
Fotó: Kristó Róbert
Mivel nem sikerült kilobbiznia Brüsszelben a külföldiek földvásárlási moratóriumának meghosszabbítását, Románia 2014. január elsejétől szigorít a mezőgazdasági területek adásvételének feltételein.
A kormány által szerdán elfogadott rendelet szerint a helybeli lakosoknak és az államnak elővásárlási joga lesz az adásvételek során.
A termőföldek külföldi tulajdonba kerülésének részleges korlátozása érdekében szigorítja a kormány a hazai és külföldi magánszemélyek földvásárlásának feltételeit. A Ponta-kabinet által szerdán jóváhagyott, többszöri módosításon átesett sürgősségi rendelet szerint január elsejétől megnyílik a földpiac az uniós állampolgárok számára is, viszont magánszemélyek számára nem lesz könnyű a telekvásárlás. A külföldiek földvásárlására Románia 2007-es EU-csatlakozásakor hirdetett moratórium idén lejár, a termőföldpiac jövő évi liberalizálásának határidejét pedig Bukarestnek annak ellenére sem sikerült kitolnia, hogy Dacian Cioloş személyében román az EU mezőgazdasági főbiztosa.
A parlament elé terjesztett rendelet rögzíti: egy adott földterület társtulajdonosának, bérlőjének, a településen élő negyven év alatti földműveseknek, a szomszédos parcellák tulajdonosainak és az államnak is elővásárlási joga lesz. Az eladási ajánlatot a települések polgármesteri hivatalánál kell bejelenteni, az áruba bocsátott földterületek adásvételét pedig a miniszterelnöki hivatal alárendeltségébe tartozó országos hatóság fogja felügyelni, amely átveszi a megszűnő állami földalap hatásköreit. A tervezet kimondja, hogy a rendeletben rögzített feltételek áthágása esetén az adásvétel semmis, a külföldi magánszemélyek pedig csak akkor jelentkezhetnek termőföld-vásálásra, ha az elővásárlási joggal rendelkezők részéről nem mutatkozik hasonló igény. Különben a földtörvényre vonatkozó módosító javaslatok egyik korábbi változata még előírta volna, hogy egy magánszemély legfeljebb száz hektár földterülettel rendelkezhet, a mostani azonban már nem szab birtokhatárt. Hasonlóképpen törölték azt a feltételt is, miszerint csak a mezőgazdasági képzettséggel rendelkező, vagy legalább öt éve földműveléssel foglalkozó román és uniós állampolgárok vásárolhatnak termőföldet az országban.
Külföldiek eddig is vásárolhattak földet Romániában, de nem magánszemélyként, hanem az országban bejegyzett cégek tulajdonosaiként. A mezőgazdasági minisztérium nyilvántartása szerint jelenleg a romániai termőföldek nyolc százaléka – több mint 700 ezer hektár – van idegenek kezében. A listát olasz tőkéjű cégek vezetik (24,29 százalék), majd német (15,48 százalék), arab (9,98 százalék) és magyar (8,17 százalék) társaságok következnek a sorban, a magyarországi cégek mintegy hatvanezer hektárnyi agrárterületet birtokolnak, főleg Erdélyben. A szerdai kormányülésen egyébként Victor Ponta leszögezte, nem EU-s állampolgárok továbbra sem szerezhetnek be termőföldet Romániában. A miniszterelnök az ellenzéki Demokrata-Liberális Párt (PDL) politikusainak aggályaira reagált, miszerint 2014-től kínaiak, valamint arab országok polgárai Románia valamennyi mezőgazdasági területét felvásárolhatják.
Tánczos Barna szenátor szerint komédiába illőek voltak azok a feltételek, melyek csak az utolsó pillanatban kerültek ki a tervezetből, hogy mezőgazdasági végzettsége kell legyen annak, aki földet vásárol, mezőgazdasággal kell foglalkoznia, tapasztalattal kell rendelkeznie ezen a téren. „Ilyen előírásokat hiába foglaltak volna törvénybe, mert csak azt érik el, hogy száz kiskaput találnak a megkerülésükre”– mutatott rá a volt mezőgazdasági államtitkár. Tánczos szerint nemcsak az állami földalapnak kell elővásárlási jogot adni, hanem a regionális földalapoknak is, melyek létrehozására a jogi alapot meg kell teremteni.
Az ukrán fél közölte Bukaresttel, hogy a konstancai kikötőben június 5-én történt incidens egy elszigetelt eset volt, amelyet nagy valószínűséggel az orosz elektronikai hadviselés okozott – tájékoztatott pénteken a védelmi minisztérium.
A bogár akár tömeges kőrispusztulást is okozhat, ezért fokozott ellenőrzést rendeltek el Magyarországon.
Július 1-jétől érvényesek az új uniós vámszabályok: az EU-n kívüli webáruházból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után 3 eurós vámot kell fizetni.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Hőhullám sújtja Európát, szerdán megdőlt a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában. Az elmúlt napokban Spanyolországban is megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord.
Rekordmennyiségű, 19 millió hordónyi kőolajat szállítottak át hétfőn a Hormuzi-szoroson – írta Donald Trump amerikai elnök kedden közösségi oldalán.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
Összeütközött pénteken két vasúti szerelvény a dél-angliai Bedford városának közelében. A brit közlekedési rendőrség péntek esti beszámolója szerint a szerencsétlenségben egy ember életét vesztette, sokan megsérültek.
Egy oroszországi bíróság jogerősen 15 év börtönbüntetésre ítélt egy román állampolgárt Ukrajna javára folytatott kémkedés miatt.
szóljon hozzá!