
A székelyudvarhelyi Művelődési Ház épülete. Mi lesz a benne levő kulturális intézmények sorsa, ha a kormány végigviszi az összevonást célzó tervezetét?
Fotó: Erdély Bálint Előd
Döbbenettel értesültek, és tiltakoznak a Székelyudvarhely Megyei Jogú Város fenntartásában működő kulturális intézmények vezetői a kormány által nyilvánosságra hozott gazdasági megszorításokat tartalmazó kormányhatározat-tervezetről. A közös állásfoglalást Simon Mária Tímea, a Székelyudvarhelyi Művelődési Ház igazgatója, Orendi István az Udvarhely Néptáncműhely vezetője, Nagy Pál a Tomcsa Sándor Színház igazgatója, Szőcs Endre, a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár vezetője és Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum igazgatója írják alá.
2023. augusztus 04., 21:212023. augusztus 04., 21:21
2023. augusztus 04., 21:232023. augusztus 04., 21:23
Mint a szerkesztőségünknek is elküldött állásfoglalásban fogalmaznak: aggodalommal követik a fejleményeket, az ügyben, hiszen intézményeik létét veszélyeztető, mérhetetlen veszteségeket előidéző intézkedéseket helyez kilátásba.
„Amennyiben a román kormány nyilvánosságra hozott tervezetét életbe léptetik, a székelyudvarhelyi kulturális élet teljesen ellehetetlenül.
– fogalmaznak az állásfoglalásban.

Ötven intézkedést magába foglaló sürgősségi rendelettel készül csökkenteni a kormány a költségvetési kiadásokat - jelentette be a pénzügyminiszterrel tartott szerdai találkozója utáni sajtótájékoztatóján a miniszterelnök.
Azt is írják, hogy Székelyudvarhelyen az elmúlt évtizedek intézményteremtő közgondolkodása mára egy sokszínű, önálló, a város kulturális életét meghatározó intézményrendszert hozott létre, amely magyar identitásunk legfőbb bástyája.
„Közösségként való cselekvőképességünk szűnik meg, ha elveszítjük identitásunkat, ha nem vigyázunk kulturális értékeinkre.
Éppen ezért elutasítunk minden olyan törekvést, amely fűnyíróelv mentén a helyi realitások figyelmen kívül hagyásával kezelné az ország kulturális intézményrendszerének átalakítását” – olvasható a dokumentumban.

„Lakatot tehetünk minden kulturális és sportintézményünkre és programra, amely Csíkszereda város életnek a sava-borsát adta” – mondta Korodi Attila városvezető arra a kormányrendelet-tervezetre reagálva, amely a közigazgatásban hozna megszorításokat.
Az intézményvezetők tiltakoznak a létszám alapú és diszkriminatív intézkedés ellen, amely jogi keretet szolgáltat a kulturális intézmények létező hálózatának felszámolásához, az egyes ágazatok sajátos problémafelvetéseinek eltörléséhez, továbbá szerintük

Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján bírálta azt a sürgősségikormányrendelet-tervezetet, amely az önkormányzatok költségvetését szabályozná.
„A lokális értékeket és jellegzetességeket mellőző központosító intézkedések nagy kárt tudnak okozni a kisközösségek életében, pótcselekvések sorozatát, céltalan sodródást és megfelelési kényszert idézve elő. Ezért gondoljuk indokolatlannak a kulturális, sport és vallási ágazatokra fordítható keretösszegek kormányrendelet általi leszabályozását, főleg olyan kontextusban, hogy ezeket a kiadásokat a helyi önkormányzatok saját bevételi forrásaikból, pontosabban a lokális közösség adózásából finanszírozzák.
– áll még a dokumentumban.
A kulturális alapszolgáltatás fenntarthatósága jegyében, határozottan kérjük, hogy az oktatás, egészségügy, igazságszolgáltatás (stb.) számára biztosított létszámalapú intézményi összevonási és költségkorlátozási mentességet terjesszék ki a kulturális ágazatokra is! – zárul az állásfoglalás.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
1 hozzászólás