, hogy nem találtak, ezeket így megerősíteni nem lehetett, tehát ki kellett igazítani” – részletezte az igazgató, hogy mi késleltette a munkálatokat, amelyek közepette az orvosi tevékenységet is kellett biztosítani. Demeter Ferenc szerint, ha voltak is kellemetlenségek a zajból, porból, zsúfoltságból adódóan, igyekeztek, hogy a betegek ezt minél kevésbé érezzék meg. „Hálával tartozunk a személyzetnek a kitartásért és a türelemért, amiért ilyen körülmények között sem szenvedett csorbát az orvosi tevékenység” – mondta a menedzser.

Demeter Ferenc hangsúlyozta, szakmailag is fejlődtek 2012-ben. „Sikerült néhány fiatal szakembert is alkalmazni, és igyekszünk új technológiákat, szakágakat is bevezetni. Ilyen például a mellkassebészet, amely 2011 közepe táján indult be, és 2012-ben, annak ellenére, hogy csak egy orvos dolgozott ezen a területen, december közepéig összesen háromszáz beutalás és ezek között kétszáz műtéti beavatkozás történt” – tájékoztatott a kórház vezetője. Kiemelte, nagyon fontos ez a lakosság számára, mert az általában súlyos mellkassérülésekkel nem kell már más orvosi központba menni. Ez költségmegtakarítást is jelent. „Hét olyan eset fordult elő, hogy kétoldali vér- és levegőgyülem volt mindkét mellüregben. Ez a hét beteg nem volt szállítható állapotban, ha itt nem tudtuk volna ellátni, biztosan meghaltak volna” – jegyezte meg Demeter Ferenc, hozzátéve, hogy bár statisztikailag nem tűnik soknak a hét, ha a saját hozzátartozónkról van szó, akkor sokat nyom a latban minden egyes eset. A menedzser megemlítette a végbéldaganatos betegen decemberben először elvégzett záróizom-megtartó műtétet. Elmondta, lobbiznak, hogy az egészségbiztosító pénztár felismerje, mennyivel takarékosabb biztosítani ehhez a műtéthez a felszerelést, a sebészeti körvarrógépet, mint finanszírozni a hagyományos technikával megműtött betegek utólagos ellátását.

A 2012-ben bevezetett szakmai újdonságok sorát folytatva a menedzser közölte, az ortopédián beindult az országos program keretében finanszírozott csípőprotézisek beültetése, a gasztroenterológián pedig elkezdődött a terápiás endoszkópia, nemcsak vizsgálnak már endoszkóppal, hanem kezelnek is. A szemészeti osztályra decemberben vásároltak egy műtéti asztalt, amely egy újfajta szürkehályog-eltávolítási módszer bevezetését teszi lehetővé. Demeter Ferenc megemlítette a kórházhoz tartozó csíkszentmártoni Korai Fejlesztő Központ munkáját is. Véleménye szerint 2012-re kerekedett ki ott egy olyan eredménysorozat, amely igazolja, hogy szükség volt a központ beindítására.

A menedzser közölte, egy európai uniós pályázatot is nyertek 2012-ben, a csíkszeredai kórház 1 millió 200 ezer eurós finanszírozást kap a megye összes kórházát és a háziorvosokat is egy informatikai rendszerbe kapcsoló program kiépítésére. A pályázathoz a kétszázalékos önrészt a megyei önkormányzat biztosítja. „Az informatikai rendszer által az öt kórház között leegyszerűsödik a kommunikáció, az adatátvitel, ami hatékonyabbá teheti a tevékenységünket, könnyebbé a diagnosztizálást, gyorsabbá, idő- és pénztakarékosabbá a tevékenységünket. Könnyebb lesz ugyanakkor a kommunikáció a háziorvosaink felé is” – vetítette előre Demeter Ferenc.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 21., hétfő

Ott leszünk-e Tusványoson? Még szép!

Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.

Ott leszünk-e Tusványoson? Még szép!
Ott leszünk-e Tusványoson? Még szép!
2025. július 21., hétfő

Ott leszünk-e Tusványoson? Még szép!

2025. július 20., vasárnap

Mi fán terem a digitális fittség, és miért kell „rágyúrnunk”?

A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.

Mi fán terem a digitális fittség, és miért kell „rágyúrnunk”?
2025. július 20., vasárnap

Kelemen Katalin – egy élet a könyvek között

Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.

Kelemen Katalin – egy élet a könyvek között
2025. július 20., vasárnap

Aranyat ért a tudás: világsikert aratott a csíkszeredai diák a nemzetközi matematikai olimpián

Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.

Aranyat ért a tudás: világsikert aratott a csíkszeredai diák a nemzetközi matematikai olimpián
2025. július 19., szombat

Szülőfalujában szentelték pappá Gergely József diakónust

Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.

Szülőfalujában szentelték pappá Gergely József diakónust
2025. július 17., csütörtök

Amíg nem késő

Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?

Amíg nem késő
Amíg nem késő
2025. július 17., csütörtök

Amíg nem késő

2025. július 17., csütörtök

Kimentették a föld alá szorult férfit Csíkszentkirályon – frissítve

Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.

Kimentették a föld alá szorult férfit Csíkszentkirályon – frissítve
2025. július 17., csütörtök

Nem a megszokott helyszínen, de lesz helyi és hagyományos termékek vására Csíkszeredában

Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.

Nem a megszokott helyszínen, de lesz helyi és hagyományos termékek vására Csíkszeredában
2025. július 17., csütörtök

Befejezik a gázhálózat kiépítését, jövőre készülnek beüzemelni  

A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.

Befejezik a gázhálózat kiépítését, jövőre készülnek beüzemelni   
2025. július 17., csütörtök

„Az Úr lelke van rajtam” – pappá szentelik Gergely József diakónust szülőfalujában

Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.

„Az Úr lelke van rajtam” – pappá szentelik Gergely József diakónust szülőfalujában