Liszt otthon van Marosvásárhelyen

Telt ház előtt lépett a Kultúrpalota színpadára a budapesti Hegedűs Endre zongoraművész november 16-án. Egyrészt a vendég hírneve, másrészt az esemény apropója miatt döntöttek sokan úgy, hogy komolyzenével töltik szerda estéjüket: Liszt Ferenc születésének 200., halálának 125. évfordulójára szervezte a koncertet a Magyar Köztársaság Csíkszeredai Főkonzulátusa.

Gáspár Botond

2011. november 17., 14:342011. november 17., 14:34

2011. november 17., 16:172011. november 17., 16:17

A nemzetközi elismerésnek örvendő budapesti Hegedűs Endre (fotó) Liszt Ferenc-díjas zongoraművészt Kakasi Mihály konferálta fel a marosvásárhelyi közönségnek, előtte azonban a Kultúrpalotát ügykezelő megyei önkormányzat vezetője, valamint a rendezvény szervezői házigazdaként emelték ki Liszt Ferenc munkásságának fontosságát.

Lokodi Edit Emőke tanácselnök elmondta, Liszt járt ugyan Erdélyben, de arra vonatkozó feljegyzések nincsenek, hogy Marosvásárhelyen is megfordult volna. Ezt művei „kárpótolták”, hiszen sokszor felcsendültek a Kultúrpalotában.

Magyarország romániai nagykövete, Füzes Oszkár kiemelte, a világhírű zeneszerző olyan sokat jelent az európai és a magyar kultúrának egyaránt, hogy mindenhol otthon van – majd román nyelven is kellemes időtöltést kívánt.

Szinkronkétnyelven szólt a közönséghez Zsigmond Barna Pál csíkszeredai főkonzul, aki megköszönte a szervezőknek, hogy lehetővé tették Hegedűs Endre marosvásárhelyi koncertjét.

Ezután a művész vette birtokába a színpadot, és az első akkordok után a közönséget, végül a teljes nagyterem neki „engedelmeskedett”. A zongoraest első részében Liszt Ferenc: A forrásnál, I. Mefisztó-keringő, A Villa d\'Este szökőkútjai és a XIV. magyar rapszódia, a második részben pedig R. Wagner – Liszt F.: Két átirat a Tannhäuser című operából: Wolfram dala az esthajnalcsillaghoz, valamint a Nyitány – Koncertparafrázis, illetve Liszt Ferenc: XV. magyar rapszódia („Rákóczi-induló”) című művek voltak hallhatók.

A vendégről

Hegedűs Endre zongoraművész a nemzetközi hangversenyélet ismert szólistája, Liszt Ferenc egyik legautentikusabb tolmácsolója. A budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia elvégzése után összesen 20 nemzetközi zongoraversenyen vett részt. 10 rangos helyezést mondhat magáénak, 30 éves előadóművészi pályáján több mint 2700 alkalommal lépett fel, 28 CD-album őrzi játékát, 20 órányi televíziós film készült koncertjeiről. Rendszeresen hangversenyezik és tanít az USA-ban és Japánban. 2011. augusztus 20-án a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetés díjazottja lett a közösség érdekében végzett tevékenységéért. Feleségével, Hegedűs Katalinnal – aki szintén a Liszt Akadémia diplomása – gyakran lépnek fel négykezes, illetve két zongorás művek előadásával.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 03., péntek

Viasz, minta, összetartozás – tojásíró kaláka a Gecse utcai gyülekezetben

Gyerekzsivaj, viaszos kesicék és két pelyhes kiscsibe – nagycsütörtökön a régi hagyományok jegyében, közösen írták meg húsvéti tojásaikat a marosvásárhelyi Gecse utcai református gyülekezet tagjai.

Viasz, minta, összetartozás – tojásíró kaláka a Gecse utcai gyülekezetben
Hirdetés
2026. április 03., péntek

Régi fotókat vár a 170 éves Stefánia-óvoda

Fennállásának 170. évfordulóját ünnepli a marosvásárhelyi Stefánia Napköziotthon, ehhez a különleges alkalomhoz a közösséget is bevonnák: régi fotókat keresnek a jubileumi kiállításhoz.

Régi fotókat vár a 170 éves Stefánia-óvoda
2026. április 03., péntek

Nem tisztult még le, hogy a játéktermek jövője kapcsán mi lenne a legbölcsebb döntés

Napirendre került a játéktermek korlátozása vagy kitiltása. Marosvásárhelyen már készül a tervezet, Koronkán teljes tiltásról szavazhatnak, Nyárádszeredában még mérlegelnek, Szászrégenben pedig a lakók egyértelműen az elköltöztetés mellett álltak ki.

Nem tisztult még le, hogy a játéktermek jövője kapcsán mi lenne a legbölcsebb döntés
2026. április 03., péntek

Forrás: polgármester az egyik őrizetbe vett gyanúsított az áramlopási ügyben

A Maros megyei Uzdiszentpéter polgármestere az egyik őrizetbe vett gyanúsított a három közül, akiket előállítottak húsz házkutatást követően egy áramlopást felgöngyölítő rendőrségi akció során – értesült igazságügyi forrásokból az Agerpres hírügynökség.

Forrás: polgármester az egyik őrizetbe vett gyanúsított az áramlopási ügyben
Hirdetés
2026. április 03., péntek

Három férfit vettek őrizetbe áramlopás gyanújával – frissítve

Őrizetbe vettek három férfit egy áramlopást felgöngyölítő rendőrségi rajtaütés után Maros megyében, ahol húsz házkutatást tartottak csütörtökön.

Három férfit vettek őrizetbe áramlopás gyanújával – frissítve
2026. április 03., péntek

Eldurvult konfliktus nagycsütörtök este: fegyvert használtak a rendőrök, a sérült fiatalt helikopterrel vitték kórházba

Rendőröket riasztottak egy összetűzéshez csütörtök este a Maros megyei Felsőrépán, de nemhogy csillapodott volna a helyzet, hanem még inkább eldurvult.

Eldurvult konfliktus nagycsütörtök este: fegyvert használtak a rendőrök, a sérült fiatalt helikopterrel vitték kórházba
2026. április 02., csütörtök

Visszatértek a gólyák Sáromberkére, hozzá is fogtak a családalapításhoz

A hosszú és kihívásokkal teli út után a gólyák egy része visszatért országunkba. A sáromberki, webkamerával megfigyelt két fészek sem maradt üresen – derült ki a gólyákat megörökítő felvételekről, amelyeket a Milvus Csoport tette közzé.

Visszatértek a gólyák Sáromberkére, hozzá is fogtak a családalapításhoz
Hirdetés
2026. március 31., kedd

Dicsőszentmártoni kislányok ügye: gyermekvédelmi ellenőrzést kezdeményezett a rendőrség

A Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatósághoz fordult a rendőrség annak a két dicsőszentmártoni kislánynak az ügyében, akiket az eltűnésük után egy nappal találtak meg.

Dicsőszentmártoni kislányok ügye: gyermekvédelmi ellenőrzést kezdeményezett a rendőrség
2026. március 31., kedd

Termelői vásár Marosvásárhely főterén: csütörtök estig várják a látogatókat

Megnyílt a húsvéti termelői vásár Marosvásárhely főterén, ahol helyi finomságokat, kézműves portékákat, horgolt nyuszikat és díszített tojásokat kínálnak. A vásár csütörtök estig várja a látogatókat naponta 10 és 19 óra között.

Termelői vásár Marosvásárhely főterén: csütörtök estig várják a látogatókat
2026. március 31., kedd

Füsttel telt meg egy tanműhely Marosvásárhelyen, a tűzoltók gyorsan beavatkoztak

Tűzoltói beavatkozásra volt szükség kedden Marosvásárhelyen, egy oktatási intézményhez tartozó műhelyben, ahol a helyiség füsttel telt meg.

Füsttel telt meg egy tanműhely Marosvásárhelyen, a tűzoltók gyorsan beavatkoztak
Hirdetés