
Fotó: Beliczay László
Európában egyedülálló építkezés valósulhatott meg az elmúlt 12 évben: óvodák, iskolák, kulturális intézmények, sportlétesítmények, templomok, egyházi közösségi terek épültek vagy újultak meg a Kárpát-medencében – mondta Potápi Árpád János államtitkár hétfőn, a Jövőt építünk pályázat eredményhirdetésén, a Várkert Bazárban.
2022. március 28., 19:332022. március 28., 19:33
A Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a Kárpát-medencében 2010 óta a magyar kormány támogatásával épült, mintaértékű bölcsődei, óvodai létesítmények, épületek építészeit elismerő pályázat díjkiosztóján hozzátette:
Mint mondta, ilyen mértékű megújulásra csak a 19. század végén, a 20. század elején volt példa.
„Nem elégszünk meg mással”, csak a múlt iránti hűséggel a jelenben, a jövőért vállalt felelősséggel és igényességgel – mondta, kiemelve, a felújított vagy új épületek a magyar minőséget tükrözik. Potápi Árpád János úgy fogalmazott: „legyünk büszkék arra”, hogy ma már van magyar minőség. A magyar minőség iránti büszkeség kimondása egyben az őseink igényessége iránti tisztelet kimondása is – jegyezte meg.
Fotó: Beliczay László
Emlékeztetett, 2022 a cselekvő nemzet éve. Cselekvő nemzet „tagjai vagyunk: az elmúlt 12 évben megerősítettük a magyar intézményeket, kisgyermekektől az idősekig gondoskodunk a közösségeinkről, megtartóvá tettük szülőföldünket” – tette hozzá, kiemelve,
Az államtitkár köszönetet mondott a bölcsődéket, óvodákat tervező építészeknek, akik kiemelkedő munkájukkal a jövő nemzedékének teszik otthonossá és komfortosabbá az épületeket, töltik meg a nemzeti összetartozást, múltat, jelent és jövőt is magában hordozó üzenetekkel.
Mint mondta,
A programban nyújtott támogatásoknak köszönhetően több régióban, a Felvidéken és Kárpátalján nőtt a magyar óvodai oktatásban részt vevő gyerekek száma, a külhoni magyar régióban több mint 100 ezer kisgyermeket bízhatnak jól képzett pedagógusokra a szüleik – sorolta.
„Őseink igényessége kötelez bennünket” a jelenben is arra, „ne engedjünk” a bomlasztásnak, az egymás ellen fordítóknak, a családellenes és nemzetellenes ideológiáknak – mondta, hozzátéve, az eredményeket „csak együtt tudjuk megvédeni”. Az államtitkár azt kérte, legyen mindenki cselekvő április 3-án is, a magyar nemzetért, „a gyermekeinkért, unokáinkért”.
Fotó: Beliczay László
A pályázat ötletadója, Lévai Anikó, a miniszterelnök felesége arról beszélt, körülbelül háromezer gyermekintézmény épült az elmúlt években nemcsak állami, de egyházi vagy céges adományokból. Megjegyezte, sok magyar család, magyarul beszélő kisgyermek lelt ezekben második otthonára, tanult, játszott, írt anyanyelvi környezetben. Kiemelte a kora gyermekkori fejlesztés fontosságát, az első ezer nap jelentőségét. Mint mondta,
Lévai Anikó szólt arról is, ösztökélni szeretné, hogy sok hasonló gyermekintézmény épüljön, hogy ha sikerül elérni, hogy minden vágyott gyermek megszülethessen, akkor az édesanyának ne kelljen választania a gyermek és a munka között. Az országnak családokra, a családoknak gyerekekre, a gyerekeknek pedig óvodára van szükségük – mondta.
Fotó: Beliczay László
Kiemelte azokat az óvónőket, dadusokat, asszisztenseket, „konyhásnéniket és takarítónőket”, akik az épületek falai közé életet visznek, mert mind részesei az első néhány évnek, ami meghatározó lesz a gyermekek életében.
A nemzetpolitikai államtitkárság februárban hirdette meg a Jövőt építünk felhívást, amelyre magyarországi és külhoni építészek jelentkezhettek. A pályázat célja az volt, hogy díjazzák és megismertessék a közvéleménnyel. A bírálóbizottság hat díjat és 22 fődíjat ítélt oda.
Fotó: Beliczay László
A nyertes pályázatokat ötszázezer és kétmillió forint közötti összegben pénzjutalomban részesítették.
Kéteurós jegyet kell fizetni a Trevi-kúthoz látogató olasz és külföldi turistáknak február elsejétől – jelentette be Roberto Gualtieri római főpolgármester pénteken.
A munkaügyi minisztérium javaslata szerint 2026-ban 90 ezer új vendégmunkást fogadhat be Románia az Európai Unión (EU) kívüli országokból.
A külföldön élő román állampolgárok 2013-tól és 2025 közepéig mintegy 60 milliárd eurót utaltak haza, ami több mint kétszerese a Románia számára elérhető uniós helyreállítási forrásoknak – derül ki Cristian Popa pénteken közzétett elemzéséből.
Jogerősen 9 hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte Wiz Khalifa amerikai rappert csütörtökön a Konstanca megyei ítélőtábla veszélyes drogok saját használatra való birtoklása miatt.
Vádat emeltek egy férfi ellen Magyarországon, aki két autót is átvett szerelésre, ám a problémák megoldása helyett alkatrészeket szerelt ki a kocsikból, amelyek így használhatatlanná váltak.
Tömegpusztító fegyverré nyilvánította Donald Trump amerikai elnök a törvénytelen úton előállított fentanilt és alapösszetevőit hétfőn.
A rendező és felesége szúrt sérüléseket szenvedett, Los Angeles rendőrségének képviselője egyértelmű gyilkosságról beszélt.
Súlyos pszichés károkat okozhatnak az áldozatokban a közösségimédia-felületeken időről időre felbukkanó veszélyes trendek.
A román külügyminisztérium hétfő délután közölte, hogy életét vesztette a Tenerifén óriáshullámok által elsodort másik román állampolgár is.
Megerősítette hétfőn a külügyminisztérium, hogy óriáshullámok okozták egy román állampolgár halálát Tenerifén.
1 hozzászólás