
Tovább folytatódnak Romániában a kormányellenes utcai megmozdulások, noha a tüntetéseket kiváltó eredeti okok immár megszűntek.
2012. január 17., 20:122012. január 17., 20:12
Raed Arafat vissztér a minisztériumi pult mögé
Kedden az ország számos nagyvárosának főterén ismét több ezren sereglettek össze, követelve Traian Băsescu államfő és Emil Boc kormányának távozását, a korrupció felszámolását, az életkörülmények javítását, mindemellett előre hozott parlamenti választások kiírását, valamint a kormányzat és a politikai rendszer reformját sürgették. Bukarestben hétfőn este kevesebb incidens történt, mint egy nappal korábban, ami annak köszönhető, hogy a rendőrség különleges alakulatainak állig felfegyverzett tagjai a tömegben elvegyülve azonosították a rendbontókat, több száz személyt igazoltattak, lefényképeztek és megmotoztak. Egy futballszurkolókból álló népesebb csoportot azonban csak könnygáz bevetésével tudták megfékezni, ugyanakkor mintegy százötven személyt őrizetbe vettek, miután kést, csavarhúzót, viperát, láncot, köveket, egyéb szúróeszközöket, petárdákat találtak náluk. A csendőrség kedden ismertetett adatai szerint hétfőn mintegy 13 ezer ember vonult utcára az ország 52 városában.
A tüntetéshullám várhatóan a következő napokban sem csitul, a munkavállalói érdekképviseletek ugyanis kedden megtagadták, hogy részt vegyenek a miniszterelnök által összehívott társadalmi egyeztető kerekasztalon, a tanügyi szakszervezetek pedig bejelentették, hogy egy hét múlva általános sztrájkot robbantanak ki, mivel elmaradt a közszférában 2010-ben foganatosított huszonöt százalékos bércsökkentés kompenzálása. Eközben utcára hívták híveiket a balliberális ellenzéki pártok is, sőt Victor Ponta, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke Brüsszelben arra buzdította az európai szocialistákat és liberálisokat, hogy kezdeményezzenek eljárást „a romániai demokrácia csorbulása, a diktatúra kialakulása” miatt.
Ezzel egy időben Emil Boc kedden bejelentette: a többek között Traian Băsescuval folytatott megbeszélése nyomán Raed Arafat visszatér az egészségügyi minisztérium államtitkár-helyettesi posztjára, és részt vesz az új egészségügyi törvény kidolgozásában. A palesztin orvos egy héttel ezelőtt mondott le az ágazat részleges magánosítását célzó elképzelések miatt, a tömegtüntetések az ő támogatása érdekében robbantak ki. Rögtönzött sajtótájékoztatóján Arafat hangsúlyozta: azért tér vissza, mivel lemondásának oka megszűnt, ugyanakkor bevallása szerint „sokkolta”, amikor megtapasztalta, mekkora támogatottsága van a lakosság körében, ami azt is bizonyítja, hogy az emberek hisznek mindabban, ami a vezetése alatt a sürgősségi ellátásai rendszerben felépült.
Elfogták hétfőn Olaszországban az itthon börtönbüntetésre ítélt, de szökésben lévő maneleénekes Dani Mocanut és a testvérét.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kormányközi nukleáris energetikai együttműködési megállapodást ír alá amerikai kollégájával, Marco Rubióval – közölte a tárcavezető pénteken Washingtonban.
Intercity vonat ütközött személyautóval a Pest vármegyei Szentmártonkátán, a Vasútsoron lévő vasúti átjárónál kedd este romániai idő szerint tíz óra után, a járműben utazó hat ember közül öten életüket vesztették.
Elhunyt Dick Cheney, az Egyesült Államok korábbi alelnöke, védelmi minisztere és republikánus kongresszusi képviselője – jelentette be családja kedden.
A római belvárosban hétfőn összeomlott középkori torony romjai alá szorult román munkás meghalt a kórházban, miután több mint tíz órával a baleset után élve kiemelték a romok közül.
A magyar miniszterelnök november 7-én Donald Trump amerikai elnök vendége lesz a Fehér Házban, a találkozón energetikai, gazdasági, pénzügyi együttműködésről és a béke lehetséges kimenetéléről is tárgyalnak majd.
Elfogytak a rendelkezésre álló jegyek a magyar labdarúgó-válogatott utolsó világbajnoki selejtezőmérkőzésére, melyet az ír csapattal játszik november 16-án a Puskás Arénában. Székelyföldi szurkolóknak is sikerült jegyet vásárolniuk.
Nyolc magyar és két német állampolgár, valamint a kenyai kapitány tartózkodott azon a kisrepülőgépen, amely lezuhant kedden Kenya partvidékén, a légikatasztrófának nincsenek túlélői – közölte a gépet üzemeltető Mombasa Air Safari légitársaság.
Súlyos börtönbüntetésekre ítéltek hétfőn Skóciában öt román állampolgárt szexuális bűncselekményekért, embercsempészetért és kelet-európai nők prostitúcióra kényszerítéséért.
Lemondott vasárnap Andreja Katic szlovén igazságügyi miniszter és Bostjan Poklukar belügyminiszter, miután előző nap hajnalban az ország délkeleti részén található Novo Mesto városban meggyilkoltak egy férfit.
szóljon hozzá!