A szlovák államfő nem írta alá és újratárgyalásra visszaadta a parlamentnek a közelmúltban elfogadott hazafiassági törvényt. Döntését Ivan Gasparovic személyesen jelentette be pénteken délután Pozsonyban. A sokat vitatott, komoly tiltakozásokat kiváltó jogszabály április elsején lépett volna életbe, ha az államfő aláírja. A határidő március 20-án éjfélkor jár le – tájékoztatott a Duna TV.
2010. március 19., 18:512010. március 19., 18:51
2010. április 08., 21:242010. április 08., 21:24
„A törvény tartalmával teljesen egyetértek, nincs semmi kifogásom, de nem tartom reálisnak, jónak, hogy április elsején lépjen életbe\" – mondta Gasparovic. Hozzátette: a jogszabály megvalósításához több időre van szüksége az érintetteknek. A köztársasági elnök vétójának felülvizsgálatához a 150 tagú törvényhozói testületben legalább 76 szavazatra lesz szükség.
Gasparovic döntése várható volt, miután Robert Fico miniszterelnök az elmúlt napokban nyilvánosan felszólította, hogy ne írj alá a jogszabályt. A pozsonyi sajtó ezért egybehangzóan már korábban azt írta, hogy a hazafiassági törvény sorsa ezzel el van döntve, mert Gasparovic mindig teljesíti Fico akaratát.
Az államfő a sajtóértekezleten visszautasította ezeket a véleményeket, s butaságnak minősítette. \"Mindig önállóan döntöttem, s ez így lesz a jövőben is\" – jelentette ki újságírók előtt Gasparovic, akin látható volt, hogy nagyon kellemetlen számára ez az általános sajtóvélemény.
A Szlovák Nemzeti Párt (SNS) már csütörtökön közölte, hogy nem ért egyet a hazafiassági törvény visszaadásával, s attól tart, hogy esetleg a jogszabály szőnyeg alá söpréséhez vezethet, hiszen nem biztos, hogy a parlament újra elfogadja.
A parlament utolsó, háromnapos ülése május 18-án kezdődik. A honatyák az első két napon tárgyalják még azokat az államfő által visszaadott törvényeket, illetve azokat a jogszabályokat, amelyek tárgyalását a korábbi ülésszakon nem fejezték be.
A hazafiasságot erősíteni hivatott törvényt a szlovák parlament március 2-án fogadta el. Az új jogszabály szerint a jövőben a szlovákiai iskolák minden osztályában ki kell majd függeszteni a szlovák zászlót, az állami címert, az alkotmány bevezetőjét, valamint a szlovák himnusz szövegét. A himnuszt hétfő reggelente le is játsszák a diákoknak, s elhangzik minden hivatalos sportrendezvény kezdetén is. A képviselő-testületek tagjai – az önkormányzattól a parlamentig – pedig minden ülés elején elénekelik a himnuszt. A közszolgálati televízióban és rádióban éjfélkor csendül fel kötelezően a szlovák himnusz. Ugyanakkor az összes iskolai tananyagban is megerősítik a hazafiasságra való nevelést.
Az eredeti előterjesztésben az a rendelkezés is szerepelt, amely Szlovákia iránti hűségesküre kötelezte volna a 15 éves fiatalokat személyazonossági igazolványuk átvételekor, illetve a parlamenti és helyi képviselőket megbízatásuk kezdetén. Ezt a rendelkezést a bírálatok után a vita során kivették a tervezetből. A most elfogadott változat szerint a hűségesküt már csak az államigazgatás újonnan felvett alkalmazottaitól fogják megkövetelni.
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.
A spanyol hatóságok állítása szerint Romániában hoztak létre egy olyan emberkereskedelemmel foglalkozó „logisztikai központot”, ahol elrejtették a marokkóiakat, mielőtt Spanyolországba vitték volna őket.
Rendkívül ritka eseményt filmeztek le Ausztrália partjainál: öt gyilkosbálna-család együttes erővel támadt rá egy kék bálnára. Az esetről készült képeket és felvételt a Naturaliste Charters Whale Watching bálnaleső Facebook-oldalán tették közzé.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos tanácsa megbízta a párt főtitkárságát és választási kampányának vezetőjét az Elena Lasconi pártelnök népszerűsítésére kötött szerződések felbontásával – jelentette be Ionuț Moșteanu.
A környezetvédelmi miniszter bejelentette a medvék elleni beavatkozásra vonatkozó jogszabályok módosítását. „Javasolni fogom, hogy a polgármesterek szabadon dönthessenek az általuk helyesnek ítélt módon” – jelentette be.
szóljon hozzá!