Nem vonulnak vissza az ukrajnai szakadárok

A Moszkva-barát kelet-ukrajnai szakadárok és orosz katonák nem hátrébb vonják a nehézfegyvereket a minszki megállapodás szerinti fegyvermentesített övezetből, hanem átcsoportosítják azokat főként Donyeckhez, illetve a megyeközpont közelében, attól északnyugatra fekvő Avgyijivka településhez – írta Facebook-oldalán csütörtökön Dmitro Timcsuk, a kijevi katonapolitikai kutatóintézet vezetője.

Hírösszefoglaló

2014. szeptember 25., 19:022014. szeptember 25., 19:02

Kedden a szeparatisták önhatalmúlag kikiáltott „donyecki népköztársaságának” parancsnoksága azt állította, hogy fegyvereseik visszavonták tüzérségüket a kijelölt ütközőzónából, a múlt hét végén kötött minszki megállapodásnak megfelelően.

Porosenko: hat év múlva jöhet az EU-csatlakozási kérelem

Ukrajna 2020-ban benyújtja felvételi kérelmét az Európai Unióba – jelentette be csütörtökön Petro Porosenko ukrán elnök. Közölte: olyan reformcsomagot terjeszt elő, amely lehetővé teszi hat éven belül a csatlakozási kérelem benyújtását. Az ukrán parlament szeptember 16-án ratifikálta az Ukarja-EU társulási és szabadkereskedelmi szerződést, azt azonban Moszkva megnyugtatásának céljából csak 2016-tól léptetik életbe. Porosenko egyébként azt is közölte: utasította a kormányt, hogy dolgozzon ki egy olyan törvénytervezetet, amely értelmében Ukrajna feladja eddigi semleges státusát.

Eközben Kijev cáfolja a NATO közlését, amely szerint a Kelet-Ukrajnába vezényelt orosz csapatok jelentős kivonása zajlik. Az UNIAN ukrán hírügynökség idézte csütörtökre virradóra Andrij Liszenkót, a Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanács (RNBO) szóvivőjét, aki azt mondta, Kijev nem tudja megerősíteni az orosz katonák kivonását Ukrajna területéről.

„Olyan információink vannak, hogy az Ukrajna területén lévő orosz egységek rotációját hajtják végre. Egy részüket kivonták, egy részüket odavezényelték” – mondta Liszenko.

A NATO egyik szóvivője, Jay Janzert szerdán közölte, hogy a NATO azt észleli, jelentős orosz erőket vonnak ki Ukrajnából, de több ezer orosz katonát továbbra is a határ közelében állomásoztatnak. Petro Porosenko ukrán elnök ezért olyan rendeletet adott ki, amelynek értelmében Ukrajna lezárja az Oroszországgal közös, 2300 kilométeres határszakaszát.

Barack Obama amerikai elnök egyébként szerdán az ENSZ Közgyűlésének szónoki emelvényéről ismételten elítélte az Európában végrehajtott orosz „agressziót\". Ugyanakkor kijelentette: ha Oroszország a béke és a diplomácia útját választja Ukrajnával kapcsolatban, akkor az Egyesült Államok kész megszüntetni az ellene életbe léptetett gazdasági szankciókat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 14., péntek

Behatolt egy orosz drón Románia légterébe, bekérették a bukaresti orosz nagykövetet

Bekérették a külügyminisztériumba pénteken a bukaresti orosz nagykövetet, miután az ukrán célpontok ellen november 10-én indított támadás során egy orosz drón behatolt Románia légterébe.

Behatolt egy orosz drón Románia légterébe, bekérették a bukaresti orosz nagykövetet
Hirdetés
2025. november 13., csütörtök

Újraindulhat az amerikai kormányzat működése, a Kongresszus elfogadta az átmeneti költségvetést

Az amerikai Kongresszus alsóháza elfogadta a szövetségi intézmények finanszírozásáról szóló, így a kormányzati működés újraindulását lehetővé tevő átmeneti költségvetési törvényt szerdán.

Újraindulhat az amerikai kormányzat működése, a Kongresszus elfogadta az átmeneti költségvetést
2025. november 11., kedd

Akciófilmnek is elmenne az a kémsztori, amibe a konstancai NATO-légibázist is belekeverték

Bukarest és Kijev egyaránt tagadta kedden Moszkva vádjait, miszerint Ukrajna és Nagy-Britannia egy közös titkosszolgálati akcióval el akart téríteni egy orosz vadászrepülőgépet – írja az Agerpres az AFP hírügynökségre hivatkozva.

Akciófilmnek is elmenne az a kémsztori, amibe a konstancai NATO-légibázist is belekeverték
2025. november 11., kedd

Szemtanúk filmezték le, ahogy lezuhan egy török katonai repülőgép – videóval

Lezuhant egy török katonai teherszállító repülőgép kedden Georgia légterében, az Azerbajdzsánnal közös határ közelében. A zuhanást szemtanúk filmezték le.

Szemtanúk filmezték le, ahogy lezuhan egy török katonai repülőgép – videóval
Hirdetés
2025. november 10., hétfő

Bakancslistás helyen fogták el a szökésben lévő román maneleénekest

Elfogták hétfőn Olaszországban az itthon börtönbüntetésre ítélt, de szökésben lévő maneleénekes Dani Mocanut és a testvérét.

Bakancslistás helyen fogták el a szökésben lévő román maneleénekest
2025. november 07., péntek

Kormányközi nukleáris megállapodást ír alá Magyarország és az USA külügyminisztere

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kormányközi nukleáris energetikai együttműködési megállapodást ír alá amerikai kollégájával, Marco Rubióval – közölte a tárcavezető pénteken Washingtonban.

Kormányközi nukleáris megállapodást ír alá Magyarország és az USA külügyminisztere
2025. november 05., szerda

Öten meghaltak egy vasúti átjárónál történt balesetben Magyarországon

Intercity vonat ütközött személyautóval a Pest vármegyei Szentmártonkátán, a Vasútsoron lévő vasúti átjárónál kedd este romániai idő szerint tíz óra után, a járműben utazó hat ember közül öten életüket vesztették.

Öten meghaltak egy vasúti átjárónál történt balesetben Magyarországon
Hirdetés
2025. november 04., kedd

Elhunyt Dick Cheney, az Egyesült Államok korábbi alelnöke

Elhunyt Dick Cheney, az Egyesült Államok korábbi alelnöke, védelmi minisztere és republikánus kongresszusi képviselője – jelentette be családja kedden.

Elhunyt Dick Cheney, az Egyesült Államok korábbi alelnöke
2025. november 04., kedd

Meghalt a kórházban a Rómában hétfőn összeomlott középkori torony romjai alá szorult román munkás

A római belvárosban hétfőn összeomlott középkori torony romjai alá szorult román munkás meghalt a kórházban, miután több mint tíz órával a baleset után élve kiemelték a romok közül.

Meghalt a kórházban a Rómában hétfőn összeomlott középkori torony romjai alá szorult román munkás
2025. október 30., csütörtök

Donald Trump Washingtonban fogadja Orbán Viktort

A magyar miniszterelnök november 7-én Donald Trump amerikai elnök vendége lesz a Fehér Házban, a találkozón energetikai, gazdasági, pénzügyi együttműködésről és a béke lehetséges kimenetéléről is tárgyalnak majd.

Donald Trump Washingtonban fogadja Orbán Viktort
Donald Trump Washingtonban fogadja Orbán Viktort
2025. október 30., csütörtök

Donald Trump Washingtonban fogadja Orbán Viktort

Hirdetés