A jobbközép ellenzék Victor Ponta szociáldemokrata miniszterelnök lemondását követelte kedden a román képviselőházban, amiért a kormány nem gondoskodott arról, hogy az elnökválasztáson minden külföldön élő román állampolgár élhessen választójogával.
2014. november 25., 13:562014. november 25., 13:56
A kormányfőtől a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) kért magyarázatot arra, hogy hosszú sorok alakultak ki a külföldi szavazóköröknél, több ezer választópolgár nem adhatta le voksát, egyes külképviseleteknél pedig a fogadó országok rendőrei könnygázt vetettek be a választójogukért demonstráló román állampolgárok ellen.
Ludovic Orban, a PNL alelnöke azzal vádolta Victor Pontát és kormányát, hogy szándékosan akadályozta a – hagyományosan a jobboldalt támogató – diaszpórát választójoga gyakorlásában. Az ellenzéki képviselő szerint ezt bizonyítja az, hogy a kormány figyelmen kívül hagyta a diaszpóra, a külképviseletek és az ellenzék jelzéseit, akik a külföldi szavazókörök számának növelést szorgalmazták a választások előtt.
Victor Ponta kijelentette: nem bűnbakot kellene keresni, mert ő maga – a választás veszteseként – megfizette a történtek politikai árát. Rámutatott: a külügyminisztérium ugyanannyi (csaknem 300) választókört szervezett, mint a legutóbbi, 2009-es elnökválasztáson, amikor 140 ezer román állampolgár szavazott külföldön. Idén, az első fordulóban ennél valamivel többen, 160 ezren voksoltak, és az akkor történt fennakadások nyomán, jobb szervezéssel sikerült lehetővé tenni, hogy a második fordulóban csaknem háromszor annyian (380 ezren) szavazzanak – emlékeztetett Ponta.
Ponta szerint lehetetlen volt előre felmérni: hány külföldi választókörre van szükség, amikor a külföldön élő románok száma 3,8 millióra tehető, de közülük csak félmilliónak van bejelentett külföldi lakhelye. A kormányfő a választási törvény módosítását ajánlotta, és úgy vélte, hogy az elektronikus voksolás bevezetése jelenthetné a megoldást.
A lemondását követelő PNL-s képviselőknek azzal válaszolt: tévednek, ha azt hiszik, hogy a diaszpóra és a fiatalság azért ment el tömegesen voksolni, hogy az ellenzék „levitézlett politikusait” segítse vissza a hatalomba.
Victor Ponta jelezte: kormánya szerkezetének átalakítására és minisztercserékre készül, a maga részéről pedig azt szeretné, ha az általa vezetett Szociáldemokrata Párt tavasszal rendezne rendkívüli kongresszust, amelyen kielemeznék az elnökválasztási kudarc okait.
305 821 576 forint adománnyal támogatták a magyarországiak a székelyföldi árvízkárosultakat, ehhez a magyar kormány még hozzátett ugyanennyit – számolt be Facebook-oldalán Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke.
A hétvégén a Balaton több öblében is megjelent lokális algavirágzásnak várhatóan véget vet az érkező hidegfront, az elkezdődött árvaszúnyog-rajzás azonban akár még hetekig eltarthat.
Úgy módosítaná Ciprian Șerban képviselőházi elnök a képviselők és szenátorok jogállását szabályozó törvényt, hogy a bukaresti ingatlanokkal rendelkező parlamenti politikusok ne számolhassák el a fővárosi szállásukért fizetett bérleti díjakat.
Lovagi rangra emelte a brit uralkodó David Beckhamet, az angol labdarúgás legendáját. Mellette Gary Oldman brit színész is lovagi rangot kapott az uralkodótól.
Irán péntek este két hullámban ballisztikus rakétákkal támadta Izraelt – jelentette a helyi média.
Pokolgépes fenyegetés miatt kényszerleszállást hajtott végre pénteken az Air India légitársaság egyik repülőgépe a thaiföldi Phuket repülőterén – közölték a helyi hatóságok.
Izrael légicsapásokat mért Iránra péntek hajnalban, hogy megakadályozza Teherán nukleáris fegyverkezését. A zsidó államban nemzeti szükségállapotot rendeltek el.
A londoni Gatwick repülőtér is bejelentette csütörtökön, hogy lezuhant az Air India légitársaság Gatwickre tartó járata – számol be az MTI.
Magyarország egyik legszebb kálváriája, a festői szépségű Bakonyban, a Nemzeti Örökség részeként is számon tartott Magyarpolányon található.
Budapesten, egy belvárosi társasház kapualjában támadta meg az Antall-kormány volt külügyminiszterét, Jeszenszky Gézát és feleségét vasárnap délután egy férfi, aki kalapáccsal esett az idős házaspárnak.
szóljon hozzá!