
Elhunyt szeretteinkre emlékezünk november elsején. Archív
Fotó: Erdély Bálint Előd
Noha a római katolikus egyházban a halottak napja november 2-án van, már mindenszentek ünnepén, november elsején felkeresik elhunyt szeretteik sírját a katolikusok, gyertyát gyújtanak és imádkoznak érettük. A protestáns egyházakban november első napjaiban nincs kiemelt ünnepnap, de a reformátusok, unitáriusok, evangélikusok hagyományosan november elsején vagy az azt megelőző hétvégén keresik fel elhunyt szeretteik sírjait.
2022. november 01., 08:552022. november 01., 08:55
2022. november 01., 11:192022. november 01., 11:19
A keleti ortodox egyházban már 380-tól megemlékeznek a vértanúkról. A nyugati egyház liturgiájába mindenszentek ünnepét IV. Bonifác pápa vezette be egy templomszentelés alkalmával, amikor 609. május 13-án Mária és az összes vértanú tiszteletére szentelte fel az eredetileg a pogány istenek tiszteletére épült római Pantheont. Ennek évfordulóját mindenszentek ünnepeként kezdték el ünnepelni. III. Gergely pápa (731–741) kiszélesítette az ünnepelendők körét:
IV. Gergely pápa (827–844) döntése értelmében került az ünnep november 1-jére. Szent Odilo clunyi apát kezdeményezte, hogy miután mindenszentek ünnepén az egyház megemlékezik a mennyország szentjeiről, másnap az összes megholtról is emlékezzen meg. 998-ban vált szokássá az ünnep, majd a 11. században a clunyi bencések hatására széles körben elterjedt.
Baricz Lajos marosszentgyörgyi római katolikus plébános a mindenszentek ünnepe kapcsán arról beszélt a Székelyhon megkeresésére, hogy november elsején a katolikus egyház azokra a szenetekre emlékezik, akiket nem ünnepeltek meg az egyházi év folyamán.
„Az egyházi tanítás szerint a szentek azok, akik elköltöztek a földi világból és már Krisztus színe előtt vannak, ahogy Pál apostol mondja: »Ma még csak tükörben, homályosan látunk, akkor majd színről színre«. Ők alkotják a megdicsőült egyházat, november elsején őket ünnepeljük. Vannak, lehetnek szubjektív szentjeink is, olyan hittel teli életet élt emberek, nagyszülők, tanítók, plébánosok, akik a mi példaképeink voltak, akiktől imádkozni tanultunk.”
A katolikus lelkész kitért arra is, hogy a megdicsőült egyház mellett a katolikus tanítás szerint vannak olyan lelkek, akik az átmeneti állapotban, a tisztítótűzben vannak, ők a szenvedő egyház tagjai, és érettük imádkoznak az élők, akik a küzdő egyházat alkotják. Ugyan november másodikán van a halottak napja, de már november elsején, mindenszentek ünnepének estéjén kimegyünk elhunyt szeretteink sírjához, gyertyát gyújtunk és imádkozunk értük.
A katolikus templomokban november elsején három szentmisét tartanak, és legtöbb helyen a temetőkben is misézik a plébános. A liturgia része ez az ima is, ami ilyenkor elhangzik: Adj, Uram, örök nyugodalmat nekik, és az örök világosság fényeskedjék nekik.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!