
Kötelezővé tenné az iskolákban az internethasználattal kapcsolatos nevelést a Mentsétek meg a Gyermekeket jogvédő szervezet. Mint mondják, minden második, internetet rendszeresen használó gyermek találkozott olyan felhasználói tartalommal, amely szexuális töltetű volt, vagy pornográfiával, fajgyűlölettel, öngyilkossággal kapcsolatos.
2016. február 10., 14:092016. február 10., 14:09
2016. február 10., 14:102016. február 10., 14:10
A szervezet a legfrissebb országos felmérését ismertette, amelyből kiderült, hogy a romániai gyerekek általában nyolcéves korukra válnak önálló internethasználóvá, s legtöbbjüknek ebben a korban már közösségi oldalakon is van fiókjuk. Az internetezési szokásokat vizsgálva kiderült, hogy általában szülői felügyelet nélkül használják az internetet, s 33 százalékuknak látható helyen vannak személyes adatai, mindenki által hozzáférhető helyen fényképei is. A megkérdezett gyermekek fele mondta azt, hogy találkozott már számára zavaró fényképekkel, gyűlöletre uszító szövegrészekkel, s megtörtént, hogy közzétett fényképére, gondolataira sértő, bántó megjegyzéseket tettek ismerősei vagy számára ismeretlen személyek.
A gyermekjogvédő szervezet fontosnak tartja, hogy a diákoknak az iskolában, de a szülőknek is szórólapokon vagy tájékoztató kampányokon felhívják a figyelmét az internetezésben rejlő lehetőségekre, de veszélyekre is. Azt ajánlják a szülőknek, tanítóknak, hogy beszéljenek a gyerekekkel arról, hogy ha gyanúsnak tűnő emberek szólítják meg a neten, jelentkezzenek ki, ne válaszoljanak, a zaklató levelekről pedig szóljanak a felnőtteknek. Soha ne találkozzanak olyan személyekkel, akiket a neten ismertek meg. Alapvető szabály, amit minden gyermeknek tudnia kell: ne adja meg a nevét, telefonszámát, jelszavát az interneten keresztül.
A Mentsétek meg a Gyermekeket szervezet arra is felhívja a közvélemény figyelmét, hogy a gyerekek egyre gyakrabban találkozhatnak gyűlölettel kapcsolatos tartalommal az interneten. Leggyakrabban a roma nemzetiségűekkel kapcsolatos tartalmak kommentjeiben található gyűlöletbeszéd, de nem ritka az sem, amikor magyarok vagy románok ellen uszítanak a névvel vagy álnévvel bejelentkező személyek. Példaként említették a román trikolóros fejpántot viselő kovásznai diáklány esetét, amellyel sokat foglalkozott a sajtó.
A szervezet 2008-ban indította el a Sigur.Info honlapot, ahol jelenteni lehet azokat a tartalmakat, amelyek sértők, pornográfiával, gyűlöletkeltéssel kapcsolatosak. Azóta az internethasználók mintegy ötezer esetben jelezték, hogy szexuális vagy gyermekbántalmazással kapcsolatos, nem korlátozott tartalommal találkoztak.
Az USA energiaügyi hivatala jelentősen, hordónként átlagosan 86,81 dollárra emelte a Brent nyersolaj 2026-os világpiaci átlagárára vonatkozó előrejelzését a korábbi 82 dollárról a Hormuzi-szoroson keresztüli szállítások tartós fennakadása miatt.
Történelmi mélypontra csökkent a Lake Mead, az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának vízszintje szombaton – derül ki a vízügyi hatóságok adataiból.
Andrew és Tristan Tate influenszerek ügyvédei pénteken azt kérték egy amerikai bírótól, hogy óvadék ellenében helyezze szabadlábra ügyfeleiket a miami börtönből.
Megerősítették a biztonsági intézkedéseket a ceutai határ mindkét oldalán péntekre virradó éjjel, miután Marokkó felől tömegesen, a hatóságok első becslései szerint mintegy 40 ezren jutottak be az észak-afrikai autonóm spanyol városba.
Megrongálták a medjugorjei Mária-szobrot és felgyújtották a helyi Szent Jakab-templom szabadtéri oltárát néhány nappal a Mladifest nemzetközi katolikus ifjúsági találkozó kezdete előtt.
Őrizetbe vették Miamiban a férfiak felsőbbrendűségét hirdető amerikai-brit influencert, Andrew Tate-et és testvérét, Tristant. Az intézkedésre az Egyesült Királyság kérésére került sor, amely nemi erőszak vádja miatt kezdeményezte a kiadatásukat.
Izraelben a környezetvédelmi miniszter megszelídített vadállattá minősítette át a nílusi krokodilokat, hogy a természetvédelmi hatóságok tiltakozása ellenére börtönök őrzésére is alkalmazhassák őket – jelentette az izraeli média pénteken.
Ukrajna jelenleg évente 10 millió drónt gyárt, és ezt a mennyiséget 20 millióra tervezi növelni – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden Kijevben, az ukrán államiság napja alkalmából rendezett ünnepségen.
Lemond parlamenti mandátumáról Szijjártó Péter, és a BYD-nél vállal munkát. Ezt a fideszes képviselő közölte Facebook-oldalán szerdán.
Egy román állampolgár életét vesztette, egy másik pedig súlyosan megsérült a kedden egy brüsszeli toronyházban keletkezett tűzben – közölte szerdán a román külügyminisztérium.
szóljon hozzá!