Antal Árpád mielőbbi találkozó szükségességét sürgette a Municípiumok Szövetsége (AMR) és a kormány képviselői között
Fotó: Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala
Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján bírálta azt a sürgősségikormányrendelet-tervezetet, amely az önkormányzatok költségvetését szabályozná. Úgy véli, ezzel a rendelettel a kormány a helyi önkormányzatokat, illetve a kis- és középvállalkozókat lehetetleníti el.
2023. augusztus 03., 17:092023. augusztus 03., 17:09
2023. augusztus 03., 18:122023. augusztus 03., 18:12
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere mellett Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere is elmondta véleményét arról a sürgősségikormányrendelet-tervezetről, amely az önkormányzatok költségvetését szabályozná.
„Alapvetően három nagy problémám van ezzel a tervezettel.
Egyrészt nem történt konzultáció az önkormányzati struktúrákkal.
Másrészt súlyosan sérti a helyi autonómia elvét.
Harmadrészt azok, akik megfogalmazták, úgy gondolják, hogy egy önkormányzatnak, egy polgármesternek az a feladata, hogy hidat építsen, és minden forrást betonba fektessen, és nem az, hogy közösséget építsen, mert minden olyan költséget megpróbálnak megnyirbálni, ami kultúráról, sportról, szabadidős tevékenységről szól”
– sorolta nehezteléseit az elöljáró.
„Lakatot tehetünk minden kulturális és sportintézményünkre és programra, amely Csíkszereda város életnek a sava-borsát adta” – mondta Korodi Attila városvezető arra a kormányrendelet-tervezetre reagálva, amely a közigazgatásban hozna megszorításokat.
Úgy véli, ha ezt a tervezetet ebben a formában elfogadják, mindamellett, hogy az alkotmány elvének megsértése is felmerül, a kormány egy olyan intézkedéséről beszélhetünk, ami által
„Értem azt, hogy a kormány elszámolta magát, amikor a költségvetést állította össze, így ezt korrigálni kell. De ez megoldható például egy olyan szolidaritási adóval, amit az RMDSZ javasolt, és ami csak a nagy cégeket érinti”– adott ötletet a polgármester.
Ami a közszférát illeti, Antal szerint a rendrakást a központi apparátussal kellene kezdeni, szerinte ugyanis nem az a megoldás, hogy megint az önkormányzatoktól próbálnak elvenni hatásköröket, forrásokat, személyzetet.
„Nem jöhet a kormány, és nem mondhatja azt, hogy nem lehetnek 50 alkalmazottnál kevesebbel rendelkező intézmények, mert különböző méretű városokról beszélünk, nem ugyanazt jelenti Bukarestben vagy Temesváron egy 50 fős intézmény, mint Kovásznán vagy Sepsiszentgyörgyön. Ez a kulturális intézmények esetében azt fogja jelenteni, hogy például Sepsiszentgyörgyön az Andrei Mureşanu Színháznak megszűnne az önállósága, és össze kellene olvasztani a Tamási Áron Színházzal, miközben leépítünk 15 százalékot. Nincs köze a valósághoz ennek a megközelítésnek.
De ugyanakkor Erdély többi részén, ahol a magyarok vannak kisebbségben, a magyar kulturális intézményeket és az önállóságukat veszélyezteti” – tette hozzá az elöljáró.
A tervezet egyik lényege tehát az, hogy az állam ezentúl megszabná, hogy az önkormányzatok a költségvetésük legtöbb 7,5 százalékát költhetnék sportra, kultúrára, szabadidőre és zöldövezetekre összesen.
A helyi önkormányzatokra vonatkozó rendelkezéseket törölni kell ebből a tervezetből, mondta az elöljáró. Romániában létezik arra vonatkozó jogszabály, amely a lakosság számának függvényében határozza meg a helyi önkormányzatok alkalmazottainak létszámát, ezért más korlátozás nem szükséges. A kormánynak pedig azzal kellene foglalkoznia, hogy rendet tegyen a központi adminisztrációban.
„Összegezve, a kormány javaslata a helyi autonómiába való brutális beavatkozás, annak ellenére, hogy a Helyi Autonómia Európai Chartáját Románia is ratifikálta”– emelte ki a polgármester.
Antal Árpád mielőbbi találkozó szükségességét sürgette a Municípiumok Szövetsége (AMR) és a kormány képviselői között, még a rendelet elfogadása előtt, annak érdekében, hogy tisztázzák az összes, helyi adminisztrációt érintő kérdéseket.
Mint megírtuk, hétfőn az állami kiadások „lehető legnagyobb mértékű” csökkentését, valamint a költségvetési bevételek növelését célzó intézkedéscsomagról állapodtak meg a kormánypártok. A takarékossági intézkedések 200 ezer betöltetlen közalkalmazotti állás felszámolását, az „indokolatlan” pótlékok eltörlését, intézmények összevonását és felszámolását is jelentik. A kiadások csökkentésével év végéig mintegy 6 milliárd lejes megtakarítást akarnak elérni.
Közzétette a mezőgazdasági minisztérium a burgonyatermesztők de minimis támogatásáról szóló határozattervezetet.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló Roncsautó programnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
Nagy népszerűségnek örvend a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórháznak az a kezdeményezése, mely lehetőséget teremt az egészségügyi pályára készülő diákoknak a személyes betekintésre több kórházi osztály életébe.
Átszervezik az ügyfélfogadási rendet a szentegyházi polgármesteri hivatalnál, hogy a nap egy részében az ügyfeleket fogadhassák, a másik részében pedig zavartalanul dolgozhassanak az irodai feladatokon.
Néhány nap múlva kezdetét veszi Románia idei legnagyobb sporteseménye, a divízió 1/A jégkorong-világbajnokság, amelynek április 27. és május 3. között a sepsiszentgyörgyi Sepsi Aréna ad otthont.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő minivakáció ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
Támogatja a székelyek erőfeszítéseit vallási, nyelvi, etnikai és kulturális identitásuk megőrzésére Crin Antonescu elnökjelölt, aki szerdán a csíkszeredai megyeházán találkozott a Hargita megyei településvezetőkkel.
Elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezetet.
Sepsiszentgyörgyön az Új és a Kút utcában látott munkához a Közüzemek Rt. csapata. Ugyanakkor hamarosan az Állomási-szigetet is csatlakoztatják a vízhálózatra.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
szóljon hozzá!