
Csíkszereda madártávlatból. Országos szinten kérdéseket vet fel a kormányrendelet tervezete
Fotó: Pinti Attila
„Lakatot tehetünk minden kulturális és sportintézményünkre és programra, amely Csíkszereda város életnek a sava-borsát adta” – hívta fel a figyelmet Korodi Attila, Csíkszereda városvezetője arra a sürgősségikormányrendelet-tervezetre reagálva, amely a közigazgatásban hozna jelentős megszorításokat.
2023. augusztus 03., 16:102023. augusztus 03., 16:10
2023. augusztus 03., 18:102023. augusztus 03., 18:10
Közzétette a Marcel Ciolacu miniszterelnök vezette kormány azt a sürgősségikormányrendelet-tervezetet, amely jelentős megszorításokat hozna a közigazgatásban azzal a céllal, hogy csökkentsék az államháztartási hiányt. A tervezet egyik lényege: az állam ezentúl megszabná, hogy az önkormányzatok a költségvetésük legtöbb 7,5 százalékát költhetnék sportra, kultúrára, szabadidőre és zöldövezetekre összesen.
– húzta meg a vészharangot Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.

Ötven intézkedést magába foglaló sürgősségi rendelettel készül csökkenteni a kormány a költségvetési kiadásokat - jelentette be a pénzügyminiszterrel tartott szerdai találkozója utáni sajtótájékoztatóján a miniszterelnök.
Szerinte az ország összes kis- és közepes városát érinti ez a tervezet, amelyek ezentúl nem tudnak majd kulturális és sportrendezvényeket szervezni, közintézményeket fenntartani azok miatt az előírások miatt, amiket ez a tervezet hozni fog – amennyiben ebben a formában életbe lép.
– osztotta meg Korodi. Hozzátette idén közel 42 millió lejből gazdálkodik a város, ami a kulturális és sportéletet illeti, ebből 12 millió lej beruházást tesz ki, 21 millió lej működési költségeket fedez, 9 millió lej pedig kulturális, sport és egyházi támogatásokra fordítható. A fenti számokból is kiderül, hogy

A megyei sport-, kulturális, közegészségügyi, állategészségügyi igazgatóságok, valamint a tanfelügyelőségek 2025. január 1-jétől átkerülnek a megyei közigazgatási hatóságokhoz, a kevesebb mint 50 alkalmazottal rendelkező intézményeket pedig átszervezik.
Ha a rendelet életbe lép, akkor össze kellene vonni a Csíki Játékszínt, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttest, a Csíki Székely Múzeumot és a Városi Sportklubot. Továbbá
hiszen mint fentebb írtuk, mindössze 8,4 millió lejt fordíthatnának sportra és kultúrára. A városházán is infrastrukturális átalakításra, osztályok összevonására lehet szükség.
„Gondoljunk csak bele, hogy európai uniós finanszírozásból felújítjuk a színházat és a Nagy Imre Galériát, saját forrásból felújítjuk a Csíki Csobbanó tetőzetét. De a színházat, a galériát, az uszodát közben be kell zárjuk, mert nem jut pénz a működtetésükre! Le kell mondanunk a színházi előadásokról, a kori-úszás programról, a múzeumi programokról. A kommunisták sem tudták ellehetetleníteni a Régizene Fesztiválunkat, a Ciolacu-kormánynak azonban ez sikerülhet! Ma kezdődnek a Csíkszeredai Városnapok. Ha a kormány nem változtat az álláspontján, akkor utoljára, mert nem engedik meg nekünk, hogy a jövőben ilyen jellegű rendezvényeket támogassunk” – fejtette ki Korodi Attila.
és még sok más program, ami a városi élet sava-borsát jelenti.
Mint fogalmazott, ami a városnak a vonzerejét jelentette, azt ölnék meg.
– fejezte ki felháborodását és csalódottságát a városvezető.
Az elöljáró arra biztatja a kulturális és sport témakörben tevékenykedő szervezeteket és a közigazgatásban dolgozókat, hogy hallassák a hangjukat, amíg a tervezetet nem fogadják el.
Mint ismert, hétfőn az állami kiadások „lehető legnagyobb mértékű” csökkentését, valamint a költségvetési bevételek növelését célzó intézkedéscsomagról állapodtak meg a kormánypártok. A takarékossági intézkedések 200 ezer betöltetlen közalkalmazotti állás felszámolását, az „indokolatlan” pótlékok eltörlését, intézmények összevonását és felszámolását is jelentik. A kiadások csökkentésével év végéig mintegy 6 milliárd lejes megtakarítást akarnak elérni.
A kormány kötelességének nevezte a határon túli magyarok jogainak képviseletét a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szerdán Budapesten, a 29. Kárpát-medencei Nyári Egyetem és a Határon Túli Intézmények Fórumának megnyitóján.
Sárga jelzésű hőségriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia hét nyugati megyéjére.
November 12-én érkezik a mozikba a rendszerváltás utáni legnépszerűbb film folytatása, a Hogyan tudnék élni nélküled? második része. A kedvcsináló plakát után szerdán megjelent az első előzetes.
Bezárja a Zsibón (Jibou) működő üzemét az amerikai autóipari biztonsági rendszereket fejlesztő és gyártó Joyson Safety Systems – írja Profit.ro a Szilágy megyei munkaerő-elhelyező ügynökség (AJOFM) közleménye alapján.
Ismét emelkedett az üzemanyagok ára szerda reggel, alig néhány órával az előző, kedd délutáni drágulás után. A gázolaj új irányadó ára literenként 10,2 lej, míg a benziné 9,2 lej.
Július 30-tól nyugat felől egy fokozatosan erősödő hőhullám éri el Romániát, amely várhatóan augusztus 3–6. között tetőzik – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Jóváhagyta a kormány kedd esti ülésén 6850 álláshely betöltését az állami egészségügyi rendszerben – közölte az egészségügyi minisztérium.
A betegellátás nem szenvedi meg az általános sztrájkot, és arra is lehetőség van, hogy sürgősségi esetben ott, ahol szükséges, a sztrájkoló dolgozó kilépjen a tiltakozásból és visszatérjen a munkába – mondta a Székelyhonnak a Sanitas képviselője.
A Richter-skála szerint 3,4-es erősségű földrengés történt kedden 17 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Szerdán is folytatódik az általános sztrájk az egészségügyben – jelentette be a Sanitas Szakszervezeti Szövetség elnöke, Iulian Pope kedden, miután az új bértörvényről egyeztettek az egészségügyi minisztériumban.
14 hozzászólás