Nyílt napot tartottak a gyergyószentmiklósi Fogarassy Mihály iskola hatodikosai csütörtökön az iskola dísztermében. Az esemény központi témájaként próbáltak ízelítőt adni a más országokban élő magyarok életéből. Hat fős csapatokban képviselték a mai Magyarország területén, Kárpátalján, Vajdaságban, Felvidéken és Erdélyben élő magyarság kultúráját.
2011. június 02., 18:512011. június 02., 18:51
2011. június 02., 19:552011. június 02., 19:55
A csütörtökön lezajlott előadás több hetes kutató- és gyűjtőmunka eredménye volt. A gyerekek utánanéztek a magyarok történelmének, földrajzának, nyelvjárásának, ételeinek és szokásainak. Munkájuk hitelességét és minőségét az iskola földrajz, történelem, illetve magyar szakos tanárai felügyelték. A csapatok asztalait olyan különlegességek díszítették, mint népviselet, a régiókra jellemző sütemények, torták. Legfőképpen az internetről, otthoni és publikus könyvtárakból gyűjtötték be a tudnivalókat.
Kósa Boróka tanárnőtől megtudtuk, hogy a gyerekek jártasak már a kutatómunkában. Eredetileg egzotikus kultúrát szerettek volna bemutatni, de ezt hasznosabbnak vélték, mert így sok mindent megtudhattak a máshol élő magyarok életéről, országuk földrajzi elhelyezkedéséről.
A cél az volt, hogy a gyerekek székelyföldi magyarokként megismerjék és megértsék a hasonlóságokat, illetve különbségeket a különböző helyeken élő magyarok sorsa, kultúrája és sajátjuk között.
Gáll Anna hatodikos diák elmondta, ő nagyon élvezte az általa elvégzett kutatásokat. Sok mindent megtudott Magyarország történelméről, amit egyébként a tanórákon nem lett volna lehetősége megtanulni. A történelmi, földrajzi felkészülés mellett olyan díszleteket hozott otthonról csapatával, mint a magyar férfi népviselet nadrágrésze, sütemény és egy kisebb ládába gyűjtött forint érmék.
A fiatalabb diáktársaikból álló közönség előtt is lámpalázzal küzdő, de annál ügyesebb hatodikosok előadásokat tartottak az országok fontosabb történelmi mozzanataiból, majd kis szünet után a földrajzi jellemvonások bemutatása következett. A végén egy érdekes kísérlet eredményeivel is készültek: hogyan sikerült elbeszélgetniük más régiókból származó, számukra idegen magyarokkal az internetes portálokon keresztül. Végül táncház, kiállítás zárta a magyar kultúrákban gazdag napot, amiből nemcsak a kisebb közönség és a bemutatók, de még a tanárok is okulhattak.
Betelt a pohár a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Plébánián. Miután egy éven át rendszeresen azt tapasztalták, hogy valakik kitépik, elviszik a templom előtti téren kiültetett virágokat, most a nyilvánossághoz fordultak. Hátha hatásos lesz.
Több tömbházban is szünetelni fog a melegvíz-szolgáltatás Gyergyószentmiklóson csütörtökön.
Gyergyókilyénfalva központjában ismét működik a helyiek által nagyra becsült borvízkút. A Gyergyóújfaluhoz tartozó településen lévő ásványvízforrás 2024 őszén állt le, ám most újra felszínre tör a víz.
Immár huszonharmadik alkalommal szervezik meg az Alfalvi Napokat Gyergyóalfaluban. A kedden rajtoló és vasárnapig tartó eseménysor most is a Szentháromság vasárnapja köré szerveződik, és ezúttal is elsősorban a helyi közösségről és közösségnek szól.
István pap népe, vagyis a gyergyóalfalvi keresztalja csütörtökön reggel indul neki a Csíksomlyóra vezető útnak. A zarándokok vezetője Balázs József festőművész szerint senki sem teszi meg az utat csak úgy véletlenül: érzik Mária hívását.
Több mint kétszáz diák és tanáraik, hivatali alkalmazottak és önkéntesek vettek részt a Gyergyóalfaluból kivezető utak mentén a takarítási akcióban. Kétszázötven zsák szeméttől szabadították meg az árkokat, útszegélyeket.
Másfél kilométernyi vezeték lefektetését kell elvégeznie a kivitelezőnek a gyergyószentmiklósi Bucsin lakónegyedben. A HVCSK vezetője bízik abban, hogy ebben az évben ezt be is fejezik, ennek érdekében további munkacsoportok bevetését szorgalmazza.
Több mint 8 millió lej értékű támogatást kapott a gyergyószentmiklósi kórház új orvosi eszközök beszerzésére. A fejlesztések mellett viszont az orvoshiány továbbra is problémát jelent.
Tizenhárom tonnás súlykorlátozás lép érvénybe hétfőtől a 12C jelzésű országút Békás-szoros és Gyilkostó közötti szakaszán – közölte az országos útügyi igazgatóság Iași megyei kirendeltsége.
Gyergyószentmiklóson az idei gyereknapi programsorozatot szombaton tartják. A legtöbb esemény tervezett helyszíne a szabadidőpark, de rossz idő esetén sem maradnak el az események.
szóljon hozzá!