A dél-szudáni parlament elnöke szombaton hivatalosan kikiáltotta az ország – Dél-Szudán – függetlenségét. A Szudánból megállapodás alapján kiszakadt Dél-szudáni Köztársaság a világ 196., Afrika 55. önálló országa, az ENSZ 193. tagállama.
2011. július 09., 16:092011. július 09., 16:09
2011. július 11., 13:542011. július 11., 13:54
James Wanni Igga, a parlament elnöke helyiek tízezrei és nagyszámú külföldi vezető jelenlétében, ünnepélyes szertartás keretében jelentette be hazája függetlenné válását. „Mi, a nép demokratikusan választott képviselői ezennel kinyilvánítjuk, hogy Dél-Szudán független és szuverén állam” – hangzott a parlamenti elnök által felolvasott proklamációban.
Egyiptom elismerte Dél-Szudán államiságát azt követően, hogy a terület elszakadt az ország északi részétől - közölte Mohamed el-Orabi külügyminiszter. A politikus az újonnan létrejövő állam fővárosába, Jubába történt érkezésekor - még a függetlenség kikiáltása előtt – nyilatkozott, s szavait a MENA egyiptomi hírügynökség idézte. Egyiptom támogatja az új államot, amelyet elsőként Szudán kartúmi kormányzata ismert el pénteken, néhány órával azelőtt, hogy megalakult az új ország.
Kairó ugyanakkor aggódva kísérte figyelemmel Szudán két területének elszakadását. Egyiptom ugyanis nagy mértékben függ a Nílus vízétől, és Dél-Szudán megalakulásával újabb állammal kell számolnia a vízhasználattal kapcsolatban. A kelet-afrikai országok korábban sürgették, hogy tekintsék át a még gyarmati időkben kijelölt vízkivételi kvótákat a Níluson. A kairói székhelyű Arab Liga közölte, hogy Dél-Szudánnak joga van csatlakozni a szervezethez – jelentette be az egyiptomi állami televízió.
Az USA energiaügyi hivatala jelentősen, hordónként átlagosan 86,81 dollárra emelte a Brent nyersolaj 2026-os világpiaci átlagárára vonatkozó előrejelzését a korábbi 82 dollárról a Hormuzi-szoroson keresztüli szállítások tartós fennakadása miatt.
Történelmi mélypontra csökkent a Lake Mead, az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának vízszintje szombaton – derül ki a vízügyi hatóságok adataiból.
Andrew és Tristan Tate influenszerek ügyvédei pénteken azt kérték egy amerikai bírótól, hogy óvadék ellenében helyezze szabadlábra ügyfeleiket a miami börtönből.
Megerősítették a biztonsági intézkedéseket a ceutai határ mindkét oldalán péntekre virradó éjjel, miután Marokkó felől tömegesen, a hatóságok első becslései szerint mintegy 40 ezren jutottak be az észak-afrikai autonóm spanyol városba.
Megrongálták a medjugorjei Mária-szobrot és felgyújtották a helyi Szent Jakab-templom szabadtéri oltárát néhány nappal a Mladifest nemzetközi katolikus ifjúsági találkozó kezdete előtt.
Őrizetbe vették Miamiban a férfiak felsőbbrendűségét hirdető amerikai-brit influencert, Andrew Tate-et és testvérét, Tristant. Az intézkedésre az Egyesült Királyság kérésére került sor, amely nemi erőszak vádja miatt kezdeményezte a kiadatásukat.
Izraelben a környezetvédelmi miniszter megszelídített vadállattá minősítette át a nílusi krokodilokat, hogy a természetvédelmi hatóságok tiltakozása ellenére börtönök őrzésére is alkalmazhassák őket – jelentette az izraeli média pénteken.
Ukrajna jelenleg évente 10 millió drónt gyárt, és ezt a mennyiséget 20 millióra tervezi növelni – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden Kijevben, az ukrán államiság napja alkalmából rendezett ünnepségen.
Lemond parlamenti mandátumáról Szijjártó Péter, és a BYD-nél vállal munkát. Ezt a fideszes képviselő közölte Facebook-oldalán szerdán.
Egy román állampolgár életét vesztette, egy másik pedig súlyosan megsérült a kedden egy brüsszeli toronyházban keletkezett tűzben – közölte szerdán a román külügyminisztérium.
szóljon hozzá!