A Ponta-kormányzás kétéves mérlege

Kétéves kormányzása alatt a Ponta-kormánynak sikerült felgyorsítania az európai uniós pénzek lehívásának ütemét, kumulált értékben 4,1 százalékos gazdasági növekedést ért el, de csődöt mondott a közigazgatás bürokráciájának a felszámolása, az új munkahelyek teremtése, illetve a költségvetési erőforrás előteremtése terén, ezért kénytelen volt új adókat kivetni – vonta meg a mérleget a Ziarul Financiar gazdasági és üzleti napilap.

Bálint Eszter

2014. június 10., 15:222014. június 10., 15:22

Mint emlékeztettek, az elmúlt két év során összesen 5,2 milliárd euró összegben sikerült uniós finanszírozást szerezni, eközben a 2013-as évben regisztrált 3,5 százalékos gazdasági bővülés minden várakozást fölülmúlt – igaz, a szakemberek szerint a növekedés főként az átlagosnál jobb mezőgazdasági évnek köszönhető.

2012 májusa és 2014 áprilisa között viszont alig 95 ezerrel nőtt a munkahelyek száma, s alig 4,396 millió eurót tesz ki az alkalmazásban állók száma. A ZF elemzője rámutat, a Ponta-kabinet nem avatkozott be túlzott mértékben a közszférába: miközben a Boc-kormány 2009 és 2012 között 200 ezerrel csökkentette a közalkalmazottak számát, a mostani kormány idejében alig 13 ezer posztot szerveztek át.

Csak enyhén nőtt eközben az országos nettó átlagbér, a 2012 májusában jegyzett 1530 lejről (350 euró) 1706 lejig (383 euró) tornázta fel magát. Makrogazdasági tekintetben a ZF pozitívumként emeli ki, hogy sikerült csökkenteni a költségvetési hiányt, hogy a bruttó hazai termék (GDP) 40 százaléka alatt sikerült tartani az államadósságot, illetve hogy az amerikai hitelminősítők javítottak az ország besorolásán.

Az elemző felrója viszont a Ponta-kabinetnek, hogy nem volt képes növelni a büdzsé bevételeit, ami miatt kétszer is adó- és illetékhullámot zúdított az üzleti szféra fejére: ásványkincsadó, oszlopadó, az üzemanyagokra kivetett hétcentes plusz illeték – mindez a ZF számításai szerint felért egy 2 százalékos áfaemeléssel.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 17., kedd

Nicușor Dan szerint a Béketanács-ülésen való jelenlét tisztázza az USA-val fennálló kétoldalú kapcsolat „valós” helyzetét

Romániának a Béketanács ülésén való jelenléte segít tisztázni az ország és az Egyesült Államok közötti kétoldalú kapcsolat „valós” helyzetét – jelentette ki kedden Nicușor Dan államfő.

Nicușor Dan szerint a Béketanács-ülésen való jelenlét tisztázza az USA-val fennálló kétoldalú kapcsolat „valós” helyzetét
Hirdetés
2026. február 16., hétfő

Szijjártó Péter: fontos nukleáris együttműködési megállapodást ír alá a magyar és az amerikai kormány

Magyarország fontos nukleáris együttműködési megállapodást ír alá az Egyesült Államokkal – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a tárca közlése szerint hétfőn Budapesten.

Szijjártó Péter: fontos nukleáris együttműködési megállapodást ír alá a magyar és az amerikai kormány
2026. február 14., szombat

Orbán Viktor: a 2026-os év a győzelem éve lesz

A 2026-os év a győzelem éve lesz: a győzelem éve a családoknak, a jobboldalnak, a Fidesznek és a győzelem éve Magyarországnak – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az évértékelő beszéde végén szombaton Budapesten, a Várkert Bazárban.

Orbán Viktor: a 2026-os év a győzelem éve lesz
2026. február 13., péntek

Nicușor Dan: George Simiont és népes delegációját senki nem fogadta az Egyesült Államokban

George Simiont és népes delegációját senki nem fogadta az Egyesült Államokban – jelentette ki csütörtökön Nicușor Dan államfő, aki szerint ez sokat elárul a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének külföldi megítéléséről.

Nicușor Dan: George Simiont és népes delegációját senki nem fogadta az Egyesült Államokban
Hirdetés
2026. február 09., hétfő

Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak egy Wizzair-járathoz

Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak Izraelben a Wizzair londoni járatához vasárnap – jelentette a repülőtéri hatóság Izraelben.

Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak egy Wizzair-járathoz
2026. február 09., hétfő

Fel nem használt maszkok milliárdjait égetik el Németországban

Mintegy hárommilliárd maszkot semmisítettek meg Németországban, olyan védőeszközöket, amelyeket a koronavírus-világjárvány idején szereztek be, de nem használták fel és időközben lejártak – jelentette be a múlt héten a német kormány.

Fel nem használt maszkok milliárdjait égetik el Németországban
2026. február 06., péntek

Amíg az apa letette a bölcsiben a gyereket, addig az autóban maradt másik fiúval ellopták a kocsit

A benne ülő ötéves kisfiúval együtt lopott el egy autót egy húszéves férfi a Pest vármegyei Sülysápon szerdán, majd a gyermeket hat kilométerrel arrébb Úriban egy bolt előtt magára hagyta és továbbhajtott.

Amíg az apa letette a bölcsiben a gyereket, addig az autóban maradt másik fiúval ellopták a kocsit
Hirdetés
2026. január 30., péntek

Visszavezetik a kötelező sorkatonai szolgálatot a szomszéd országban

Újra bevezeti a kötelező sorkatonai szolgálatot a Romániával délnyugatról határos Szerbia. Idén decembertől vagy jövő év márciustól tervezik újraindítani.

Visszavezetik a kötelező sorkatonai szolgálatot a szomszéd országban
2026. január 29., csütörtök

Székelyföldhöz közeli védelmi ipari céget vásárolnak fel a törökök

Megvásárolja a medgyesi Automecanica Rt. többségi részvénycsomagját a török Otokar. A Koç Grouphoz tartozó Otokar a szárazföldi harcászati eszközök legnagyobb törökországi exportőre.

Székelyföldhöz közeli védelmi ipari céget vásárolnak fel a törökök
2026. január 21., szerda

Újabb halálos vonatbaleset történt Spanyolországban

Egy ember meghalt, négyen súlyosan megsérültek kedden este Barcelona térségben egy újabb spanyolországi vonatbalesetben – közölte a katalán rendőrség.

Újabb halálos vonatbaleset történt Spanyolországban
Hirdetés