Hirdetés
Hirdetés

„Alkalmazkodni kell a változó világhoz” – elfogadták az RMDSZ küldöttei a jövőépítő stratégiai dokumentumot

•  Fotó: RMDSZ

Fotó: RMDSZ

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) befogadó szervezet, és most az a dolga, hogy szélesítse társadalmi bázisát, valamint, hogy a régi modellek újragondolása mellett új technológiákat, módszereket és tudást tudjon hozni a szervezetbe – hangsúlyozta Antal Árpád, az RMDSZ Országos Önkormányzati Tanácsának elnöke, Sepsiszentgyörgy polgármestere a szövetség 17. kongresszusán.

Székelyhon

2025. október 10., 21:542025. október 10., 21:54

2025. október 13., 21:492025. október 13., 21:49

Antal Árpád az RMDSZ frissen kinevezett stratégiai igazgatójaként a következő évekre szóló stratégiai dokumentumot ismertetve rámutatott: a szövetségnek új és élő kapcsolatokat kell kialakítania a külföldön élő magyarokkal, „mert ők is a Nagy-Erdély testrészei”.

Szövetséget kell kialakítani a vegyes házasságban élőkkel is, hogy „ne legyen nekik sem nehezebb magyarnak lenni”, és elkötelezetten kell dolgoznia a cigányok felzárkóztatásán.

Együtt kell működnie a transzilvanistákkal és regionalistákkal, és nemzetiségtől függetlenül azokkal, akik szintén hisznek abban, hogy a történelmi régiók egész Románia számára értéket jelentenek – mondta az MTI beszámolója szerint.

korábban írtuk

A román és a magyar miniszterelnök jelenlétében elkezdődött az RMDSZ kongresszusa
A román és a magyar miniszterelnök jelenlétében elkezdődött az RMDSZ kongresszusa

Elkezdődött péntek délelőtt az RMDSZ 17. kongresszusa a Kolozs megyei Zsukiménesen.

Hangsúlyozta: a stratégiai dokumentum nem csak jövőkép, hanem önvizsgálat is,

őszintén szembenéz azzal, ahol ma tart a közösség, nem csak a sikerekről beszél, hanem „a nehéz kérdésekről is”.

„Ez a dokumentum kimondja azt is, hogy az RMDSZ-nek szintén változnia kell. Az RMDSZ-nek is alkalmazkodnia kell a körülötte lévő változó világhoz. Innovációra, rezilienciára, új társadalmi szerződésekre van szükség” – mondta Antal Árpád.

•  Fotó: Orbán Orsolya Galéria

Fotó: Orbán Orsolya

Az RMDSZ-alapítók legjobb döntésének nevezte, hogy nem soroltak be ideológiai alapon román pártokba, hanem etnikai alapon magyar politikai szervezetet hoztak létre. „Ezt az önállóságunkat mindenáron meg kell védenünk. Mert

Idézet
ne legyen kétsége afelől senkinek, hogy azok, akik a magyarokat be akarják olvasztani, megosztani, bomlasztani, az RMDSZ-szel fogják kezdeni”

– jelentette ki.

Hirdetés

Közölte: a kifejtett munkának és józan észnek köszönhetően változott az RMDSZ megítélése a románok szemében.

Idézet
Az ország ellenségéből az ország megmentői lettünk. Azonban az ország megmentésénél nekünk mindig is volt és van egy sokkal fontosabb feladatunk: a saját közösségünk megmentése”

– húzta alá Antal Árpád.

korábban írtuk

Orbán Viktor: az RMDSZ nem kisebbségi szervezet, hanem nemzetstratégiai tényező
Orbán Viktor: az RMDSZ nem kisebbségi szervezet, hanem nemzetstratégiai tényező

A magyarok a teljesítményükkel, az érdemeikkel válaszolhatnak arra a kérdésre, hogy mi okból vannak a világon – hangsúlyozta a magyar miniszterelnök a 35 éves Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Zsukiménesben tartott ünnepi kongresszusán pénteken.

Közölte: ezért nem szabad többé tabuként kezelni a családon belüli erőszakot, az alkohol- és drogfogyasztást, az iskolaelhagyást, és ha lehet, akkor megelőzni kell azt, amit utólag csak kezelni lehet és kell is.

A népességfogyás, a kivándorlás, az elöregedés, szintén kezeletlen problémák, ráadásul Erdélyen belül a magyarlakta régiók társadalmi, gazdasági pozíciói is romlottak

– sorolta a gondokat. Kifejtette: szemléletváltásra van szükség, és a következő évtized nyerteseinek a vidéknek és a kisvárosoknak kell lenniük.

„Az RMDSZ a garancia arra, hogy a községeket erőszakosan nem vonják össze, és a megyéket nem szüntetik meg. Az RMDSZ a garancia arra, hogy lesz valódi reform, hogy lesznek gazdaságélénkítő és munkahelyteremtő intézkedések” – húzta alá az RMDSZ Országos Önkormányzati Tanácsának elnöke Hozzátette azt is, hogy

a szövetségnek a szélsőséges magyarellenes erők soha nem látott mértékű erősödése közepette is meg kell védenie a magyar embereket.

•  Fotó: RMDSZ Galéria

Fotó: RMDSZ

„Lehet, hogy most rossz pillanatban vagyunk kormányon, de ellenzékben nem csak a pillanat rossz, hanem a társaság is” – mondta a szélsőséges pártokra utalva.

Aláhúzta: az RMDSZ nem engedi úgy átszervezni Románia közigazgatását, hogy a magyaroknak rossz legyen. „Bármilyen átszervezés lesz, az ország közigazgatási egységeinek 10 százalékát továbbra is nekünk kell vezetnünk” – mondta. De az elöljáróknak nem az intézményeket, hivatalokat kell vezetniük, hanem közösségeiket – tette hozzá.

korábban írtuk

Román oldalról érkezik dicséret és köszönet a magyarok felé
Román oldalról érkezik dicséret és köszönet a magyarok felé

Ha a jelenlegi kormánykoalíció elbukik, Románia is elbukik – hangsúlyozta a Szociáldemokrata Párt (PSD) ideiglenes elnöke, Sorin Grindeanu pénteken az RMDSZ 17. kongresszusán mondott beszédében.

Antal Árpád példákat sorolt az elvégzett újításokra: az iskolai digitális oktatási alkalmazásokat, a felkészítőket, az időseknek szánt programokat, az Erdélyi GPT létrehozását, amely magyar nyelvű segítséget nyújt ügyintézéshez, csökkentve ezzel a magyar emberek kiszolgáltatottságát. Közölte:

megszervezik Erdély bejárását az RMDSZ-es minisztereknek, államtitkároknak, újraindítják az önkéntességi programot, ifjúsági kongresszust szerveznek.

•  Fotó: RMDSZ Galéria

Fotó: RMDSZ

„Azt akarjuk, hogy Erdély legyen a legszabadabb, legtoleránsabb, legbiztonságosabb és legversenyképesebb régió Közép-Kelet-Európában, az egyensúly új középpontja.

Idézet
Azt akarjuk, hogy jó legyen magyarnak lenni Erdélyben”

– összegezte a stratégiai dokumentum lényegét Antal Árpád.

korábban írtuk

Kelemen Hunor: hozzá kívánunk járulni tapasztalatainkkal a fontos problémák megoldásához
Kelemen Hunor: hozzá kívánunk járulni tapasztalatainkkal a fontos problémák megoldásához

Kelemen Hunor az RMDSZ pénteki kongresszusa után kijelentette, hogy a Szövetség hozzá kíván járulni tapasztalatával a román társadalom problémáinak megoldásához.

A kongresszuson az RMDSZ kormányon lévő politikusai – Tánczos Barna kormányfőhelyettes, Cseke Attila fejlesztési miniszter és Demeter András művelődési miniszter – is ismertette a kormány célkitűzéseit.

Az Antal Árpád által ismrtetett kongresszusi dokumentumot kézfelemeléssel egyhangúlag elfogadták a küldöttek.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 06., szombat

Kereskedelmi egység alagsorát öntötte el a víz Maroshévízen

Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.

Kereskedelmi egység alagsorát öntötte el a víz Maroshévízen
Hirdetés
2026. június 06., szombat

Több településen is károkat okozott a szombati vihar

A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.

Több településen is károkat okozott a szombati vihar
2026. június 06., szombat

Két autó ütközött, négy felnőttet és két kiskorút szállítottak kórházba

Baleset történt Sepsiszentgyörgy kézdivásárhelyi kijáratánál a 13E országúton. Az ütközés következtében hat embert szállítottak kórházba és forgalomkorlátozást vezettek be.

Két autó ütközött, négy felnőttet és két kiskorút szállítottak kórházba
2026. június 06., szombat

Oroszországot teszi felelőssé Nicușor Dan a konstancai kikötőben felrobbant ukrán drón miatt

Nicușor Dan államelnök szombaton megerősítette, hogy a pénteken felrobbant tengeri drón ukrán eredetű, de hangsúlyozta, hogy Oroszország a felelős a Romániát érintő helyzetért.

Oroszországot teszi felelőssé Nicușor Dan a konstancai kikötőben felrobbant ukrán drón miatt
Hirdetés
2026. június 06., szombat

Ketten bántalmaztak egy harmadikat, akinek még a kerékpárját is eltulajdonították

Bántalmaztak egy férfit és eltulajdonították az áldozat kerékpárját szombaton hajnalban Marosludason. Az elkövetők előzetesbe kerültek.

Ketten bántalmaztak egy harmadikat, akinek még a kerékpárját is eltulajdonították
2026. június 06., szombat

Udvarhelyszéken is átvonult a vihar szombat délután

Narancs jelzésű viharriasztást követően több településen is intenzív felhőszakadással érkezett meg a viharos időjárás. A vihar által érintett települések lakóit Ro-Alert üzenetben is figyelmeztették a hatóságok.

Udvarhelyszéken is átvonult a vihar szombat délután
2026. június 06., szombat

Minden újonnan nyíló bölcsőde vehet fel alkalmazottakat, hogy ősztől működhessenek

Minden, ebben az időszakban elkészülő bölcsőde felvehet majd állami költségvetésből fizetett személyzetet, hogy ősztől elkezdhesse működését – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan.

Minden újonnan nyíló bölcsőde vehet fel alkalmazottakat, hogy ősztől működhessenek
Hirdetés
2026. június 06., szombat

Vasárnap is elverhet az eső

A Déli- és a Keleti-Kárpátokra, Munténiára, Dobrudzsára és Moldvára érvényes fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Vasárnap is elverhet az eső
Vasárnap is elverhet az eső
2026. június 06., szombat

Vasárnap is elverhet az eső

2026. június 06., szombat

Árvízriasztást adtak ki a Küküllőkre, az Oltra és a Marosra is

Több folyó is kiléphet a medréből az esőzések következtében szombaton és vasárnap. Székelyföldi folyók is érintettek.

Árvízriasztást adtak ki a Küküllőkre, az Oltra és a Marosra is
2026. június 06., szombat

Narancssárga viharriasztást adtak ki Maros és Hargita megye több településére

Maros megye területén narancssárga kódjelzésű riasztást adtak ki záporokra, zivatarokra vonatkozóan, helyenként jégesőre is számítani lehet. Hasonló riasztás van érvényben Csíkszékre is.

Narancssárga viharriasztást adtak ki Maros és Hargita megye több településére
Hirdetés