Orosz inváziót kiált Petro Porosenko ukrán elnök

Petro Porosenko ukrán államfő csütörtökön kijelentette, hogy orosz katonai invázió történt Ukrajnában – tájékoztatott a Reuters jelentése szerint honlapján az elnöki hivatal.

Hírösszefoglaló

2014. augusztus 28., 19:292014. augusztus 28., 19:29

 

Porosenko közölte, úgy döntött, „elhalasztja törökországi munkalátogatását a Donyeck megyei helyzet hirtelen súlyosbodásával összefüggésben, kiváltképpen Amvroszijevka és Sztarobeseve településeken, tekintettel az orosz csapatok Ukrajnába történő behatolására”.

Az államfő a további teendők kidolgozása érdekében összehívta a nemzetbiztonsági tanácsot. Kijev emellett haladéktalanul kezdeményezni fogja az ENSZ Biztonsági Tanácsának összehívását, és az európai partnerországokhoz fordul az Európai Tanács rendkívüli ülésének összehívása érdekében.

A CNN amerikai hírcsatorna amerikai hírszerzési forrásokra hivatkozva azt állította, hogy mintegy ezer, nehézfegyverzettel felszerelt orosz katona tartózkodhat Ukrajnában. Ukrajna csütörtökön nagyszabású katonai segítséget kért az Európai Uniótól a „leplezetlen orosz invázió” miatt.

Ezt az AFP francia hírügynökség közlése szerint az EU mellé akkreditált ukrán nagykövet, Konsztyantin Jeliszejev közölte. „Sürgetjük, hogy az Európai Tanács augusztus 30-án tartson rendkívüli ülést Ukrajnáról – szögezte le a nagykövet, az EU állam- és kormányfőinek tanácskozására célozva. – Legyen vége a cinkosságnak és az agresszor megbékítésének.”

Litvánia az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) összehívását kérte csütörtökön amiatt, hogy Oroszország „nyilvánvaló katonai invázióba” kezdett Ukrajna területén.

Tovább terjeszkedtek az ukrán szakadárok

Eközben az ukrán szakadárok vezetője szintén csütörtökön közölte, hogy offenzívájukkal elérték az Azovi-tengert. Olekszandr Zaharcsenko, az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság (DNR) miniszterelnökének állítását, miszerint a szakadárok elérték az Azovi-tengert, megerősítette az AP amerikai hírügynökség egyik tudósítója, aki a tenger partján fekvő Novoavazovszknál városánál járt, de oda nem jutott be.

A felkelők ellenőrző pontokat állítottak fel a délkelet-ukrajnai település peremrészein, és közölték vele, nem léphet be a városba. Egyikük azt mondta, hogy Novoavazoszkban nincsenek harcok. Az ukrán védelmi tanács közölte: Novoavazovszk az orosz hadsereg ellenőrzése alá került, és az ukrán katonákat azért vonták vissza, hogy életüket megmentsék. A 11 ezer lakosú Novoavazovszk a stratégiailag fontos, Oroszországot a Krímmel közvetlenül összekötő út mentén fekszik.

Washington: Moszkva új ellentámadásra vezeti a szakadárokat

Az amerikai kormány szerdán közölte, hogy megítélése szerint Oroszország új ellentámadásra vezeti a szakadárokat Kelet-Ukrajnában. Jane Psaki, az külügyminisztérium szóvivője szerint Oroszország páncélosok és páncélozott harci járművek újabb oszlopait vezényelte Ukrajna területére.

Szavai szerint a behatolások arra utalnak, hogy egy új, orosz irányítású ellentámadás van kibontakozóban Donyeck és Luhanszk térségében. Angela Merkel német kancellár egy szerdai telefonbeszélgetésben magyarázatot követelt Vlagyimir Putyin orosz elnöktől arra, hogy mit keresnek orosz katonák Ukrajna területén.

Egyébként az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság (DNR) miniszterelnöke csütörtükön elismerte: mintegy három-négyezer oroszországi önkéntes vesz részt a harcokban a Moszkva-barát kelet-ukrajnai szakadár fegyveresek oldalán.

Az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának szerdai jelentése szerint a kelet-ukrajnai harcoknak eddig – április közepe óta – legalább 2200 halálos áldozata van, és ebből 1200-an augusztusban vesztették életüket. Ezek az adatok tartalmazzák a civil és a katona áldozatokat is.

Lavrov: a békés együttélés a cél

Eközben Szergej Lavrov orosz külügyminiszter arról beszélt: Moszkva azt szeretné, ha Ukrajnában békésen együtt élnének az ukránok, az orosz ajkúak, a magyarok és a románok. „Nem áll érdekünkben az ukrán állam szétszakítása” – jelentette ki, hozzátette ugyanakkor: tiszteletben tartják a szakadár Donyeck és Luhanszk megyékben megtartott népszavazások eredményeit, amelyeken a többség a függetlenségre voksolt, ezért tárgyalásra szólította a feleket az ügyben.

Kijelentette: azt szeretnék, ha az ukrajnai orosz közösség méltó körülmények között maradhatna fenn. Közölte: Moszkva fegyverszünetre és tárgyalásra szólítja a szemben álló feleket. „Azt akarjuk, hogy az ukrajnai oroszok ugyanúgy éljenek együtt az ukránokkal, a magyarokkal és a románokkal, ahogy eddig. Azt akarjuk, hogy tiszteletben tartsák ezen közösségek jogait” – szögezte le Lavrov.

Nem használhatja Ponta az orosz légteret
Elutasította Oroszország, hogy a román repülőgépek áthaladjanak az ország légterén: Victor Ponta miniszterelnök a hétvégén Kínába utazik, az orosz légügyi hatóság azonban nem járult hozzá, hogy a kormányfő gépe az orosz légteret használja. Pontának így Törökország felé kell útnak indulnia. Titus Corlăţean román külügyminiszter szerint bár az ukrajnai helyzet nem veszélyezteti közvetlenül Romániát, indokolt lenne összehívni a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot (CSAT), ez azonban az államfő feladata. Az államfői hivatalból kiszivárgott információk szerint a testületet szeptember 3-ra hívják össze, napirendjén szerepel majd az ukrajnai helyzet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 16., vasárnap

Busztragédia Magyarországon több halálos áldozattal

Több ember is életét vesztette az M3-as autópályán szombatról vasárnapra virradó éjszaka történt buszbalesetben – közölte a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI megkeresésére.

Busztragédia Magyarországon több halálos áldozattal
Hirdetés
2026. augusztus 15., szombat

Milliárdos házaspár adományából avatták fel Európa legmagasabb Mária-szobrát – videóval

Óriási Mária-szobrot avattak fel a közép-lengyelországi Torun városához közeli Konotopie faluban. A lengyel milliárdos házaspár adományából megvalósult, 55,6 méter magas emlékmű Európa legnagyobb ilyen jellegű emlékművének számít.

Milliárdos házaspár adományából avatták fel Európa legmagasabb Mária-szobrát – videóval
2026. augusztus 13., csütörtök

Energiaügyi előrejelzés: most még nőhet az olajár, de megbecsülték, mikorra rendeződhet a helyzet

Az USA energiaügyi hivatala jelentősen, hordónként átlagosan 86,81 dollárra emelte a Brent nyersolaj 2026-os világpiaci átlagárára vonatkozó előrejelzését a korábbi 82 dollárról a Hormuzi-szoroson keresztüli szállítások tartós fennakadása miatt.

Energiaügyi előrejelzés: most még nőhet az olajár, de megbecsülték, mikorra rendeződhet a helyzet
2026. augusztus 09., vasárnap

Nem csak nálunk van gond: történelmi mélyponton az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának szintje

Történelmi mélypontra csökkent a Lake Mead, az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának vízszintje szombaton – derül ki a vízügyi hatóságok adataiból.

Nem csak nálunk van gond: történelmi mélyponton az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának szintje
Hirdetés
2026. augusztus 08., szombat

A Tate-testvérek szabadlábra helyezését kérik ügyvédeik

Andrew és Tristan Tate influenszerek ügyvédei pénteken azt kérték egy amerikai bírótól, hogy óvadék ellenében helyezze szabadlábra ügyfeleiket a miami börtönből.

A Tate-testvérek szabadlábra helyezését kérik ügyvédeik
2026. július 31., péntek

Migrációs válság Ceutában: több tízezer határsértő jutott be a spanyol városba Marokkó felől

Megerősítették a biztonsági intézkedéseket a ceutai határ mindkét oldalán péntekre virradó éjjel, miután Marokkó felől tömegesen, a hatóságok első becslései szerint mintegy 40 ezren jutottak be az észak-afrikai autonóm spanyol városba.

Migrációs válság Ceutában: több tízezer határsértő jutott be a spanyol városba Marokkó felől
2026. július 28., kedd

Szentségtörő üzenetek és vandalizmus a medjugorjei Mária-szobornál – térfigyelő rögzítette a gyújtogatást

Megrongálták a medjugorjei Mária-szobrot és felgyújtották a helyi Szent Jakab-templom szabadtéri oltárát néhány nappal a Mladifest nemzetközi katolikus ifjúsági találkozó kezdete előtt.

Szentségtörő üzenetek és vandalizmus a medjugorjei Mária-szobornál – térfigyelő rögzítette a gyújtogatást
Hirdetés
2026. július 19., vasárnap

Őrizetbe vették a Romániában is súlyos bűncselekményekkel vádolt Tate testvéreket

Őrizetbe vették Miamiban a férfiak felsőbbrendűségét hirdető amerikai-brit influencert, Andrew Tate-et és testvérét, Tristant. Az intézkedésre az Egyesült Királyság kérésére került sor, amely nemi erőszak vádja miatt kezdeményezte a kiadatásukat.

Őrizetbe vették a Romániában is súlyos bűncselekményekkel vádolt Tate testvéreket
2026. július 17., péntek

Mostantól börtönök őrzésére is használhatóak a nílusi krokodilok Izraelben

Izraelben a környezetvédelmi miniszter megszelídített vadállattá minősítette át a nílusi krokodilokat, hogy a természetvédelmi hatóságok tiltakozása ellenére börtönök őrzésére is alkalmazhassák őket – jelentette az izraeli média pénteken.

Mostantól börtönök őrzésére is használhatóak a nílusi krokodilok Izraelben
2026. július 15., szerda

Zelenszkij: Ukrajna évi 10 millióról 20 millióra tervezi emelni dróngyártási kapacitását

Ukrajna jelenleg évente 10 millió drónt gyárt, és ezt a mennyiséget 20 millióra tervezi növelni – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden Kijevben, az ukrán államiság napja alkalmából rendezett ünnepségen.

Zelenszkij: Ukrajna évi 10 millióról 20 millióra tervezi emelni dróngyártási kapacitását
Hirdetés