A kortárs művészet is lehet érthető és élvezhető

A kortárs művészet mindenki számára érthető lehet, a Magma kiállítótér munkatársai pedig várják az érdeklődőket, idén is nemzetközi, valamint helyi művészek állítanak ki Sepsiszentgyörgyön.

Bús Ildikó

2012. január 11., 16:362012. január 11., 16:36

2012. január 11., 18:472012. január 11., 18:47

Kispál Attila, Kispál Ágnes-Evelin és Vetró Barnabás mutatták be a Magma Kortárs Művészeti Kiállítótér tevékenységét, értékelve az elmúlt évek kiállításait és bemutatva az idei terveket. Vetró Barnabás elmondta, a Magma egy civil kezdeményezés révén jött létre mint hiánypótló egyesület 2010 áprilisában, azóta pedig különböző találkozóknak, kiállításoknak ad otthont, felkarolva a helyi művészeket is.

A MAGMA átfogja a kortárs művészetet

Kispál Ágnes-Evelin kifejtette, a Magma igyekszik átfogni a kortárs művészetet, oly módon, hogy a fiatal és az idősebb képzőművészek is teret kapjanak munkájukkal. A fiatalokon különösen nagy hangsúly van, lehetőséget kapnak kiállítani a Magma kortárs művészeti kiállítótérben, de az ismert helyi képzőművészek is többször állítottak ki, így Ütő Gusztáv, Damokos Csaba és Albert Levente is. Tavaly az egyik legfontosabb kiállítás a Baász Imre-tárlat volt, amelyre halálának huszadik, születésének hetvenedik évfordulóján került sor. Emellett a Gyerek a fedélzeten (Baby on board) tárlat is nagy sikernek örvendett, hiszen nemcsak a felnőtteket, hanem a gyerekeket is vonzotta, megmozgatta. A kiállítók olyan szülők voltak, akik a képzőművészeti élet aktív tagjai és szorosan kötődnek Sepsiszentgyörgyhöz. A tárlaton azokat a munkáikat mutatták be, amelyek a szülővé válás alatt vagy után készültek.

Arra a kérdésre, hogy milyen érvényesülési lehetőségeik vannak a helyi képzőművészeknek, Kispál Ágnes-Evelin elmondta, a Magma rendelkezik egy saját gyűjteménnyel, ami azt jelenti, hogy letétben vannak a különböző művek helyi fiatal képzőművészektől, ez pedig a Maybe2 csoportos tárlat műveiből tevődik össze. Az anyag folyamatosan bővül, és évről évre kiállítják a frissített gyűjteményt. Ezenkívül videogyűjteménnyel is rendelkeznek, amit különböző városokban mutatnak be, tavaly Sepsiszentgyörgyön a múzeumkertben, valamint Kézdivásárhelyen, Gyergyószentmiklóson és Udvarhelyen is bemutatták.

Nemzetközi alkotók mellett a helyi képzőművészeket is pártfogolják

A helyi művészek mellett nemzetközi alkotók, performanszművészek is kiállítottak az elmúlt évek során a Magmában, ilyen a jelenlegi tárlat is, amelyen Dan Perjovschi és Lia Perjovschi munkái láthatók. Dan Perjovschi 1991 óta a Revista 22 című vezető romániai lapnak készített rajzai és politikai karikatúrái révén vált ismertté; a lapot a Társadalmi Dialógusért Csoport alapította, melynek ő maga is tagja. Ma nagyszabású rajzinstallációiról ismert világszerte, melyekben a nevetés lélektanát hasznosítja, miközben helyi, nemzeti és globális témák társadalmi, politikai és kulturális viszonyaira reflektál. Lia Perjovschit pedig Románia vezető performanszművészeinek egyikeként tartják számon, szokatlan tárgyairól is ismert. A kilencvenes évek eleje óta egyre inkább olyan konceptuális projektekre összpontosít, mint a Kronológiák, a Mind Maps és a Tudás Múzeuma (Knowledge Museum), amelyek történelmi és intellektuális eseményeket és elgondolásokat térképeznek fel, valamint olyan gyűjteményekre, mint például a Globe Collection, amelyek a tömegkommunikációs eszközökre és a fogyasztásra reflektálnak. Ez a kiállítás január 13-áig látogatható, naponta 11–19 óra között.

Az idei terveket Kispál Attila, a Magma harmadik tagja ismertette, kiemelve a csoportos és egyéni kiállítások sokszínűségét. Kiemelkedő tárlat lesz König Frigyes kiállítása, aki a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora, vagy a Reflex 2 színházi biennálé kapcsán Németh Ilona nemzetközi szinten elismert képzőművész kiállítása. Ugyanakkor egy másik érdekes tárlat lesz a Kint a bárány, bent a farkas címet viselő, szentendrei csoport kiállítása is, amire nyáron kerül majd sor. De Daczó Enikő helyi képzőművész munkáit is ajánlják a Magma vezetői, a sor pedig korántsem ér ezzel véget, hiszen állandóan megújulnak és felvállalják a kezdeményezést, így sok színes, érdekes tárlatra kerül sor idén is.

A kortárs művészet olykor magyarázatot igényel

Kispál Attila azt is hozzátette, nagy szeretettel várják a nézőket, de a kérdéseket is, dialógust, hiszen véleménye szerint a kortárs művészet néha igényli a magyarázatot, és ők ebben tudnak segíteni a látogatóknak. A néző támpontot kap, ha bemegy a Magmába, hiszen teljesen érthető, ha nem világos valaki előtt, az amit itt lát. Az sem gond – mondta Kispál Attila –, ha valaki teljesen más értelmezést ad a látottaknak, hiszen erről is szólhat a kortárs művészet, a kulcs pedig a lazaság, nem szabad mereven megközelíteni ezeket az alkotásokat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 07., hétfő

Nyári táborban a mozgáskorlátozottaknak is kitágul a világ

Nagyon sok mozgássérültnek a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat által szervezett nyári tábor jelenti az év egyik kiemelkedő eseményét, ez idén június 29-től július 6-ig zajlott Mikóújfaluban.

Nyári táborban a mozgáskorlátozottaknak is kitágul a világ
2025. július 07., hétfő

Szétosztották Galac megye adományát az árvíz sújtotta háromszéki települések között

Hat település között osztotta szét a Galac megyétől kapott egymillió lej értékű gyorssegélyt hétfői ülésén Kovászna Megye Tanácsa. Bíznak benne, hogy rövidesen az árvíz sújtotta községek fertőtlenítésére igényelt kormánytámogatás is megérkezik.

Szétosztották Galac megye adományát az árvíz sújtotta háromszéki települések között
2025. július 07., hétfő

Bemutatják a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület jubileumi filmjét

A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület fennállásának 35. évfordulójára készült dokumentumfilmet, hétfőn 17 órától mutatják be a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola székházában.

Bemutatják a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület jubileumi filmjét
2025. július 06., vasárnap

Attól tartottak, hogy öngyilkos lesz a férfi – azonnal szóltak a rendőrségnek

A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.

Attól tartottak, hogy öngyilkos lesz a férfi – azonnal szóltak a rendőrségnek
2025. július 06., vasárnap

Nemzedékről nemzedékre testált álma valósult meg a kovásznai unitáriusoknak

Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.

Nemzedékről nemzedékre testált álma valósult meg a kovásznai unitáriusoknak
2025. július 05., szombat

Derült égből villámcsapás? Székelyföld is érintett a szombati viharriasztásban

Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.

Derült égből villámcsapás? Székelyföld is érintett a szombati viharriasztásban
2025. július 04., péntek

Különleges víz alatti tárlat nyílt a dálnoki búvártóban

A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.

Különleges víz alatti tárlat nyílt a dálnoki búvártóban
2025. július 03., csütörtök

Aszály elleni küzdelem: támogatják a gazdákat az öntözésben

Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.

Aszály elleni küzdelem: támogatják a gazdákat az öntözésben
2025. július 03., csütörtök

Mágnesei lehetnek az egészségügyi és oktató személyzetnek a kovásznai szolgálati lakások

Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.

Mágnesei lehetnek az egészségügyi és oktató személyzetnek a kovásznai szolgálati lakások
2025. július 03., csütörtök

Térdre kényszerítette őket az árvíz, nehéz felállniuk

Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.

Térdre kényszerítette őket az árvíz, nehéz felállniuk