Lukács-Márton Réka: nem dől össze a világ, ha nem tízest ír a gyerek a vizsgán
Fotó: Haáz Vince
Az érettségi és a nyolcadikosok országos képességfelmérő vizsgája miatt sok családban feszült a hangulat már hetek óta, hiszen nemcsak a gyerek, de a szülő is szorong. Pedig a legfontosabb kérdés ilyenkor, amit feltehet magának a vizsga előtt álló diák szülője: hogyan támogathatom gyerekemet ebben az időszakban?
2024. június 23., 08:572024. június 23., 08:57
Fontos-e a szülői támogatás és hozzáállás a vizsga előtt álló gyerekek, fiatalok esetében ahhoz, hogy a diák ne szorongja túl a helyzetet, vagy mindegy a szülői hozzáállás, ez úgyis gyerektől függ? – kérdeztük meg Lukács-Márton Réka pszichológustól. Ő úgy véli, hogy ez nagymértékben a gyerektől függ, de benne van az is, hogy az elmúlt években milyen szintű volt a gyerek teljesítményszorongása, milyen elvárások voltak támasztva vele szemben, mennyire voltak ezek akár megvalósítható vagy meg nem valósítható elvárások a szülők részéről.
„Gyakran hallok olyat, hogy a szülőnek nincs semmilyen elvárása, hisz a gyereke ígyis-úgyis szorong. De számít, hogy például hányadik gyerekről van szó a születési sorban. Mert általában az első gyerektől több mindent elvárnak a szülők, és gyakran
Ilyen esetben náluk azért nagyobb a teljesítményszorongás, mert úgy érzi, ő kell csillogjon-villogjon, de ez nagymértékben személyiségfüggő, hogy ki mennyire szorong, ki mennyire bízik magában” – magyarázza Lukács-Márton Réka.
Az első és legfontosabb dolog, amit szülőként megtehetünk, hogy bízzunk a gyerekünkben, higgyük el, hogy jól megy majd neki, hogy fog sikerülni, támogassuk abban, hogy a legjobb tudása szerint megnyilvánuljon, így elkerüljük azt a helyzetet, hogy túlkattogja az egészet. Lehet, hogy végig tízes tanuló volt, de most a teljesítményszorongás miatt maximum egy ötöst tud írni a vizsgán – fejti ki a szakember.
„Tehát valahogy úgy kellene támogatnunk, hogy próbáljuk meg tudtára adni, nem dől össze a világ, ha nem tízest ír,
– teszi hozzá a pszichológus.
Ha mégsem sikerül az érettségi vagy a nyolcadik végi képességfelmérő, akkor sem kell kétségbeesni – vallja a szakember, itt sem ér véget a világ.
Számos oka lehet annak, hogy miért nem sikerült a vizsga, de kevés olyan diák van, akinek azért nem sikerül, mert annyira szétizgulja magát. Ha valaki készül az érettségi vizsgára, megfelelően tanul, akkor legtöbbször sikerül.
A pszichológus szerint nagyobb annak a valószínűsége, hogy valakinek tanulási mulasztás miatt nem sikerül az érettségije, mint az, hogy a túlzott szorongás miatt. Nyilván ezt fel kell mérni, a legtöbb szülő tisztában van azzal, hogy milyen képességű a gyereke. Számon kell kérni, mi volt az, ami nem ment, miért nem kért segítséget, miben tudnak a szülők segíteni, és valahogy támogatni kell abban a hitben, hogy
„Gyakran látom azt, hogy a szülők feltesznek erre a vizsgára mindent. Pedig várhat még egy félévet, még akár egy évet is, hogy akkor vizsgázzon. Nem olyan kellemes ez a helyzet, de ez nem egy olyan lehetőség, amit csak egyszer lehet megugrani, és többet soha, és vége van a világnak, ha nem sikerül. Minden szülő szeretné, hogy a gyerekének elsőre sikerüljön az érettségije, jól menjen, és minden patent legyen, de nincs vége a világnak akkor sem, ha ez nem így történik” – közvetítte megnyugtató szavait a szülők felé a pszichológus.
Jövő tavasszal Magyarországon országgyűlési választásokat tartanak, amelyen a romániai magyar állampolgárok is szavazhatnak levélben. Ehhez előzetes regisztráció szükséges, amelyben az Eurotrans Alapítvány nyújt segítséget.
Ilie Dumitrescu volt válogatott labdarúgó fia, Toto Dumitrescu előzetes letartóztatását indítványozta szerdán Bukarest első kerületének ügyészsége.
Bejelentette a Dacia az új Duster Pick-Up romániai piacra dobását. Az új modell duplakabinnal érkezik, négy férőhelyet kínál, és vegyes felhasználásra szánják – személyszállításra, illetve teherszállításra egyaránt.
Több száz flamingó pihent meg a román tengerpart közelében, a Nuntași-tavon. Érkezésüket videóra vették.
A Donald Trump amerikai elnök elleni 2016-os vádirat másolatának nevezte szerdán Călin Georgescu az ellene szóló vádiratot.
Az Európai Unióban az éves infláció augusztusban 2,4 százalékon, az euróövezetben 2 százalékon stagnált, a romániai 8,5 százalékos infláció pedig a legmagasabb volt az EU-ban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán közvitára bocsátotta a hallgatói ösztöndíjak összegét jóváhagyó miniszteri rendelet tervezetét.
Ilie Bolojan szerint Románia nem tudja 8 százalék alatti költségvetési hiánnyal zárni az idei évet, a jelenlegi deficit magasabb az év elején és az év közepén prognosztizáltnál.
Cserbenhagyás miatt őrizetbe vették kedd este Toto Dumitrescut, Ilie Dumitrescu volt válogatott labdarúgó fiát, akit azzal gyanúsítanak, hogy autóbalesetet okozott Bukarestben, majd elmenekült a helyszínről.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint decemberre közel 15 százalékra nő az infláció, ha a kormány október elsejétől megszünteti az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
szóljon hozzá!