Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Míg a felnőtt dohányzók számát illetően Románia nem lóg ki az európai átlagból, a kamaszoknál az első öt-hat ország között szerepel. Ennél is lesújtóbb a helyzet a cigarettázásról való leszokást illetően, ott sereghajtók vagyunk.
2018. május 23., 17:002018. május 23., 17:00
Mindez egy amerikai, magyarországi és romániai szakmai együttműködésen alapuló, hat éves időtartamra kiterjedő dohányzáskutatásból derült ki, mely a napokban zárult.
Ez alkalommal a hazai partner, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem két oktatója, Ábrám Zoltán és Valentin Nădăşan egy szakkönyvet is megjelentetett. A kutatás eredményeit az amerikai partner, Kristie L. Foley professzorasszony jelenlétében Ábrám Zoltán, valamint a hét témavezető értékelte ki. Kiderült, hogy
Az elrettentő rövidfilmek nemigen hatják meg azokat a kilencedik osztályos diákokat, akik már rászoktak a dohányzásra. A megelőző munka inkább azoknál mutatkozik hasznosnak, akik addig nem cigiztek.
Mindez akár nem is kellene hogy meglepjen senkit, ha figyelembe vesszük a vásárhelyi orvosi egyetem hallgatósága és oktatói gárdája körében végzett kutatást. Abból kiderült, hogy
Míg a diákok általában a vizsgadrukkra szokták hárítani a felelősséget, tanáraik nem tudnak semmiféle elfogadható magyarázattal szolgálni.
Az újabb adatokat és összefüggéseket felsorakoztató felméréseken, vizsgálatokon túl a szakemberek a megelőzésre helyezték a hangsúlyt. Támogatták a dohányzási törvényt, és továbbra is szorgalmazzák annak megfelelő alkalmazását és betartását, a helyes gondolkodásmód kialakítását. Amint a törvény kapcsán Ábrám Zoltán lapunknak megjegyezte, a nyilvános helyekről nagyjából sikerült kiiktatni a dohányfüstöt, azonban ezen intézmények illemhelyeiről aligha. A marosvásárhelyi professzor ugyanakkor úgy véli, a nyilvános helyeken hasznos lenne betiltani a füstmentes dohánytermékek, elektronikus cigaretták használatát is.
– magyarázta Ábrám Zoltán.
A krisztusi tanítást képviselő egyház missziójára ott van a legsürgetőbb szükség, ahol a mai társadalom drámái zajlanak az élet értelmének elvesztésétől a család válságáig – mondta homíliájában XIV. Leó pápa.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni – jelentette be csütörtökön este a vatikáni palota pápai erkélyéről Dominique Mamberti protodiakónus.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
szóljon hozzá!