
Fotó: Pinti Attila
Idén először Úzvölgyében is ünnepséget tartottak Románia nemzeti ünnepe alkalmából. A katonatemetőben szervezett eseményen egy, a jelenlegi Moldovai Köztársaságot is magában foglaló Nagy-Románia térképpel fogadták az érkezőket a sírkert bejáratánál.
2020. december 01., 16:492020. december 01., 16:49
2020. december 02., 09:502020. december 02., 09:50
Egyre gyakrabban ünnepelnek az úzvölgyi katonatemetőben a románok: ebben az évben
Először májusban a Hősök Napja, majd októberben a román hadsereg napja alkalmából gyűltek össze a temetőben, kedden pedig Románia nemzeti ünnepére is ott emlékeztek. Az újabb ünnepséget a korábbiakhoz hasonlóan A Nép Útja (Calea Neamului) egyesület szervezte, amelynek elnöke, Mihai Sorin Tîrnoveanu ezúttal is Facebook-oldalán hívta meg az ünneplőket a sírkertbe.
Fotó: Pinti Attila
A felhívás hatására több százan érkeztek a katonatemetőhöz a 14 órától kezdődött eseményre,
Fotó: Pinti Attila
Az esemény egy szentmisével kezdődött, ennek részeként felolvasták a szerintük ott nyugvó román katonák nevét. Később Tîrnoveanu mondott beszédet. Többek között arra kérte a jelenlévőket, hogy álljanak folyamatos őrséget, és
Fotó: Pinti Attila
Megemlítette a hétfő kora este kihelyezett helységnévtáblákat is, amelyeket szerinte „sunyi módon az éjszaka leple alatt” állítottak fel a RMDSZ-es politikusok.

Kétnyelvű helységnévtáblákat helyeztek ki hétfőn az úzvölgyi katonatemetőnél, miután Hargita Megye Tanácsa telekkönyveztette a településen áthaladó megyei utat. Két tábla a volt honvédkaszárnyák előtt, a másik kettő pedig Dormánfalva irányába mintegy három kilométerre kapott helyet.
Dormánfalva polgármestere is beszédet tartott, amelyben arra kérte a három székelyföldi megye tanácselnökeit, hogy
Fotó: Pinti Attila
A helyszínre rengeteg ételt kiszállítottak, a rendőrség és a csendőrség pedig nagy erőkkel volt jelen a rendezvényen. A járványügyi szabályok betartására folyamatosan felszólították a hatóságok a tömeget, ám nem sok sikerrel.
Fotó: Pinti Attila
Előzmények
Mint ismert, a Marosvásárhelyi Táblabíróság október elején jogerősen elutasította a Bákó megyei Dormánfalva Csíkszentmárton község elleni keresetét. A területre igényt tartó Dormánfalva bírósági úton próbálta érvényteleníteni azt a csíkszentmártoni önkormányzati határozatot, mely a község közvagyonává nyilvánította az úzvölgyi katonatemetőt és a temető szomszédságában álló egykori kaszárnyasort. A táblabíróság arra hivatkozva utasította el a keresetet, hogy a csíkszentmártoni önkormányzati határozatot kormányhatározat is megerősítette, ezért a kormányhatározatot kellene érvényteleníteni. Dormánfalva önkormányzata 2019 áprilisában önkényesen román parcellát alakított ki a Hargita és Bákó megye határán fekvő katonatemetőben, melyet korábban Csíkszentmárton község gondozott és a magyar közösség magyar katonatemetőként tartott számon. Tavaly június 6-án több ezer román megemlékező erőszakkal nyomult be a temetőbe, hogy részt vegyen a román parcella és emlékmű román ortodox felszentelésén, miután székelyek élőlánccal próbálták megakadályozni ezt.

Noha elutasította a dormánfalviak fellebbezését az általuk indított perben, a Marosvásárhelyi Ítélőtábla nem arról döntött, hogy az úzvölgyi katonatemető Csíkszentmártonhoz tartozik.

Úgy tűnik, gond nélkül szervezhet egyelőre rendezvényeket az úzvölgyi katonatemetőben a román nacionalista Calea Neamului (Nemzet Útja) egyesület. Májusi, kijárási korlátozások között tartott megemlékezésük a hatóságok szerint nem sértett törvényt, mivel mise volt.

A járványügyi korlátozásokat semmibe véve ünnepeltek több százan a román hadsereg napja alkalmából vasárnap tartott megemlékezésen az úzvölgyi katonatemetőben. Az eseményt a magyarellenes Nép Útja (Calea Neamului) egyesület szervezte, élén Mihai Sorin Tîrnoveanuval.

A járványügyi korlátozásokat semmibe véve ünnepeltek ismét a román hadsereg napja alkalmából vasárnap tartott román megemlékezésen az úzvölgyi katonatemetőben.

Jogerős bírósági ítélet is van arról, hogy az úzvölgyi katonatemető és a közeli egykori kaszárnyasor Csíkszentmárton közvagyonának része. Ezzel még nyilvánvalóbbá vált a sírkertben tavaly megjelent betonkeresztek felállításának jogszerűtlensége.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
4 hozzászólás