A vártnál jobban csökkentek az árak

Első körben beigazolták a statisztikai adatok a Román Nemzeti Bank (BNR) múlt heti optimizmusát, amellyel a központi pénzintézet igazgatótanácsa csökkentette az év végére várható inflációs adatot, az Országos Statisztikai Intézet (INS) által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorok szerint ugyanis júliusban 0,34 százalékkal estek vissza a fogyasztói árak.

Bálint Eszter

2013. augusztus 12., 17:092013. augusztus 12., 17:09

Ezen belül az élelmiszerek 1,6 százalékkal lettek olcsóbbak, mint az előző hónapban, ennek köszönhetően pedig az éves szintű inflációs ráta 4,41 százalékon állt. A legnagyobb mértékben a zöldségek és az azokból készült konzervek ára esett vissza a múlt hónapban, ezek 13,3 százalékkal lettek olcsóbak, miközben a gyümölcsök és az abból készült befőttek esetében 4,49 százalékos visszaesést regisztráltak. Drágultak viszont eközben a nem élelmiszerjellegű termékek, illetve a szolgáltatások, előbbiek 0,5 százalékkal, utóbbiak 0,3 százalékkal kerültek többe, mint júniusban. A cigaretta és a villanyáram ára nőtt a legnagyobb mértékben, 8,04, illetve 5,57 százalékkal, a szolgáltatások terén a vízzel, csatornázással, valamint a köztisztasággal járó költségek egyaránt 9 százalék körüli értékkel lettek magasabbak.

Amint arról beszámoltunk, a román jegybank múlt szerdán lefelé módosította az idei és a jövő évi infláció előrejelzést, így az év végére, akárcsak 2014-ben 3,1 százalékos lehet a pénzhígulás üteme. A most becsült érték belefér a BNR által év végére célként kitűzött 2,5 plusz/mínusz egy százalékos tartományba, múlt héten Mugur Isărescu jegybankelnök pedig úgy nyilatkozott, hogy „szeptemberben, talán még annál is hamarabb” az éves szintű infláció bekerül a céltartományba. Az éves szintű pénzhígulás egyébként júniusban még 5,4 százalékos volt.

A júliusban regisztrált defláció mértéke egyébként meghaladta az elemzői várakozásokat. Mint Eugen Sinca, a banki és pénzügyi elemzők országos szervezetének alelnöke – aki egyben a BCR vezető elemzője – hétfőn az adatok nyilvánosságra hozatalát követően elmondta, ennek fő oka, hogy a bőséges termésnek köszönhetően kevésbe kerültek a zöldségek és a gyümölcsök. Az adatok tükrében az elemző szerint reális cél, hogy december végére 2,5 százalékra csökkenjen az éves szintű infláció, 2014 első felére pedig 1,4 százalék körüli pénzhígulást prognosztizálnak. Ennek fényében pedig Eugen Sinca nem zárja ki, hogy a jegybank novemberig 4 százalékra csökkenti az alapkamatot.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 17., kedd

Nicușor Dan szerint a Béketanács-ülésen való jelenlét tisztázza az USA-val fennálló kétoldalú kapcsolat „valós” helyzetét

Romániának a Béketanács ülésén való jelenléte segít tisztázni az ország és az Egyesült Államok közötti kétoldalú kapcsolat „valós” helyzetét – jelentette ki kedden Nicușor Dan államfő.

Nicușor Dan szerint a Béketanács-ülésen való jelenlét tisztázza az USA-val fennálló kétoldalú kapcsolat „valós” helyzetét
Hirdetés
2026. február 16., hétfő

Szijjártó Péter: fontos nukleáris együttműködési megállapodást ír alá a magyar és az amerikai kormány

Magyarország fontos nukleáris együttműködési megállapodást ír alá az Egyesült Államokkal – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a tárca közlése szerint hétfőn Budapesten.

Szijjártó Péter: fontos nukleáris együttműködési megállapodást ír alá a magyar és az amerikai kormány
2026. február 14., szombat

Orbán Viktor: a 2026-os év a győzelem éve lesz

A 2026-os év a győzelem éve lesz: a győzelem éve a családoknak, a jobboldalnak, a Fidesznek és a győzelem éve Magyarországnak – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az évértékelő beszéde végén szombaton Budapesten, a Várkert Bazárban.

Orbán Viktor: a 2026-os év a győzelem éve lesz
2026. február 13., péntek

Nicușor Dan: George Simiont és népes delegációját senki nem fogadta az Egyesült Államokban

George Simiont és népes delegációját senki nem fogadta az Egyesült Államokban – jelentette ki csütörtökön Nicușor Dan államfő, aki szerint ez sokat elárul a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének külföldi megítéléséről.

Nicușor Dan: George Simiont és népes delegációját senki nem fogadta az Egyesült Államokban
Hirdetés
2026. február 09., hétfő

Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak egy Wizzair-járathoz

Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak Izraelben a Wizzair londoni járatához vasárnap – jelentette a repülőtéri hatóság Izraelben.

Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak egy Wizzair-járathoz
2026. február 09., hétfő

Fel nem használt maszkok milliárdjait égetik el Németországban

Mintegy hárommilliárd maszkot semmisítettek meg Németországban, olyan védőeszközöket, amelyeket a koronavírus-világjárvány idején szereztek be, de nem használták fel és időközben lejártak – jelentette be a múlt héten a német kormány.

Fel nem használt maszkok milliárdjait égetik el Németországban
2026. február 06., péntek

Amíg az apa letette a bölcsiben a gyereket, addig az autóban maradt másik fiúval ellopták a kocsit

A benne ülő ötéves kisfiúval együtt lopott el egy autót egy húszéves férfi a Pest vármegyei Sülysápon szerdán, majd a gyermeket hat kilométerrel arrébb Úriban egy bolt előtt magára hagyta és továbbhajtott.

Amíg az apa letette a bölcsiben a gyereket, addig az autóban maradt másik fiúval ellopták a kocsit
Hirdetés
2026. január 30., péntek

Visszavezetik a kötelező sorkatonai szolgálatot a szomszéd országban

Újra bevezeti a kötelező sorkatonai szolgálatot a Romániával délnyugatról határos Szerbia. Idén decembertől vagy jövő év márciustól tervezik újraindítani.

Visszavezetik a kötelező sorkatonai szolgálatot a szomszéd országban
2026. január 29., csütörtök

Székelyföldhöz közeli védelmi ipari céget vásárolnak fel a törökök

Megvásárolja a medgyesi Automecanica Rt. többségi részvénycsomagját a török Otokar. A Koç Grouphoz tartozó Otokar a szárazföldi harcászati eszközök legnagyobb törökországi exportőre.

Székelyföldhöz közeli védelmi ipari céget vásárolnak fel a törökök
2026. január 21., szerda

Újabb halálos vonatbaleset történt Spanyolországban

Egy ember meghalt, négyen súlyosan megsérültek kedden este Barcelona térségben egy újabb spanyolországi vonatbalesetben – közölte a katalán rendőrség.

Újabb halálos vonatbaleset történt Spanyolországban
Hirdetés