L. I. Lázár: Mindannyian kavicsok vagyunk

•  Fotó: Kertész László

Fotó: Kertész László

Február 7-én, csütörtök délután Gyergyószentmiklóson is bemutatásra került Lázár Ildikó (L. I. Lázár) nemrég – Rejtőző kavicsok címmel – megjelent ifjúsági regénye. Az érdeklődés az előzetes várakozásoknak megfelelően nagy volt, zsúfolásig megtelt a Városi Könyvtár terme. A gyergyószentmiklósi származású író örömmel osztotta meg gondolatait barátai, családtagjai és egykori tanárai előtt. Elmondta, mindannyian kavicsok vagyunk.

Kertész László

2013. február 08., 09:292013. február 08., 09:29

2013. február 08., 13:402013. február 08., 13:40

A Móra Kiadó berkeiben megjelenő alkotást már bemutatták Magyarországon, a következő állomás pedig Gyergyószentmiklós lett. „Itt születtem, ide köt szinte minden, a lelkemnek és a szívemnek fele itt van, normális, hogy a regény második útja ide vezetett” – mondta a szerző. Azzal kapcsolatban, hogy mi ihlette a regény megírására, Lázár elmondta, saját életéből fakadóan merültek a gondolatok. „Gyakorlatilag az életem egy darabja van ebben a könyvben, megpróbáltam belevinni mindazt az energiát, amit tanárként és emberként érzek magamban” – fejtette ki. Lázár Ildikó hozzátette, nagyon fontosak voltak számára édesapja annak idején mondott bölcsességei, rengeteget merített belőlük.

A jelenleg Budapesten élő és tanító szakember alkotásának üzenetére is kitért. „Ha mindenki legalább egy mondatot talál benne, ami számára fontos, akkor nekem már megérte megírni. Nagy örömmel tölt el, hogy a legtöbb embernek, aki elolvassa a regényt, valami saját egykori története jut eszébe. Ezt szerettem volna elérni amikor írtam, sikerült, és nagyon boldog vagyok” – mondta. Hozzátette, szerinte mindenkitől lehet tanulni valamit, és kötelességének érzi, hogy ő is a lehető legtöbbet adjon.

Lázár Ildikó regényét egykori tanára, Dézsi Zoltán is méltatta. „Nagy felelősségérzet van bennem, mert nehéz feladat előtt állok. Ildikóra azt mondták, hogy tollal a kezében jött a világra, már iskolás korában megmutatkozott a tehetsége” – mondta Dézsi. Ezután a regénnyel kapcsolatos szubjektív véleményét osztotta meg a hallgatósággal, tetszését pedig néhány sor idézésével próbálta sugallni. „Igazi élmény volt számomra a könyv olvasása, gyakorlatilag a múltra épített jelen beszél a jövő fiatalságának. Gyönyörködtem a leírtakban, a szavak rabjaként haladtam az eseményekben. A könyv kavicsokról beszél, nekem azonban most egy gyönyörű kő jut eszembe, amely egy szép egészet alkot” – tette hozzá a jelenleg is tanító szakember.

Ezt követően Dézsi Zoltán a könyv, az olvasás fontosságára hívta fel a figyelmet, mindezt pedig saját pedagógusi pályafutásából merített példákkal illusztrálta. A jelenlévők között kavicsmedálok, valamint egy – Lázár Ildikó tanítványa által készített – festmény is kisorsolásra került. Erről azt kell tudni, hogy ez a képzőművészeti alkotás látható a regény borítóján is. Az író örömmel dedikálta a könyveket, a Rejtőző kavicsok olvasóinak tábora hosszú sorban kígyózott a bemutató után.

Lázár Ildikó 1970-ben született Gyergyószentmiklóson, és már korán megmutatkozott írói tehetsége. Színész szeretett volna lenni, azonban az élet végül újságírói pályára sodorta, az első magyarországi magánhírügynökség, a WestelPress főszerkesztőjeként is tevékenykedett. Munkáját a szakma több díjban is részesítette, a minisztériumi Ezüsttoll-díja mellett többek között Nívó Díjban is részesült. Mindezek ellenére a tanításban lelte meg önmagát, tizenhét éve tevékenykedik azért, hogy tanítványai kellő tudással és gazdag emberi értékekkel rendelkező szakemberekké váljanak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 19., szombat

Bogrács Fesztivál: gasztronómia, sport és extrém kalandok Borszéken

Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.

Bogrács Fesztivál: gasztronómia, sport és extrém kalandok Borszéken
2025. július 18., péntek

Méltó környezetet kap Gyergyószentmiklós védőszentjének főtéri szobra

Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.

Méltó környezetet kap Gyergyószentmiklós védőszentjének főtéri szobra
2025. július 16., szerda

Két héten belül elkészül a güdüci út korszerűsítése

Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.

Két héten belül elkészül a güdüci út korszerűsítése
2025. július 16., szerda

Fuss Neki! Gyergyó: indul a szervezetek jelentkezése

Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.

Fuss Neki! Gyergyó: indul a szervezetek jelentkezése
2025. július 12., szombat

Körbeért az aranyérem – a gyergyószéki sajtkultúra 140 éve

Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.

Körbeért az aranyérem – a gyergyószéki sajtkultúra 140 éve
2025. július 10., csütörtök

Négyezer négyzetméternyi útfelületet tesznek rendbe Gyergyószentmiklóson

Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.

Négyezer négyzetméternyi útfelületet tesznek rendbe Gyergyószentmiklóson
2025. július 10., csütörtök

Eltűnt vaslábi nő megtalálásában kér segítséget a rendőrség

Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.

Eltűnt vaslábi nő megtalálásában kér segítséget a rendőrség
2025. július 09., szerda

Ismét a lovasélet fővárosává válik Gyergyószentmiklós, közeledik a 18. Székelyföldi Lovas Ünnep

Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.

Ismét a lovasélet fővárosává válik Gyergyószentmiklós, közeledik a 18. Székelyföldi Lovas Ünnep
2025. július 09., szerda

Jönnek a 24. Gyergyóremetei Falunapok

Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.

Jönnek a 24. Gyergyóremetei Falunapok
Jönnek a 24. Gyergyóremetei Falunapok
2025. július 09., szerda

Jönnek a 24. Gyergyóremetei Falunapok

2025. július 08., kedd

Nem várt eredményt hozott a sertéspestisgóc környékén végzett ellenőrzés

Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.

Nem várt eredményt hozott a sertéspestisgóc környékén végzett ellenőrzés